Pačinko

Pačinko https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/401574/bmid_pacinko-uYG-401574.jpg 4 376 108

Pačinko je hazardní hra, kterou všichni hrají, ale společnost jí opovrhuje. Pačinko jsou peníze a jakuza. Sundža je negramotná dívka z malé jihokorejské vesnice, která za celý život pozná hodně dřiny a jen málo vlídnosti a pochopení. Těsně před válkou ji osud zavane do Japonska, kde se kromě bídy musí potýkat i s pohrdáním a diskriminací. Rodina je pro ni vším, požehnáním i prokletím. Svým dětem se ze všech sil snaží zajistit lepší život, ale vzdělání samo o sobě nestačí. Podnikat v pačinku je pro Korejce v Japonsku jediný způsob, jak zbohatnout, ale peníze nejsou zárukou štěstí. Strhující příběh korejské rodiny se odehrává na pozadí dramatických událostí, které ve dvacátém století změnily tvář Koreje i Japonska. Kniha, na které se stanete závislí stejně jako na pačinku.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Jota

Pachinko , 2017

kozisek1
27.04.2019 5 z 5

První kniha asijského autora. Mě se moc dobře četla, nakoukla do života jiné kultury.

petaSk
24.04.2019 5 z 5

Pro mě jedna z nejlepších knih, které jsem za poslední dobu četla. Odtažitý styl psaní a ne příliš intenzivní emoce mi nevadily, naopak mi ladily k příběhu odehrávajícím se v rezervovaném Japonsku. Ač se jednalo o exotické prostředí s jinými mravy a zásadami (pýcha a čest), autorka postavy vykreslila tak, že i přes vzdálenost k našim povahám, jsem chápala proč dělají, co dělají.
Poslední část knihy byla uspěchanější, a kdyby v takové rytmu probíhal celý příběh, tak bych hodnocení snížila, ale jednalo se asi jen o poslední čtvrtinu.

RADOST
22.04.2019 4 z 5

Poklidné a strohé vylíčení neklidného a barvitého života čtyř generací korejské rodiny, žijící v Japonsku. Odkrývá tradiční korejské morální hodnoty a z nich vyplývající způsob života. Ale i historické a lokální vlivy, které vyžadují změny. Vykresluje souboj tradic, morálky, soucítění a čestnosti s dravostí doby, předsudky a právními překážkami. Donutí popřemýšlet o národní hrdosti, vynucené emigraci, o vykořenění a bezpráví, kterým takoví lidé trpí. Děje se tak asi všude na světě, nejen v Japonsku. Je dobré nebýt k tomu slepý, ve světě i vlastní zemi.

mgeisselreiter
21.04.2019 4 z 5

Román je psán velmi suchopárně, více méně jen popisně, chybí zde hlubší city. Autorka se snaží čtenářům předkládat dílo, které by je mělo poučit, vzdělat a je to místy cítit.
Zpočátku se román vyvíjí velmi zajímavě, ale postupně autorka víc a víc zestručňuje, aby se dostala až do roku 1989. Chybí zde více detailů, více podrobností, více propracovanosti. Min Jin Lee jistě zaujala a zaujme hodně čtenářů (dnešní doby), ale mně by více zaujalo detailnější propracování ve stylu Ságy rodu Forsytů. Kniha se rozhodně nečte jedním dechem a jeví se mi jako přeceňovaná, i když ji rozhodně neodsuzuji. 75%, 20. 4. 2019.

jeani001
20.04.2019 5 z 5

Kniha Pačinko mě velmi příjemně překvapila, z počátku jsem se obávala, že kniha bude zabývat bysnysem Pačinko, ale opak byl pravdou. Autorka nás zde totiž provází příběhem jedné korejské rodiny se všemi radostmi a útrapami, bez příkras či kudrlinek. Život samotný se totiž nevyvíjí vždy dle našich představ a přání a záleží jen na nás jak se k daným událostem postavit.
Já osobně nejvíce oceňuji zasazenost příběhu do období korejsko-japonské války a následně do prostředí korejských migrantů žijích v Japonsku, do prostředí pro mě naprosto neznámého, které knize dává naprosto jiný rozměr. A samotné Pačinko? Jeho význam chápu spíše jako metaforický, přestože v příběhu hraje také důležitou roli.

Jak tedy hodnotím? Vlastně bych Pačinko přirovnala k české Haně od paní Mornštajnové. Tak silně na mě příběh zapůsobil a ještě dlouho ve mě bude rezonovat.
Jedná se o skvělou knihu a rozhodně stojí za přečtení!!!

PPardinio
19.04.2019 5 z 5

Naprosto parádní čtení, které jsem si užil od první do poslední stránky. Čtenář se dozvěděl plno zajímavých faktů o životě Korejců v Japonsku v průběhu celého minulého století. Seznámíme se velice pěkně s vývojem společnosti během válek a období rozmachu. Autorka navíc nijak nerozmazávala smrt jednotlivých postav a na jejich místo nastoupila další generace, která se okamžitě chopila své role a nebyl problém si k ní najít vztah. Do osudu rodiny zasahuje neustále Ko Hansu a ovlivňuje její život v nové zemi. Nevím, ale já si jeho postavu oblíbil. Pro mě velice příjemné překvapení u knihy, od které jsme nic neočekával.

Petronela16
14.04.2019 5 z 5

Kniha,ktora ma prinutila citat a citat....a na konci som so slzami v ociach lutovala, ze je koniec.Krasny pribeh, ktory je tak ludsky, ze cloveka prinuti zamysliet sa nad zivotnymi hodnotami.Teda aspon mna prinutil!Uz dlho som necitala nieco tak uzasne.

a.k
09.04.2019 5 z 5

Vícegenerační román, který zachycuje život korejské rodiny s přesahem čtyř generací, která byla donucena opustit rodnou Koreu a v ponížení a bídě živořit v Japonsku.
Nezapomenutelná kniha, která bezesporu stojí za pozornost. Při čtení budete vděčni za místo a čas, ve kterém žijete.
Doporučuji. Více v mé recenzi v záložkách.