Ostrov

Ostrov https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26109/ostrov-26109.jpg 5 231 67

Hlavní postavou románu Ostrov, jehož děj se odehrává především na krétském ostrově Spinalonga, je mladá žena Alexis Fieldingová. Tu trápí, že nezná historii matčiny větve rodiny, a odmítá se smířit s tím, že to tak možná zůstane navždy. Rozhodne se tedy, že odcestuje na Krétu, do vesničky jménem Plaka, kde její matka vyrůstala. Tam vyhledá matčinu dávnou přítelkyni, které má předat dopis, a jejím prostřednictvím se postupně seznamuje s tragickým příběhem své rodiny. Osud Alexiny prababičky a babičky je neoddělitelně spjat s ostrovem Spinalonga, který se nachází v bezprostřední blízkosti Plaky, ostrovem, na nějž krétští obyvatelé vykazovali příbuzné, kteří onemocněli leprou. Alexis v průběhu vyprávění staré ženy pochopí, proč matka odmítala mluvit o minulosti, a zároveň si uvědomí, že odkrytím dávných tajemství může změnit přítomnost i budoucnost... ... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Islands , 2006

simonabr
07.10.2013 4 z 5

Kniha mi přišla trochu slabší než Návrat, který byl pro mě více strhující, osa tohoto příběhu byla bohužel stejná, i v tom byl možná trochu problém, že se autorka opakuje, ikdyž na druhou stranu není jediná. Ale rozhodně jsem se aspoň dozvěděla něco nového o malomocných, o nichž jsem nevěděla téměř nic.

soltera
26.08.2013 5 z 5

Priznám sa, že čítať o malomocenstve ma veľmi nelákalo, ale tu som si uvedomila opäť, aké sú predsudky falošné a som rada, že zvedavosť prevládla. Veľmi sa mi kniha páčila. Nebola som v Grécku, na Kréte ani na ostrove Spinalonga, ale pri čítaní som si to celé predstavovala a bol to zážitok, tak úžasne je kniha napísaná. Nehovoriac o krásnych "ľudských" postavách, ktoré spisovateľka opísala tak, akoby ich aj ich príbehy osobne poznala. Je to kniha, ktorá ostane v "hlave i v srdci" dlho. Je veľmi pútavo napísaná a pritom je "non-fiction" Verím, že pre tých, ktorí navštívili Krétu a Spinalongu je zážitok o to väčší.

Kačík
06.10.2012 5 z 5

Super knížka, četla jsem na dovče. Dozvěděla jsem se něco nového o Řecku. Vřele doporučuji

Adriassa
18.09.2012 5 z 5

Řecko miluju...tak jsem se rozhodla na doporučení knihu přečíst a rozhodně jsem nelitovala. Nádherně napsaná. Rozhodně všem doporučuji. Snad v budoucnu navštívím jak Krétu, tak Spinalongu.

rose
07.07.2012 5 z 5

O životě na ostrově malomocných jsem nikde jinde nečetla. A k tomu krásný příběh obyčejných lidí na malebné Krétě. Láska, věrnost, zrada, válka, mír, smrt i naděje. Krásně napsané, pět hvězdiček úplně jasně.

Vlasta76
29.12.2011 5 z 5

Souhlasím s "BarborouEm".... na Krétě jsem byla 3x - je to moje srdeční záležitost a stejnou srdeční záležitostí je kniha Ostrov, kterou jsem si po 2 letech opět přečetla. Je úžasná právě pro toho, kdo již Spinalongu navštívil (nebo i pro toho, kdo se ji chystá navštívit).

aurora
30.11.-0001 5 z 5

Navštívíte-li Krétu, můžete navštívit i ostrov Spinalonga s , kde Benátčané vybudovali pevnost, poté sloužila Turkům a posléze se stala leprosáriem až do roku 1957, kdy nemocní začali být léčeni v nemocnicích. Kniha má vypovídající hodnotu.