Oplocený čas. Vzpomínky politického vězně

Oplocený čas. Vzpomínky politického vězně https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/522634/bmid_oploceny-cas-vzpominky-politickeho--Bc0-522634.jpg 5 22 6

Jádrem knihy je rozsáhlý rozhovor, který s Františkem Wiendlem ml. (nar. 1923) vedl jeho syn Jan (nar. 1969) o mezních situacích a událostech, které František Wiendl a jeho nejbližší prožili v dlouhých obdobích dvou totalitních režimů v Čechách. Za druhé světové války a v protektorátu se František Wiendl se svým otcem podílel na odbojové činnosti a přímo se zúčastnil povstání v Klatovech v květnu 1945. Těžiště vzpomínek ale spočívá zejména v době po únoru 1948, kdy se významně angažoval v demokratickém, protikomunistickém odboji. Důsledkem pro něj bylo mnohaleté věznění v jáchymovských lágrech i pevných věznicích. Text, zpřítomňující vyprávění, má nejen svědeckou, ale i literární hodnotu, a provázejí ho fotografie a reprodukce dalších pramenů; oddíl věnovaný vězeňským létům prokládají také úryvky z dopisů, které František adresoval matce Marii a svému otci Františku Wiendlovi st., vězněnému tehdy v leopoldovské věznici.... celý text

Fidibus
24.02.2024 4 z 5

Zaujalo mne, že poté, co prošel několika uranovými tábory, byl přesunut na Pankrác, kde vykonával ve vězení své normální zaměstnání (stavitelství), spolu s mnoha dalšími.

lapagerie
13.02.2024 5 z 5

Poslouchala jsem nedávno jako audioknihu v aplikaci Českého rozhlasu. A ač jsem na podobné téma četla víc knížek, asi se to nemůže oposlouchat. Příběhy lidí, kteří se postavili režimu jsou si podobné, ale přesto každý z nich stojí za zaznamenání a přečtení. Nesmí být zapomenuty.

olga8832
05.02.2024 5 z 5

@Re@ding_9-wine Díky moc za zprávu o synovi, chtěla jsem pátrat.
Vždy obdivuji tyto lidi, kteří dokázali pracovat na sobě, stále něco tvořit a ještě bojovat proto fašismu, komunismu... přežít tak strašné vězení...
Doporučuji, rozhodně inspirující vyprávění.

Re@ding_9-wine
04.02.2024 5 z 5

A jak to pokračovalo poté, kdy čas přestal být oplocený? :)

Jsem moc ráda, že jsem měla možnost přečíst si autentický příběh morálně pevného, podle všeho laskavého a silného člověka, který si dovolil vzdorovat režimu, i když si velmi dobře uvědomoval rizika s tím spojená. Bral to jako svou povinnost. Oceňuji i způsob kladení otázek, protože jedině správně položené otázky dovedou otevřít spoustu důležitých témat.

Jen na okraj – syn pana Františka, doc. Jan Wiendl, byl mým oblíbeným vyučujícím během studia bohemistiky na FF UK. Je to nejen skvělý učitel, ale také velmi milý a ochotný člověk. Děkuji oběma za tuto knihu a to, že historická paměť může žít dál.

sikytator
02.02.2024 5 z 5

Po všem, co jeho rodině udělali z něj necítím zášť. Obdivuhodné. Výborná kniha!

Katka2382
16.12.2023 5 z 5

Zajímavé vyprávění našeho klatovského rodáka.

Autoři knihy

František Wiendl