Open – Otevřená zpověď

Open – Otevřená zpověď https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/51795/bmid_open-otevrena-zpoved-n6G-51795.jpg 5 236 63

Autobiografie Andreho Agassiho je upřímnou výpovědí jednoho z nejlepších tenistů nedávné minulosti. Agassi se šokující otevřeností popisuje svůj tenisový i soukromý život, a to od raného dětství, kdy ho – stejně jako předtím jeho sourozence – přivede tyranský otec k tenisu a nutí dennodenně trénovat. Z Andreho vyroste zázračné tenisové dítě, k tomuto sportu však cítí hlubokou nenávist. Kniha představuje pronikavou sondu do duše i mysli mladého muže, kterému nebylo dopřáno normální dětství a musel se vyrovnávat s dominantním otcem i sám se sebou a posléze vzdorovat slávě, ztrátě soukromí, zájmu médií, která ho oslavovala i odsuzovala. V tomto nekonečném boji hledá smysl svého života a často uvažuje o konci kariéry.... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , Jota

Open , 2008

LadyAnn
06.06.2020 5 z 5

Vynikající, poutavá a velmi čtivá autobiografie. Pro fanoušky tenisu (a sportu obecně) povinnost, ale ani ostatní čtenáři nebudou zklamáni. Doporučuji zhlédnout zápasy, o kterých se v knížce vypráví nebo alespoň podívat se na fotografie z té doby - intenzivnější zážitek zaručen. Pět hvězdiček bez sebemenších pochyb, Andreho si nejde neoblíbit! :)

Teri_xo
20.05.2020 5 z 5

Biografii často do rukou ani nevezmu. Čistě z principu, protože ji nemusím. Ale tato kniha už od první chvíle, co jsem se o ni dozvěděla, mě lákala. V průběhu jsem si zamilovala jeho skvělý smysl pro humor, často jsem měla úsměv na tváři. Jeho poznámky jsou opravdu trefné a na místě. Tenisu jako takovému moc nerozumím, ale kniha i přes tuto neznalost mě neskutečně bavila. Andre si mě získal již první přečtenou větou. Jeho příběh mě fascinoval. Prožívala jsem s ním radost, stejně tak smutek, bolest a zklamání. Fandila jsem mu, aby si získal Steffi. Ke konci mě příběh doháněl k slzám smutku a dojetí. Knihu mohu jen a jen doporučit.

klarahav
06.03.2020 5 z 5

Skvělá knížka.

Michal2222
17.01.2020 5 z 5

Upřímně vyprávěný příběh člověka, který musel překonat sám sebe, aby dospěl sportovně i osobně. Díky Andreho otevřenosti se čtenář (především sportovec) může poučit z jeho chyb, vyvarovat se mnoha nepříjemným okamžikům sportovní kariéry a lépe pochopit nutné kroky k dosažení "velikosti". Čtenář nesportovec má možnost nahlédnou do fyzicky i mentálně drsného života profesionálních sportovců. Knihu doporučuji všem!

VílaElvíra
24.11.2019 5 z 5

Poutavě a detailně sepsaný život výjimečného dobrosrdečného člověka. Podrobně sepsané průběhy utkání sice nebyly pro mě zajímavé, ale to proto, že nejsem tenisový fanoušek - proto neubírám hvězdu.

Honza89
10.10.2019 4 z 5

Kniha nabízí dost ojedinělý příběh, ještě jsem se nesetkal s tím, aby nějaký šampion nenáviděl svůj sport. Z tohoto pohledu byla četba hodně zajímavá. Oceňuji i kvalitu zpracování, protože Agassi pitvá kariéru dopodrobna a to není nikdy snadné dát do kupy tolik informací. Zároveň ale musím říct, že mám raději motivační a inspirativní autobiografie, ve kterých aktéři předávají své myšlenky, než zpovědi postavené na pocitech a odhaleních. Chvílemi jsem u knížky ztrácel pozornost. Nic to však nemění na tom, že bylo vidět, jak je Agassi dobrosrdečný člověk, a to je ze všeho nejpodstatnější. Kniha má tedy každopádně velký přínos.

walin
18.08.2019 3 z 5

Andreho životní příběh je zajímavý. Tím spíš pro tenisové fanoušky, jako jsem já. Nechá nahlédnout celkem hluboko do svého soukromí a také pod pokličku tenisového kolotoče. Klobouk dolu před tím co dokázal. Kniha je čtivá, ale často mi přijde, že se Andre snaží být až zbytečne šokující . Také mi vadila neustále opakovaná nenávist k tenisu. Proto jsme knihu na chvíli odložil a vrátil se k ní až po nejaké době.

