Oheň

Oheň https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/1964/bmid_ohen-rYb-1964.jpg 4 144 35

Děj tohoto válečného románu se odehrává na francouzsko-německé frontě během první světové války. Není zde žádný hlavní hrdina, všichni vojáci jsou vlastně hrdiny. Kniha má 24 kapitol, které na sebe nijak nenavazují a popisují každá jinou situaci. Barbusse tímto dílem naturalisticky popsal události první světové války a hrdinské činy vojáků, děj tu není nijak důležitý.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Naše vojsko

Le feu , 1916

marabart
14.02.2016 5 z 5

Výborná kniha. Je dokonce ještě o něco syrověji zpracovaná než Na západní frontě klid. Že na sebe jednotlivé kapitoly místy úplně nenavazují, mi zásadní problémy nedělalo.

linhi22
12.12.2015 5 z 5

Upřímně mě překvapil pestrý a vytříbený jazykový styl a ten zbytek? Je těžké vůbec přistoupit na to, že se něco takového dělo... Zmar a bezmoc v mnoha podobách.

Marbo
27.01.2015 3 z 5

Soubor obrazů ze života prostých vojáků za 1. světové války, bez příkras a sentimentu, mnohdy i bez výraznějšího děje. K dočtení jsem se musel dokopat...vyloženě negativně však hodnotit nemůžu a sice kvůli celkovému vyznění knihy...

smnpka
21.06.2013 5 z 5

Skvělá kniha napsaná přímo v zákopech 1. světové války. Z popisovaných bojů, akcí a zážitků běhá mráz po zádech.

petula.pd
18.05.2013

Našla jsem svůj školní komentář ke knize. Závěr zní : Odsouzení války. Musí to být válka poslední !

čef
07.03.2013 5 z 5

Autentické příběhy spojené v jednu knihu s protiválečným vyzněním. Nelze kritizovat ani řádku z této hluboce prožité knihy, naplno si však veškeré popisované hrůzy už představit nedovedeme. Můžeme dnes, už jenom naštěstí, kroutit hlavou k čemu využili fašisté a komunisté hlavního motivu tohoto románu to jest touhy lidí po míru.

Snails
27.12.2012 5 z 5

Pro mě nejlepší kniha o vojácích z první světové války. Henri Barbusse zažil zákopovou válku na vlastní oči a na knize se to jasně promítlo. Podtitul, deník bojového družstvu, přesně vystihuje o čem kniha je. Žádní hrdinové, žádný patos. Obyčejní chlapi živořící v zákopech, nudící se, sbírající a schraňující své malé poklady. Jejich radost při přesunu na odpočinek do týlu nebo šílenství bombardované fronty. A to vše zvládá Barbusse vyprávět svým sirovým naturalistickým stylem. Paficismus z toho přímo čiší a všichni generálové by to měli mít v povinné četbě.

Dera
30.08.2012 3 z 5

Samozřejmě se nemůžu vyhnout srovnání tohoto románu s knihou na západní frontě klid. Oba tyto romány jsou z první světové války, ale tento z pohledu francouzů a "tamten" z pohledu němců. U mě vyhrává Na západní frontě klid, protože je jako příběh lepší a čtivější. Na druhou stranu musím uznat velkou realitu tohoto románu.

Posi
12.08.2012 4 z 5

Je to vlastně hodně podobné s knihou Jasno. Asi si nikdy nebudu pamatovat příběh, ale už nikdy nezapomenu na názory, postřehy, odsouzení odsouzeného a osvětlení toho pravého.
Jen škoda, že vždy píše o nedosažitelném pro nás co to nechcem slyšet a nebo popřípadě použít v životě

Shricke
02.08.2012 4 z 5

Přečteno v rámci maturitního kánonu.Po porovnání s Remarquem bych určitě zvolil Na Západní frontě klid.
U Ohně jsem měl především problém s neprovázaností příběhů.Jakmile jsem se začetl do postav a místa,autor historku ukončil a přenesl mě o několik kilometrů dál a změnil všechny postavy.A konec jsem skoro nedočetl díky myšlenkovým pochodům autora.
Na vylíčení hrůz I.sv. je to ale určitě jedna z nejlepších knih.

kingmaker
08.05.2012 4 z 5

Je to něco úplně jiného, než další klasika-Na západní frontě klid. Německý pohled, to jsou boje, padlí kamarádi, k nimž si člověk navíc během románu získá náklonnost. Francouzský pohled je asi realističtější. Vojáci vlastně ani nebojují, většina románu je o tom, jak vojáci polehávají, maximálně pracují na nových zákopech, vedou rozhovory plné vzpomínek na civilní život, stýskají si nad svou bídou, která je obrovská. Boj přijde až v druhé, kratší části románu a Barbusse je tu opět skvělým spisovatelem. Umí popsat prostředí, z popisu mrtvých těl se zvedá žaludek, navíc nemilosrdně kosí ty, kteří nás provázeli celým románem. Některé scény jsou opravdu nezapomenutelné, třeba ta, kdy všichni hledají zmizelého vojáka a jeho mrtvola přitom leží za úzkou stěnou krytu, v němž družstvo spí. Je to značně silný román a k dokonalosti mu chybí, nebo spíš přebývá, závěr. Ty marxistické kecy si mohl odpustit. Já vím, že to patří k době i tématu, ale mě to prostě vadí.

seiwaa
15.04.2012 4 z 5

Složitá kniha, kterou jsem se brodila stěží, ale po dočtení mě nadchla. Scény jsou občas drastické, pro citlivější jako jsem já i brutální, ale tak reálné, že vás nutí k zamyšlení.

Denaille
22.07.2011 4 z 5

Ze začátku to vypadalo na útrpné čtení, ale nakonec se z toho vyklubalo docela dobré čtivo. Některé události ze zákopů mi způsobovaly husí kůži.
Hodí se k čaji do deštivých dnů, kdy není nic jiného na práci. :)

European
28.01.2011 5 z 5

Nejlepší kniha o 1. světové válce. Popis života v zákopech a ve válečném stavu je popisován tak syrově, že z toho jde husý kůže.

cielle
30.11.-0001 2 z 5

Oheň jsem musela přečíst kvůli referátu a moc se mi to teda nelíbilo. Pro holky tohle asi není. I když válečné romány třeba od Remarqua mě bavili, tak tohle byl jen popis války, bez žádného děje.

první světová válka (1914–1918) války válečné romány

Henri Barbusse