Oslavany obkličují

Oslavany obkličují https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/333416/mid_oslavany-obklicuji-4gT-333416.png 5 1 1

Podnázev: Kronika prosincové generální stávky 1920 na Rosicko - Oslavansku. Druhé vydání kroniky bylo rozšířeno o nově nalezené dokumenty. Autor rovněž přihlédl k řadě studií vydaných u přiležitosti 40. výročí založení KSČ, jež blíže osvětlují některá fakta.

boxas
04.03.2021 5 z 5

Kniha je věnována stávce v Rosicko - oslavanském uhelném revíru v roce 1920. Autor v ní soustředil veliké množství archivního materiálu jednak o samotné stávce, jednak i z následujících procesů se zatčenými horníky.
Je to velice poctivě zpracovaná kniha, autor se vyhýbá tomu cokoliv společensky nebo politicky hodnotit. Jen pracuje objektivně s fakty.
A že to fakta jsou, to vím velice dobře, protože můj děda byl jedním ze stávkujících havířů.
Černouhelný Rosicko - oslavanský revír není na rozdíl od černého Ostravska nebo Kladenska vůbec známý a bohužel ho nikdo nezpopularizoval ve svých knihách, jako např. Marie Majerová Kladensko nebo nyní nově Karin Lednická Ostravsko a Karvinsko. O to víc si Otakar Franěk a Oslavany obkličují zaslouží naši pozornost!