Tmavá studnice

Tmavá studnice https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26363/bmid_tmava-studnice-57I-26363.jpg 4 134 43

Ota Fink série

Vydání obsahuje dvě novely - Tmavá Studnice a Lidožrout. Tmavá Studnice: Mladý soustružník Ota Fink se tu seznamuje s Růženou Brandejsovou, která čerstvě po vyučení nastoupí v soustružně strašnického n. p. Pragokov. Též poprvé navštíví na pozvání svého parťáka Oldy Nývlta pondělní slezinu trampské osady Yukon v hospodě Na zastávce jinak zvané „U dvouch stehen“. Je náhoda v tom, že se ocitne sám v dešti na verandě kamarádova srubu? Je náhoda, že se z lijavce vynoří zmoklá kráska, aby u Oty Finka hledala azyl – a souvisí to s dalšími nepravděpodobnými událostmi, které vedou až k několika záhadným úmrtím…?! Ota Fink je zpočátku jen zvědavý – ale pak v sobě objevuje schopnost, kterou později kapitán Moldánek z pražské kriminálky nazve neuvěřitelnou intuicí. Hrdinou druhé z obou novel je opět Ota Fink. Námět Lidožrouta je situován do atraktivního prostředí menší zoologické zahrady v krajském městě. I zde dochází k záhadné vraždě a detektiv amatér opět neodolá pokušení případ rozlousknout. Vedle dějové promyšlenosti a napínavosti je dominantou obou novel především hutný a originální jazyk, nepostrádající výrazný humor; popisovaná doba není jen pouhou kulisou, ale záměrně vstupuje do příběhu jako dějotvorný a charakterovotvorný prvek.... celý text

mi-380
01.09.2019 4 z 5

Ota Fink mi trochu připomíná majora Zemana. Pevná ruka mocné strany je tu znát a Ota a jeho kamarádi z chudých poměrů ji vcelku uznávají. Některé reálie roku 1956 se mi ale moc nezdají: třeba kovomat - samoobsluha, banány, výhra 60 tisíc v Sazce, pivo dvanáctka v každé hospodě, atd. Já to nezažil, těžko tedy hodnotit. Příběh je ale jako vždy u Velínského napínavý, čtivý a valící se rychle vpřed.
75 % (66 hodnotících s průměrem 86 %).

babystar
24.08.2019 5 z 5

Sérii o Otu Finkovi začínám číst už podruhé. Dýchá z ní totiž na mne mé mládí - baráček na okraji města (sice ne Prahy, ale to nevadí), tatínek soustružník v továrně a všeuměl, který ve volném čase jezdil po estrádách, lítání s děckama po ulici, později čundry a odpolední čaje. Zkrátka pohoda mládí, i když tam někde v pozadí se dějí zlé věci.

milary
09.08.2019 5 z 5

Můj první Ota Fink... Moc jsem se bavila. A hnedle se samy otvíraly ty z nejčasnějších šuplíčků paměti, a já čichala trochu zaprášené vůně a slyšela zvuky a za očima mi běžel šimravě nostalgický biják z útržků zážitků a vzpomínek všelikých... (Zkrátka zas jednou při čtení cítím, že má těch pár let "nad mládí" něco do sebe :))... A navíc solidní detektivka a obrázek éry jako vyšitý. No, to už je skoro rozmazlování, není - liž pravda?

Pavelpi
27.07.2019 5 z 5

Nádherný komentář od wawata.Na tom se nedá vůbec nic měnit nebo doplnit.Klobouk dolů jak vystihl Otu Finka a tím i Kapitána Kida.

wawat
27.07.2019

Číst Otu Finka, bylo pro mne jako sedět s Kapitánem Kidem u ohně a poslouchat jeho vyprávění o tom jak mu nejel vlak a tak přišel po svých...Prostě uplně normální jazyk kterým se domlouvaní kamarádi u tramských ohňů.... V životě sem nepřečetl jedinou detektivku od začátku do konce... Serii "Finkovek" čtu už asi po desátý a pořád bych s Otou Finkem chtěl kamarádit a zeptat se ho na spoustu věcí.... Jo s Otou bych zašel s chutí na pivo i když pivo takřka nepiju.. :-)

Medunkavera
22.04.2019 5 z 5

Tmavá studnice podruhé:

Vlažný začátek a táhlo se to hodně dlouho. Ale vzledem k tomu, jakým stylem je to psané..
Perfektní dialogy, perfektní hlášky, nenudila jsem se. A když už to trvalo hodně dlouho, byla jsem smířená i s tím, že kniha pojede stále stejným stylem až do konce. Ale.. byla bych spokojená.
Jak říkám: nenudila jsem se.
Jenže.. pak se tam začalo něco dít a tak: zdar úklide, to si musím dočíst.
Dočetla jsem a moc se mi to líbilo. Byla jsem nadšená.

