Otevřená mysl

Otevřená mysl https://www.databazeknih.cz/img/books/93_/93613/otevrena-mysl-93613.jpg 4 7 4

Sebepoznávání a vnitřní klid prostřednictvím meditace. Kniha ukazuje, jaký má meditace smysl a jak je možno ji praktikovat. Tím, že představuje meditaci jako způsob otevření se naší mysli k bohatství všeho prožívání, zdůřazňuje praktický přístup, který může každý z nás využít k rozvinutí své bdělosti, k přesáhnutí omezení představy "já", ke zlepšení soustředění a k vytvoření pozitivních změn ve svém životě.... celý text

Petrush
17.12.2023 2 z 5

Kniha se mi četla celkem těžce a řada věcí šla mimo mě.

Ashi
12.08.2020 4 z 5

Zjistila jsem, že jsem se knih na toto téma již přesytila a přestali mě bavit, ale i tak hodnotím tuto jako velice zdařilou. Líbil se mi zde popis meditace, vnímání. Formát a členění kapitol je též zdařilé.

Eldar80
08.09.2014 5 z 5

Tahle malá brožura mě obsahem příjemně překvapila. Nevím nakolik je to subjektivní, ale občas jsem měl pocit, že styl předání nauky je díky autorovi školy Ňingma odlišný od knih jiných škol. Informace, které knížka předkládá jsou tak jednoduché, že se nad nimi rozum západního člověka prakticky nepozastavuje. Nejspíše tak prosté, že si je stěží budeme pamatovat příští den, protože při intelektuálním pochopení jsou zcela samozřejmé. Opět problém všech podobných knih o budhismu, kdy západní mysl, mající tendenci hledat všude problémy, se nemá čeho v knize zachytit. Jinak je kniha velmi přínosná trochu jiným přístupem k praktikování budhistické meditace než je běžné. Skutečně se snaží ji vysvětlit jako úplně přirozený proces lidského poznání. (Když se naučíte něco samozřejmého, taky se nad tím už později nepozastavujete, ikdyž jste to před tím neznali.) Upozorňuje na některá intelektuální úskalí a varuje i před tím, že ona přítomnost je svým způsobem též iluzí jak říká speciální teorie relativity - to mě na knize docela pobavilo. Škoda jen, že některé kapitoly končily zapsanými rozhovory dotazu žáka a odpovědi Rinpočheho, tento způsob vysvětlování nemám v oblibě, protože mám pocit, že autor si tak zlehčuje práci s přesností vysvětlování. Neškodilo by, kdyby v knize bylo víc věcí na přemýšlení. Celou knihou tak nějak prostupuje varování před zbytečnými koncepty a upozorňuje, že koncepty si můžeme udělat i ze špatně pochopených esoterních pravd. Všem zájemcům a rozšíření budhistického pohledu na svět doporučuju.
Po druhém čtení ještě více musím ocenit jak jednoduše Tarthang vysvětluje meditaci a jak technicky dobře informuje o tom jak začít. Pokud chcete začít meditovat a nevíte jak na to, tohle je kniha pro vás. Další věc kterou si uvědomuji, že napoprvé jsem knihu vnímal spíše jako pojednání o škodlivosti konceptů a napodruhé hlavně jak se přirozeně otevřít vlastní podstatě. Zajímavé, proto 90%

p.mihoc
24.11.2011 4 z 5

Buddhismus přináší mnoho celkem zajímavých myšlenek a praktik na jejíchž převedení do praxe bych ovšem neměl trpělivost.