Osobní knihovna Karla Čapka

Osobní knihovna Karla Čapka https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/220519/mid_osobni-knihovna-karla-capka-RJd-220519.png 3 2 1

Publikace předkládá podrobný soupis osobní knihovny Karla Čapka (1890–1938) v podobě katalogu se 16 stranami barevných příloh a ilustracemi významných prvků nalezených v knihách připojenými podél textu soupisu. Tento je doplněn textem, který charakterizuje obsah a uložení knihovny, a statí prezentující Karla Čapka coby čtenáře i uznávanou osobnost. Knihovna se nachází v soukromém vlastnictví, její fond je pro veřejnost nepřístupný. Sbírka čítá téměř 2000 svazků tištěných v češtině, francouzštině, němčině, angličtině, španělštině, polštině, ruštině a esperantu. Obsahuje beletrii, poezii a drama, odbornou literaturu pojednávající o filozofii, sociologii, estetice, psychologii, literatuře a historii, nacházejí se zde také svazky věnované přírodním vědám, aktuálním soudobým otázkám, politice, náboženství a dalším tématům, o něž se Čapek ve svém pracovním i soukromém životě zajímal. Tyto svazky doplňují kompletní vydání encyklopedií, cestovní průvodce, literatura se zahradnickou tématikou, ceníky pražských i zahraničních zahradnictví, jazykové slovníky a několik periodik. Velké množství knih sbírky obsahuje rukou psaná věnování autora či překladatele Karlu Čapkovi, dokumentující vztahy českých a zahraničních autorů a čtenářů k Čapkovi i jeho práci. Několik desítek svazků nese rukopisný vlastnický podpis Karla Čapka, některé z knih obsahují jeho poznámky podél textu, podtrhávání a zatrhávání a výpisky na listech papíru, dokládající Čapkův způsob práce s knihou. Ve svazcích knihovny se nacházejí také doposud neznámé dokumenty (dopisy, pohlednice, složenky, vizitky). Cílem publikace není interpretovat obsah sbírky Čapkovy knihovny, ale předložit ji jako komentovaný, netradičně pojatý soupis sloužící jako pramenné východisko dalšímu badatelskému zkoumání v oblasti novodobých dějin české literatury, který však zároveň bude také schopen vzbudit pozornost širší kulturní veřejnosti. Zpracování osobní knihovny Karla Čapka bylo realizováno v roce 2008 v rámci projektu financovaného z prostředků Ministerstva kultury České republiky s názvem Informační systémy zpřístupňující knihovní celky osobností kultury jako součást národního kulturního dědictví, řešeného na FF UK.... celý text

Andráse de la
26.05.2020

Zajímalo by mě jak to s tou jeho knihovnou je. Dva tisíce knih a dokonce téměř 2 000 knih, to se mi zdá nějak málo. Já mám třeba doma přes 2 tisíce knih a z toho mám větší polovinu přečtenou (a je mi 24, takže doufám, že toho ještě hodně přečtu) a nepočítám ty, které jsem měl půjčené z knihovny. Vždyť i počet přečtených knih různých vašnivých čtenářů se nepohybje v řadách stovek, ale tisíců.
Proto by mě zajímalo jestli to je celá jeho knihovna, jestli neměl ještě jinou nebo zda si knihy taky nepůjčoval... Jako respekt za tu jeho jazykovou rozmanitost, to já mám většinu v češtině, ale tu žánrovou rozmanitost mám taky. Ale zase fuj za to jeho čmárání do knih, taková neúcta vůči jiným autorům.. :'D

Karel Čapek, 1890-1938 osobní knihovna

Autoři knihy