Osudy z temných časů

Osudy z temných časů https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14103/osudy-z-temnych-casu-14103.jpg 4 7 2

Autor v knize popisuje soužití slovenského a židovského obyvatelstva na Slovensku od 30. let 20. století, atmosféru rostoucího antisemitismu i dramatické okamžiky druhé světové války. Příběh holocaustu pro něj ovšem nekončí osvobozením Československa, ale poukazuje na antisemitismus, který propukl bezprostředně pro konci války, v padesátých letech a probleskuje až do dnešních dnů. Jeho vidění je „jiné“ právě neskrývaným hněvem a zaujatostí.... celý text

DědaMráz
05.03.2021 5 z 5

Anotace ke knize přesně sedí, tudíž detailní líčení osudů rodiny nečekejte. Ačkoliv záleží na tom jak chápete pojem rodina – u Židů to nikdy nebyli (a nejsou) jen táta+máma+děti+prarodiče. Asi jsem nikdy nečetl výstižnější definici domova, jak je popsána hned v první kapitole, a jak ji chápala většina obyčejných Židů Československa let 1918-1938. Svébytný, místy až černý humor. Na to, že si měl autor po válce vydělávat na chleba ve stavebnictví a byl vystudovaný elektromechanik jde o knihu po jazykové a stylistické stránce zdařilou. Doporučuji!

cori
06.10.2018 3 z 5

Čekala jsem vylíčení osudů autorovy židovské rodiny za holocaustu na Slovensku, ale dočkala jsem se popisu života před válkou a válečné osudy byly zmíněny jen tak na okraj, že se rodině podařilo přežít v úkrytech. Autor popisuje hlavně nálady ve společnosti, osudy svých přátel a známých a velká část knihy je věnovaná přežívání židovské menšiny po válce za komunistického režimu.

Kniha je určitě cenným svědectvím o pronásledování Židů nejen ze strany nacistů, ale i slovenských gardistů a čs. komunistického režimu (proces se Slánským).

Bedřich Róna
česká, 1930 - 2009
2000  0%Kavárna Fénix aneb Se židy je legrace
2003  89%Osudy z temných časů
1999  0%Židovské anekdoty
2002  60%Všichni mají pravdu aneb Od Mojžíše k bin Ládinovi
2000  0%Holokaust po slovensky

Kniha Osudy z temných časů je v