Stejně... ten Otakar je děsnej borec:
Na bácmetru.. nejen, že dal stovku, ale ještě urazil ručičku... No, to je teda něco..

Vypsala jsem si všechny ty výroky. Je jich strašně moc a některé napíši:

...dělala, jako by lepila housle ze sirek ve flašce..

...Vrba zapískal na prsty. Spadlo pár šišek a omdlelá veverka, ale pes nepřišel..

...Ruce jsem měl samou smůlu a plíce vypraný v kyslíku..

...pohnul hlavou asi o tři milimetry s tolerancí há sedm..

...Nacpali jsme se, natáhli se před srub do trávy a poslouchali, jak roste..
Tak tohle je úplně nejvíc..
Jednoduché, geniální.
Vždy, když si přečtu něco podobného, tak obdivuji.
A na sebe mám vztek, že jsem to nevymyslela já.

Medunkavera
11.04.2019 5 z 5

Včera jsem vešla do antikvariátu a hned k písmenku V. Hledám, hledám, nic.
Tak jsem oslovila paní: "Prosím Vás, na internetu je, že máte od Velinského knihu Tmavá studnice."
"Ano, ano, to bude tady. Detektivky máme zvlášť, tady na tomhle stole."
Paní hledala, hledala, ale nenašla.
"Ta bude ve skladu. Jdu se tam podívat."
"Jdu do skladu!" řekla zvýšeným hlasem a hned na krám vyšla její kolegyně.
Zatím jsem si tam prohlížela knihy. Když se paní vrátila z toho skladu, už jsem v ruce držela čtyři úlovky.
"Tak jsem jí nenašla." řekla úplně zbytečně, protože to jsem viděla, že má ruce prázdné.
"Ale . . . ještě se podívám pod pult.. a ještě tady.. a tady..
A! Už ji mám!" Srdéčko mé zaplesalo.
"Jste zlatá! Moc děkuju."
Přišla jsem domů a hned začala číst. Zase mi trvalo tři stránky, než jsem si na tu mluvu zvykla, ale četla jsem a četla a pak jsem si uvědomila, že mám rozečtený Tři kamarády.. Co teď? . . .

Šungitka
27.02.2019 2 z 5

Tohle není nic moc pro mě.

Corso
12.02.2019 5 z 5

Po Augustinovi Velikem s ktorym som bol nadmieru spokojny, skusam Otu Finka. Musim povedat... Nech Velinsky pise o prirode, o babach, o praci na sustruhu, o vrazdach, vzdy mam dojem ze vie o com pise. Ocividne svoje pribehy zasadzuje do jemu blizkeho prostredia a vidiet to. Aspon teda to co som zatial cital. Hlavna postava ma uzasny "vnutrolebecny hantec" a kazda kapitola je doslova nabita hlaskami. O jednu dve naviac, a hranicilo by to az s trapnostou :) Ale je to presne to spravne. Dialogy medzi postavami su same "spickovani". Ota je taky postpubertalny zarodok Phila Marlowa. Ked sledujem kolko osudovych krasavic sa mele okolo Oty, cisty Phil. Samozrejme odsudeny cerit socialisticke vody, lenze pozname kopu dobrej krimi z tych cias a to nie je na skodu. Vsimol som si dve veci. Uz pri inych Velinskeho knihach som zbadal uzasne nadsene zaciatky, fakt nabusene hlaskami, humorom, co v neskorsej fazi knihy,ked sa uz treba posuvat dejom, autor vzdy nejak skroti a upokojuje. Zaciatky jeho knih su proste skvele. Mna Fink chytil od prvych stran, a to fakt tato kniha ide napriec aj takymi udalostami ako su stranicka schodza. Vsetko je putave, citatelne. Nenudite sa ani chvilu nemate pocit ze chcete preskocit uz na koniec. Ja tvrdim, ze keby pan Velinsky pisal trebars o starej babe Cunderlikovej z pavlace, bolo by to rovnako skvele citanie. Od boha dar pisat mal tento clovek. Kniha samotna minimalne spociatku absolutne nepripomina kriminalku, ved je to vlastne zaciatok. Ale rozbehne sa to, nebojte. (mimochodom, moj 100. prispevok, Sampaano bublinky!!)

