Osm týdnů v blázinci

Osm týdnů v blázinci https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/188384/mid_osm-tydnu-v-blazinci-zjR-188384.jpg 3 171 46

Osm týdnů v bláznici je autentický, působivý román o šílenství v časech normálnosti. Třicetiletá Mila se s diagnózou deprese octne na psychosomatické klinice. Její ambiciózní rodiče jsou z toho šokovaní a nejen u nich, ale i u Milina přítele vyvolá tento fakt jisté obavy a úzkost. Nikdo z těch, kdo se v takovém zařízení octnou, přece nemůže být normální, že? Ale nakolik je vlastně Mila blázen?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Acht Wochen verrückt , 2011

Jerry29
31.07.2016 4 z 5

Po přečtení některých zdejších komentářů jsem na knihu začal pohlížet jako na brak, ale po dočtení knihy se můj dojem rozhodně změnil. Myslím si, že knihu můžou pořádně docenit jenom lidé, kteří si nějakou tou psychiatrickou nemocí prošli nebo procházejí, zejména depresí. Komentář od DominaCZ je naprosto zcestný a pro mě nepochopitelný, až urážlivý.
Kniha je autorčinou prvotinou. Je napsána čtivě, v lehkých dávkách obsahuje i různé odborné informace a celkově na mě působí dojmem, že sama autorka si právě pobytem na klinice prošla. Dojem z knihy snad může kazit jen to, že je psaná skoro až vypravěčskou formou a nemůže se rovnat knihám jiných autorů, ale já ji přečetl za jedno odpoledne a bavilo mě otáčet stránky. Dávám 4*/5, kniha si to dle mého zaslouží.

bidesh
01.07.2016 3 z 5

Průšvih je, když v hrdince začnete vidět sami sebe.

hana1984
20.06.2016 4 z 5

čekala jsem víc,přiznávám

Hella
23.04.2016 3 z 5

Kniha se mi četla dobře, hlavní postava mi nebyla nesympatická (a už vůbec si nemyslím, že by se ostatním bývala vysmívala nebo byl děj prázdný) a docela snadno jsem dokázala chápat její problém (muset, pořád jen muset: plnit očekávání a představy druhých, plnit ubíjející povinnosti a nikde nevidět konec toho tunelu).

medialstar
02.03.2016 2 z 5

Nejdřív mě kniha nebavila, ale zhruba od půlky to celkem začalo být čtivé. S hlavní postavou jsem příliš nesympatizovala, šlo to celé jen jaksi po povrchu, pořád si nepřipouštěla, že je jedna z nich a většině se posmívala. Pár myšlenek dobrých, v některých situacích jsem se našla, ale kniha je spíš pro ty, co sami v sobě s něčím bojují, ostatní asi bavit nebude. Celkově bych uvítala větší sebereflexi, hloubku a ne konec hodný romanci s úšklebkem na tváři.

verulaj
07.02.2016 4 z 5

''Nevěřte všemu, co si myslíte.'' Knize dávám 4 hvězdičky, protože jsem se v ní v nějakých pasážích tak nějak našla a nekdy mozna vic nez bych chtela...a tedy mě donutila přemýšlet. Kniha je podle me napsána čistě bez zbytečností.

Makaja
24.01.2016 3 z 5

Neříkám ani ne a neříkám ani ano, je to jen jedna z mnoha knih, které jsem sice přečetla bez problémů je dočíst do konce, nicméně vím, že už se k ní nevrátím. I přes slibné téma ve mně nezanechala hlubší stopu, žádné emoce - a to je pro mě znamení, že je něco tak trochu špatně.

dominika4703
08.01.2016 1 z 5

Toto se moc nevydarilo... Precetla jsem rychle, protoze dej byl prazdny.

martinami
11.11.2015

Ať si každý myslí co chce. Osobně se mi knížka líbila. Zamyslela jsem se nad svými pocity, kdy chci být sama, občas jsem se v hrdince viděla. Je to jednoduše napsaná kniha od srdce, je to výpověď, že každý z nás tam jednou může skončit a není na tom nic špatného. Člověk si spoustu věcí následně uvědomí.

deadpool
16.07.2015

Zdravím. Nejsem tu proto, abych objektivně zhodnotil knihu, protože jsem ji vlastně ani nedočetl. Nedočetl jsem ji kvůli transfobním poznámkám a vůbec stylu, jakým je psána transgender postava (Ron). A přestože to očividně nikoho jiného ani v nejmenším nesere, považuji za přinejmenším vhodné upozornit případné čtenáře: kniha je transfobní - nedoporučuji lidem se zvýšenou citlivostí na transfobní narážky a diskriminaci genderové identity. Děkuji za pozornost.

