Ohrožený hmyz nelesních stanovišť: ochrana a management

Ohrožený hmyz nelesních stanovišť: ochrana a management https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/423329/mid_ohrozeny-hmyz-nelesnich-stanovist-o-s6F-423329.jpg 5 1 1

Hmyz s téměř 30 000 u nás známými druhy tvoří drtivou většinu biologické rozmanitosti naší přírody, podstatná část tohoto bohatství je vázána na různé typy bezlesých stanovišť. Louky, pastviny, stepní lada, mokřady, úhory či písčiny v tradičně obhospodařované krajině hostily nepřeberné počty druhů, z nichž většina dnes ustupuje a vymírá vinou ztráty stanovišť, intenzifikace zemědělství a sukcesních změn. Ochrana přírody tyto ztráty dosud nedokáže zastavit. Navzdory nemalým vynakládaným prostředkům selhávají jak tradiční ochrana vybraných společenstev v síti chráněných území, tak i modernější snahy chránit ekologickou integritu na úrovni krajiny. V publikaci autoři analyzujují příčiny této krize, jimiž jsou nedostatečné pochopení stanovištních nároků a demografických zvláštností bezobratlých živočichů, a snaží se nabídnout řešení. Postupují od péče o izolované zbytky stanovišť (maloplošná chráněná území) k chraně na úrovni krajiny. Nemalý prostor je věnován problematice ekologických dotací v zemědělství a ochraně fauny netradičních, člověkem narušených stanovišť.... celý text

Johule
19.10.2019 5 z 5

Skvělá brožura pro všechny milovníky přírody, ochotné uvažovat i v jiných než zajetých kolejích. Odborná a detailní, přesto pochopitelná a čtivá i pro laického čtenáře. Spolu s navazující publikací o ohroženém hmyzu nížinných lesů ji skutečně vřele doporučuji všem, kteří by se chtěli dovzdělat v moderním přístupu k ochraně přírody (a zdaleka ne jen hmyzu).
Pro zájemce jsou obě volně ke stažení na Fóru ochrany přírody či na webu Lepidoptera.cz.

Autoři knihy

Martin Konvička
česká, 1969
Jiří Beneš
česká, 1976
Lukáš Čížek
česká, 1975

Kniha Ohrožený hmyz nelesních stanovišť: ochrana a management je v