tichyphoto
22.03.2019 4 z 5

Nejsem žádný extra tenisový fanda. Věděl jsem jen, že je Andre známý tenista. V dětství na mě občas vyskočil z televize v nějaké reklamě. O to víc jsem knížku hltal, protože v reálu jsem neznal jeho výhry ani prohry. S každou stránkou jsem mu fandil víc a víc až mi pak bylo líto, že jsem na konci :) Zajímavý životní příběh, inspirativní. Pohled do zákulisí sportovního světa i do hlavy jedince. Četlo se to samo a určitě knížku doporučuji každému. Je v ní totiž mnohem víc než jen tenis!

verense
17.03.2019 5 z 5

Nepočítám se mezi nějaké skalní tenisové fanoušky, ale tahle kniha mě naprosto pohltila a četla jsem ji v každé volné chvilce. Hodně zajímavé nakouknutí pod pokličku vrcholového sportu, pevně doufám, že moje dítě se žádnému věnovat nebude... :-D Vřele doporučuji, je to upřímné, otevřené, vtipné a poučné zároveň.

m.valova
14.12.2018 4 z 5

Stejně jako v životě různých lidí,tak i v životě profesionálních sportovců a známých osobností,není nic jen černé nebo bílé a vše zalité sluncem...V knize jsou popsané různé životní tenistovi cesty a stavy a možná pro člověka neznalého tenis,bude kniha zdlouhavá a nudná,ale byla napsaná tak,jak to tento člověk cítil,jak žil a co pro něho samotného bylo podstatné.Hodně dokázal a část ze své slávy a úspěchu vrátil těm,kteří to potřebují...A i v jeho případě se ukazuje,že jednou jsi dole,jednou nahoře,jednou tě milují a podruhé nenávidí....

vanchovi
15.11.2018 5 z 5

Nemám rád, ak nejakému filmu alebo knihe dávajú prívlastok "...všetkých čias" ako je to písané na obálke slovenskej verzie tejto knihy. Ale to je jedno, keďže kniha ma zaujímala dávno predtým. Keď som začal sledovať tenis, Agassi pomaly končil kariéru, ale môj otec o ňom veľa rozprával, keďže zo bol jeho obľúbený hráč. Táto kniha je napísaná fakt skvele. Agassi v nej hovorí veľa o tom, prečo robil, to čo robil, aj keď to navonok vyzeralo úplne inak. Ak si človek o ňom vytvoril obraz len z toho, čo videl - dlhé vlasy v mladosti, farebné oblečenia a rebelstvo, tak vôbec nevie, aký Agassi v skutočnosti je človek.

Hopicek495
12.05.2018 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších autobiografií. Jakožto tenisový fanatik a milovník Andre Agassiho byla pro mě v podstatě povinnost tuto knihu přečíst. A bylo to něco neuvěřitelného! Celý příběh jsem hltal od prvního do posledního slova. Po přečtení ve mně nechala neskutečné emoce. Myslím, že spoustě lidí by mohla otevřít oči, stejně jako se to stalo u mně. Určitě jsem ji nečetl naposledy. Pro mě jeden z nejsilnějších příběhů, co jsem četl. Díky za ni!

klobonek
17.02.2018 5 z 5

Andre Agassi nepatřil mezi mé oblíbené hráče. Nikdy se mi nelíbil jeho projev na kurtu, připadal mi tak trochu vyšinutý. Po přečtení jeho knihy jsem na tohoto chlapíka změnil názor. Dětství neměl vůbec jednoduché (nenávist k tenisu a psychický teror, který musel snášet od svého otce), ta zpověď je tak otevřená - až se mi nechce věřit, že se z takového prostředí v kterém vyrůstal, a co prožil, dostal v kariéře tak daleko! Je to pravý šampión a knihu by si měl přečíst každý fanoušek tenisu. BRAVO ANDRÉ!!! Za mě 95 procent, ty zbývající procenta kazí trochu horší překlad.

martin9885
15.02.2018 5 z 5

Pamatuju jeho prohlášení, která jsou pro sportovce obvyklá. Jsou pozitivní a motivují mladé. Ale co opravdu sportovec chce říct často nevíme. Agassi otevřeně přiznává, že tenis nenáviděl a z turnají chtěl odejít i v prvních kolech. Skvělá knížka.

marabart
07.01.2018 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem četl. Pokud bych je měl porovnat s knihami od Rafaela Nadala a Rogera Federera, Agassi vítězí svou přímostí, otevřeností a detaily na plné čáře. Ke knize se pravidelně vracím.

mirkoczentovic
08.12.2017 5 z 5

Keď dlhovlasý Američan v roku 1992 po prvý raz a naposledy ovládol Wimbledon, Steffi Grafová neprišla na slávnu Večeru šampiónov, okrem iného kvôli tomu, že s ním nechcela ísť na tanečný parket - a dnes sú z nich manželia.

