Pád Paříže

První díl trilogie líčí politické a třídní zápasy ve Francii v letech 1935-1940 a překládá autorovu verzi příčin francouzské porážky.
Román patří k trilogii Pád Paříže, Bouře a Devátá vlna, v níž se Ilja Grigorjevič Erenburg pokusil vystihnout atmosféru předválečného, válečného a poválečného světa.

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/28438/pad-parize-28438.JPG 3.613

Padenije Pariža (1941)

Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno:, Lidové nakladatelství

lenyleny
29.03.2016

Mám ráda knihy s vynikajícím stylem. A to kniha Pád Paříže jednoznačně je. Je zřejmé, že politika je stále stejná, lidé kolem ní mají stále podobné vlastnosti, používání intrik a záludností se v různých obměnách opakuje a to vždy, ať se odehrává v jakékoliv době,jakémkoliv století. Ale v této knize je malá odchylka v popisu, která ale byla asi nutná s ohledem na dobu a zemi ve které spisovatel žil. Kniha ačkoliv to není nejsnadnější čtení, je velkým obohacením.

Marbo
26.02.2016

Schematické, zkratkovité, černobílé. Ale chápu co tím autor chtěl říci a bez boje se přiznám, že ten socreal v literatuře mám rád a čtu to jedním dechem. Kéž by jednou někdo sepsal podobnou kroniku našich všedních dní a bojů a snad se to obejde bez podobného rozuzlení, jakým byla druhá světová válka a věci s tím spojené.

JirkaD.
19.01.2016

Jedinou slabinou této jinak výborné knihy je až příliš černobílé dělení lidí a tříd, dané samozřejmě dobou vzniku a především národností autora. Náhled, že za vše (nebo téměř za vše) nese vinu nenažraný buržoa a že hrdinství, odvahu a pevnost morálních zásad lze nalézt pouze na straně pracujících dělníků, mi přijde až příliš zjednodušující.

Vedle toho mě vyloženě bavil autorův jazyk - jasný, břitký, direktivní, tepající do všeho a do všech - a pak hloubka náhledu do francouzských předválečných let. Což ve své podstatě není divu - Erenburg ve Francii dlouho žil a líčené události prožil na vlastní kůži. Stejně tak zajímavý je pak kontext celé Evropy a francouzských postojů k ostatním státům v té době; mimochodem i k tehdejšímu Československu.

Z tohoto pohledu je Pád Paříže skvělou knihou, s místy až reportážním náhledem na druhou polovinu 30. let v Evropě. Nečte se úplně snadno a vyžaduje čtenáře trpělivého a pozorného. Ve výsledku se ale odmění.

valentýna
18.01.2013

Tahle kniha se mi moc nelíbila, nemá žádný spád, nic vás nežene číst rychle dál, obšírně se tu řeší intriky poslanců a politika.
Četla jsem vydání z roku 1954 a v tomto vydání mě zaujalo, že kniha byla vydaná pouze pro příslušníky čs. branné moci.

Atuin
12.11.2012

Mě to prostě zaujalo, já nevím snad skvělým smyslem pro detail.
Díky JirkaD. a jeho komentáři už vím zcela přesně co mě na tom zaujalo.

maryzka
14.04.2012

tuto knihu mám ve 3 vydáních od roku 1948 az do 60 let a je kupodivu stejně napsaná. Jinak jsem byla překvapena že autor je ruského puvodu a znal takovou historii Francie alespon si myslím jinak knihy jsou dobře přeloženy.