stavinohova
20.04.2015

Mě se kniha celkem líbila, je pravda, že jsem se chvílemi prokousávala, ale nakonec jsem byla spokojená. Líbí se mi myšlenka, že jedině v psychosomatické léčebně či blázinci, se může člověk chovat přirozeně jak se cítí :- ) a pak také hláška přítele... teď nevím jak to bylo přesně, ale něco v tom smyslu: "tak pojď, ty můj magore" :-)

zpevSusannah
16.03.2015 4 z 5

Jsem ráda, že se mi tato kniha dostala do ruky. Nevěděla jsem, co mám od ní očekávat... Nakonec mi dala jeden důležitý poznatek a to "Nevěřte vždycky všemu, co si myslíte!".

Ladydwarf
09.02.2015 4 z 5

Knížka je srozumitelně napsaná a čtivá. Je vidět, že autorka ví o čem píše. A doporučovala bych ji k přečtení všem, kteří mají předsudky k duševně nemocným lidem. Bohužel je to utopie,aby člověk se středně těžkými depresemi, odcházel z kliniky v tak dobrém psychickém stavu po pouhých osmi týdnech hospitalizace.

kika 13
31.01.2015 5 z 5

Mě to docela pomohlo v tom,že je třeba si říci,že nic není normální definice co je a co už né je těžká,kdo to určí....

RobertRoberts
13.01.2015 2 z 5

Jsem přesvědčený, že pár minut po napsání tohoto komentáře na tuhle knížku zapomenu. Ne, že by mě mě snad nějak urazila, ale ani mě nijak zvlášť nenadchla. Možná proto, že jsem od ní čekal podstatně víc. Čekal jsem podstatně hlubší sondu do pocitů hlavní hrdinky, ale dostalo se mi jen jakéhosi povrchního vyprávění. Celé to bylo popsáno až příliš jednoduše a autorka ve mně nevyvolala jakýkoliv pocit sounáležitosti, pochopení, nebo jakékoliv jiné emoce. Celé to bylo takové plytké a nezáživné. A především proto na tuhle knížku rychle zapomenu...

LordSnape
19.11.2014 3 z 5

Z knihy je cítit, že autorka ví, o čem mluví, tudíž je jasné, že si něčím podobným prošla, ale za sebe musím říci, že to čtení je takové nijaké. Není to vtipné (vlastně ani nemůže), ale vlastně vás to ani nedojme, protože mi přijde, že tu chybí jakékoliv emoce i když hlavní hrdinka je buď nesmírně protivná anebo zrovna brečí. Říkal jsem si, že to bude zajímavé, když si to přečtu, zatímco sám trávím první týden ze šesti v blázinci, ale prakticky mě to zklamalo svou průměrností a odměřeností.

Mišulenka
30.10.2014 4 z 5

Nebudu se zbytečně rozepisovat. Pro mě to byla přínosná kniha. Ne příběhem, ale fakty. Věřím, že lidem, kteří se léčí s psychickými potížemi, může dodat trošku energie do unavených cév, že to prostě nějak jde...

květáček
17.10.2014 3 z 5

Dobré. Přesně jak jsem předpokládala..

Diorissimmo
24.09.2014 3 z 5

Kniha reflektuje autentické pocity člověka, který se psychicky zhroutil, dostal do těžké deprese a došlo u něj k syndromu vyhoření. Autorka si tím zřejmě sama prošla, popisuje co depresi předcházelo a jak se cítila. Myslím, že hodně lidí s podobnou diagnozou bude vědět, o čem je řeč. Kniha se dobře čte, je to taková reportáž z psychiatrické kliniky, nebo spíš psychosomatické kliniky.

Anne Leyyd
28.06.2014 4 z 5

Kniha se VELMI DOBŘE četla, neměla hluchá místa a byla zajímavá. Poskytla mi spoustu námětů k zamyšlení a uvědomění si toho, že… pojem „normální“ je pojem zcela RELATIVNÍ.

4 hvězdy proto, že jsem čekala ještě něco víc, silnější ukotvení příběhu a jeho smysl, bohatější vyprávění. I přesto vám ale knihu doporučuji, zvlášť pro ty z vás, kteří jste se s tématikou psychicky nemocných ještě blíže nesetkali. Pokud vás témata léčeben a lidí s psychickými problémy zajímají, není podle mě lepší kniha na rozjezd.

psychiatrické léčebny deprese

Autorovy knížky

Eva Lohmann
německá, 1981
2014  68%Osm týdnů v blázinci

Kniha Osm týdnů v blázinci je v