Život Andreho Agassiho je plný podobných zvratov o 180 stupňov, rovnako ako aj celá kniha. Pre mňa z viacerých dôvodov výnimočná. Prvé dielo, ktorú som prečítal v anglickom origináli - a dosiaľ jediné (povzdych). A predovšetkým moja prvá športová autobiografia, ktorá podnietila môj záujem o ďalšie knihy z rovnakého súdka. Preto má v mojej knižnici čestné miesto podobne ako viaceré beletristické skvosty.

lubosh
04.03.2017 3 z 5

Dojem kazí lajdácký překlad.

Bilky
27.02.2017 5 z 5

Andre od začiatku knihu poňal ako spoveď. Preto okrem hlavného plánu, ktorým je jeho kariéra (ale aj prekliatie) menom tenis (bacha na preklep!), dáva do knihy celé svoje srdce. Úprimne odkrýva svoje názory, finty, ale aj klamstvá, skryté myšlienky a intímne emócie nielen v profesii, ale aj v súkromnom živote. Tu si dovolím varovanie pre čitateľov pod 10 rokov: v knihe sú aj škaredé a nepekné slová, dokonca horšie ako „hajzeľ“, čo by sme od športovcov skutočne nečakali ;)

Tento amík z Las Vegas, ktorému v žilách koluje vďaka otcovi asýrska krv dokazuje, že víťazstvá nie sú len tie, ktoré získate na kurtoch, či ihriskách, ale tie ktoré získate nad sebou samým. Je všeobecne považovaný kritikou a spoluhráčmi ako jeden z najväčších tenisových hráčov všetkých čias a najviac oslavovaný za svoje famózne returny. Aj za svoje rebelantstvo, neortodoxné postoje a oblečenie, no najmä charizmu. Vďaka nej pomohol obnoviť popularitu tenisu v priebehu rokov.

Čo sa týka samotného diela, autor je priamy, jednoznačný, dej má spád a nepodlieha moderným odbočkám, nesleduje príliš veľa línií. Trochu ma zarazilo nadmerné použitie anafor a aj keď mi je ich vplyv na zdôraznenie výpovede jasný, myslím, že existujú aj iné štylistické prostriedky. Tu je možno na mieste spomenúť, že spoluautorom knihy, ktorý si neprial byť uvedený a preto to ani nikomu nepovieme - je J. R. Moehringer, držiteľ Pulitzerovej ceny za žurnalistiku. Aj preto je štýl rozprávania dynamický, v spojení s Andrého výpoveďami dostatočne sugestívny.

Ešte podrobnejšie som sa odviazal v recenzii, tu na DK:

ODPORÚČANIE: Nečítajte OPEN ako knihu o športe, čítajte ju ako knihu o človeku. Nehľadajte striktné štatistiky, hľadajte pocity a súvislosti. Nečakajte bulvárne infošky, čakajte reálne emócie. Nevnímajte ju s predsudkami a tvrdými súdmi, vnímajte ju s pochopením a buďte OPEN :) U mňa otvorených 85%

tucnak67
25.01.2017 5 z 5

Úžasná kniha. Od první kapitoly se od ní člověk nedokáže odtrhnout.

Mali88
16.11.2016

Pro mě asi nejlepší životopisná knížka, co jsem kdy četla. Velice dobře a poutavě se četla. Andrému jsem vždycky fandila. Ať už nosil příčesek (o kterém jsem vůbec neměla tušení) nebo když dal příčesek dolů. Jeho tenis byl koukatelný a to nejen díky módním kreacím :)
Pobavila mě situace, kdy jeho skoro manželka Brooke chtěla zhubnout do svatebních šatů a že prý chce vypadat jako tahle dívka a ukazála na Steffi :)

sportovci tenis tenisté, tenistky

Autorovy knížky