Oni přijdou

Oni přijdou https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/204600/oni-prijdou-Y6Q-204600.png 3 6 6

Na příkladu tábora Mauthausenu typisuje atmosféru, chod událostí a síly, které se střetávaly v táboře od příchodu vězňů až do osvobození v 45.roce, obnažuje formy a kořeny fašismu i hrdinství prostých lidí, bojujících za svobodný život a naléhavě připomíná souvislosti s dnešními událostmi ve světě. I na malé ploše povídek usiluje autor o společensko - psychickou motivaci jak různých typů vězňů, tak jejich věznitelů.v otřásajících obrazech, kterých dosahuje bez zbytečného naturalismu, představuje celou galerii nacistických vrahů v táboře, odhaluje zrůdné spojení sentimentality, vnější uhlazenosti a bestiální krutosti u esesmanů z kruhů fašistické inteligence, zrůdnost celé nacistické mašinerie, která ničí ve svých přisluhovačích poslední záblesky lidskosti a vytváří z nich surovce a cyniky, bezohledné egoisty a hromadné vrahy.... celý text

jindra2
24.06.2017 3 z 5

Pan Jariš umí vyprávět a dobře zvládá popis. Je znát detailní znalost nepředstavitelně bizarního světa koncentráku, kde nelze nic dělat "správně", nevyzpytatelná cesta osudu může znamenat smrt nebo přežití. Tamní svět není oproti našim představám striktně rozdělen na my a oni ale mezi esesáky a vězni existuje zvláštní zvrácená symbióza.
Kdyby spisovatel nevčlenil do povídek (naštěstí menšina) rudou propagandu, dal bych za 4.

ElfkaEleanor
25.08.2016 3 z 5

Povídky z prostředí koncentračního tábora pro ty, kteří si nepotrpí na americkou romantiku.

vitavita
24.08.2016 3 z 5

15 strhujících povídek zaujme ...

koncentrační tábory

Milan Jariš