kap66
06.12.2018 5 z 5

Čenž, to byla láska na první pohled. Mé obavy, že mladší podoba Oty Finka mé romantické okouzlení zmírní, se nenaplnily - a já tuším, že to bude vážná známost.
Černobílý svět 50. let v Čechách? Neřekla bych; Otovýma očima vidím barevnost, ke které přispívají např. i vtipné dialogy jeho kolegů (kteří jako by se tu stavili ze Skřivánků na niti) a zápletka naprosto NEbanální - vždyť udavačství za války bylo ještě bolavou a otevřenou ranou. A Ota, který toho v Tmavé Studnici řeší opravdu hodně, vidí tento svět ještě barevněji (a opět to vyjadřuje jazykem, který mě snad neomrzí, nespisovným a zároveň poetickým):
"... tam, kde se ztrácej poslední zvuky země, plný sprostejch paniček a smutnejch oběšenců, bláznivejch puberťaček a oplzlejch fotografů v limuzínách."
Zkrátka, je to výborné.

Blahorodi
05.11.2018 5 z 5

Knížku jsem objevil víceméně náhodou a byl to objev šťastný. Velinský je výborný vypravěč, byť mi jako některým dalším chvíli trvalo, než jsem se do jeho stylu začetl. Text je svižný, vtipný, postavy jako živé, dialogy skvělé a když na to přijde, děj zhoustne a je po všech čertech napínavý. Co víc si u detektivky přát? Snad jen logika a motivace postav někdy drobounce zakulhá, ale za mne je to v mezích, klady rozhodně převažují.

p0stm0derna
17.07.2018 5 z 5

Nejdříve jsem byl překvapen stylem a vyděšen, že se proud domnělé vtipnosti neudrží a dojde na trapnost. Nakonec mě vyprávění bavilo celou dobu, včetně hlášek, rozhovorů a myšlenkových pochodů. S detektivní prací jsem moc nepočítal a tak mě zápletka zejména v druhé povídce velmi mile překvapila. Hlavní hrdina Ota Fink, dílem správný kluk, dílem hrdina, dílem svazák, dílem seladon, dílem blbeček si mě získal.
P.S.: Hádám, že nejde o záznamy lidové mluvy, ale o autorovy variace. Soudružství a pracovní zodpovědnost je snad úlitba, ale na druhou stranu, vyznívá spíš parodicky.
P.P.S.: Autor je písničkář s pseudonymem Kapitán Kid, má mnoho písní nevýrazných kvalit (český kotlíkářism) ale většinou s lepšími texty, než "konkurence". Vyniká jeho deska No to se ví, kde jsou výtečné texty a Velinského neznělé zpívání obaleny do zručných aranží a skvělého soundu, za který by se místy nemusel stydět ani Reinhardt s Grappellim.
SPOILER SPOILER SPOILER: (pěkný detail)
...jedna z postav má malé nohy, ale má na nich velké papuče, u mrtvoly se najdou velké stopy. Jako čtenář zpozorníte, ale je to chyták, vrahem je stejně někdo jiný...

harena
17.04.2018 4 z 5

Po 40 stránkách jsem knihu zavřela, že to nedám. Tolik dlouhého povídání o ničem, hodně slangu, vůbec to nevypadalo, že je to detektivka. Ale nedalo mi to a odpoledne jsem pokračovala. A skutečně pak byl příběh zajímavější a zvlášť závěr byl dobrý. Zítra zkusím ještě Lidožrouta.

R.E.M.
20.01.2018 4 z 5

Jedna kniha, dva detektivní příběhy, jeden slabě průměrný s velmi dobrým závěrem, druhý skvělý, od začátku do konce.

Dlouho jsem se nemohla začíst do první detektivky s názvem Tmavá studnice. Nadmíru mnohomluvné, divně přesycené slovy, hodně zákoutí a odboček od základní zápletky. Nebýt doporučení, pravděpodobně bych knihu kolem padesáté strany „zahodila“. Rozuzlení však bylo výborné.

Druhá detektivka - Lidožrout byla mnohem lepší, vyzrálejší. Bavila mě od první stránky po poslední. Se znatelným úbytkem zbytečného okecávání, na rozdíl od Temné studnice, pak vynikl specifický humor J. Velinského. nespisovná, místní slova i půvabná čeština. Rozuzlení zápletky na posledních stranách bylo, po úspěšném mlžení autora při hledání pachatele a motivu, parádní.

