Tmavá studnice

Tmavá studnice https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26363/bmid_tmava-studnice-57I-26363.jpg 4 133 43

Ota Fink série

Vydání obsahuje dvě novely - Tmavá Studnice a Lidožrout. Tmavá Studnice: Mladý soustružník Ota Fink se tu seznamuje s Růženou Brandejsovou, která čerstvě po vyučení nastoupí v soustružně strašnického n. p. Pragokov. Též poprvé navštíví na pozvání svého parťáka Oldy Nývlta pondělní slezinu trampské osady Yukon v hospodě Na zastávce jinak zvané „U dvouch stehen“. Je náhoda v tom, že se ocitne sám v dešti na verandě kamarádova srubu? Je náhoda, že se z lijavce vynoří zmoklá kráska, aby u Oty Finka hledala azyl – a souvisí to s dalšími nepravděpodobnými událostmi, které vedou až k několika záhadným úmrtím…?! Ota Fink je zpočátku jen zvědavý – ale pak v sobě objevuje schopnost, kterou později kapitán Moldánek z pražské kriminálky nazve neuvěřitelnou intuicí. Hrdinou druhé z obou novel je opět Ota Fink. Námět Lidožrouta je situován do atraktivního prostředí menší zoologické zahrady v krajském městě. I zde dochází k záhadné vraždě a detektiv amatér opět neodolá pokušení případ rozlousknout. Vedle dějové promyšlenosti a napínavosti je dominantou obou novel především hutný a originální jazyk, nepostrádající výrazný humor; popisovaná doba není jen pouhou kulisou, ale záměrně vstupuje do příběhu jako dějotvorný a charakterovotvorný prvek.... celý text

Modrina
21.05.2014 3 z 5

Četla jsem kdysi dávno a byla jsem v rozpacích.. Kapitána Kida jsem si pak už nechala jen jako skvělého písničkáře.

Longy
11.02.2013 4 z 5

Kapitán Kid umí. Děj baví, člověk do poslední chvíle neví "kdo je vrah" a socialistické reálie takřka nevadí (osobně mi příjdou zajímavé). Výborná je mluva postav, hodně slangu a hovorových výrazů - ozvláštňuje to dialogy. Pro milovníky Francisova typu psaní (nemyslím koníčky, spíš typ "detektiva všudybyla beroucího spravedlnost/pátrání do svých rukou, mnohdy ke své škodě") je Velinský povinnost.

bucklee
19.11.2011 5 z 5

Detektivka, která se čte jedním dechem. První případ bezděčného detektiva Oty Finka, lamače dívčích srdcí a neohroženého hrdiny s geniální intuicí. Přečíst tuhle knížku je pro milovníky (nejen) české detektivky v podstatě povinnost. ;-)