Tmavá studnice za tři hvězdy, Lidožrout za 100 % a 5 hvězdiček, za celou knihu pak nadprůměrné 4 hvězdičky.

Eicherik
17.12.2017 5 z 5

Moje první Finkovka a hned dva první díly. Dvojice příběhů se mi líbila a kniha splnila moje očekávání. Tmavá studnice je nádherná česká detektivka vyšperkovaná hovorovou češtinou a osobitým lidovým humorem. Hlavní hrdina, soustružník Ota Fink je sympaťák, který vás provede dobou dávno minulou.

Joges
03.07.2016 4 z 5

Autor užívá zručně hovorovou češtinu, má takzvaně řemeslo v malíčku, v knize je hodně slangu, expresivních výrazů, nářečí atd., pokud byl ale v Tmavé studnici nějaký zločin, pak jsem ho nepostřehl, či spíše jsem ho nevnímal, jak jej autor pohřbil pod spoustou zmíněné hovorové češtiny. Druhý detektivní příběh Lidožrout byl už o něco povedenější. Jsem zvědavý na další knihy autora.

dagmar5477
10.02.2016 5 z 5

Chvilku mi trvalo, než jsem si zvykla na autorův styl, ale celkově se mi obě novely velmi líbily.

Plútarchos
29.12.2015 4 z 5

Vydání obsahuje dvě novely - Tmavá Studnice a Lidožrout.
V Tmavé Studnici se setkáváme s mladým Otou Finkem coby soustružníkem pražského Pragokovu a technikem bigbendu tamtéž, který se shodou okolností, vinou vlastní zvědavosti a smyslem pro galantní pomoc krásným dívkám zaplete do soukromého pátrání, z něhož se nakonec vyklube pátrání po vrahovi a odhalení udavače z doby "protentokrátu".
Příběh, zápletka i odhalení jsou vcelku banální (dalo by se říci ve stylu epizody majora Zemana) avšak spád vyprávění, a zejména jazyk a slang dělají čtení poutavé, napínavé i humorné.
V příběhu Lidožrout se Ota Fink ocitá v jednom severočeském městě, kde přijeli na soudružskou výměnu zkušeností mladých a samozřejmě s bigbandou zahrát po skončení oficiálních projevů. Ota Fink navštíví svého kamaráda z vojny, který ve městě žije a stane se tak nechtěným svědkem neštěstí, které vlastně tak úplně neštěstím není! Ve snaze pomoci svému kamarádovi, obviněnému z vraždy, se Ota pouští soukromě do vyšetřování ostatních podezřelých. Kdo je nakonec skutečným pachatelem? Ota Fink jich odhalí hned několik, aby se nakonec sám ocitl v ohrožení života, ze kterého ho zachrání jeho starý známý kapitán Moldánek...
Detektivní příběhy jsou velmi čtivé, s budovatelským humorem, čtenář může sledovat stopy, motivy a indicie a vyřešit tak zápletku spolu s Otou Finkem. Slang a jména osob byla pro mě někdy matoucí a zaměnitelná, takže jsem se musel vracet o pár stránek zpět, abych si ujasnil, o kom je vlastně řeč. Ale možná to bylo jen tím, že jsem knihu hltal a pořádně nepřežvykoval jednotlivá sousta! :-) Je to příjemné čtení a čtenář tam zajisté objeví i další rovinu, řekněme společensko-budovatelskou, která z tvorby pana Velinského dělá něco víc než jen českou detektivku. Doporučuji!

ber-tram
04.12.2015 3 z 5

Kriminální zápletku dost upozaďuje vyprávěcí balast všedního dne, což moc nevadí, protože jde o líčení zemité, jadrné, odpozorované ze života. Avšak občas vzhledem ke slangu, době a prostředí ne úplně srozumitelné. Jiné Velinského detektivky, co jsem četl, mají lepší spád než tato prvotina soukromého očka / dělňase Oty Finka. 20/15

kukylka
03.12.2015 3 z 5

Četla jsem již několik Finkovek dříve, a jsem zato ráda. Vždy mě detektivní příběhy velice bavily. Tato prvotina až zas tak ne. Posledních dvacet stránek jsem teprve začala mít pocit, že jde o stejného autora :-)