Odveď mě domů

Odveď mě domů https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/175295/bmid_odved-me-domu-T0f-175295.jpg 4 178 58

Vlastní rodinnou historií inspirovaný debut americké autorky, vyprávějící neobyčejně srdceryvný příběh osudové, ale zapovězené lásky, předsudků a hanby. Osmdesátiletá Isabel poprosí svou oblíbenou kadeřnici, aby ji odvezla do Texasu na pohřeb. Po cestě začne vzpomínat na život, který prožila. Všechno hezké začalo v roce 1939, kdy se šestnáctiletá dcera zámožného lékaře na večírku seznamuje s bratrem své černošské služebné…... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

Calling Me Home , 2013

Laughtubbe
08.05.2018 5 z 5

Nejdokonalejší kniha na světě! Má u mě první místo, jak v žebříčku knižním tak i v srdci. DOPORUČUJI VŠEM !!!

Silmarien
25.04.2018 4 z 5

Pekne napísaný príbeh z prostredia, keď spolužitie belochov a černochov bolo poznačené rasovou neznášanlivosťou.
Isabelle má vyše deväťdesiat a poprosí svoju kaderníčku a už i priateľku Dorrie, aby ju sprevádzala na dlhom výlete, na ktorého konci ich čaká pohreb. Počas cesty rozpráva Isabelle Dorrie svoj príbeh a mladšia zo žien v ňom nachádza paralely i z vlastného života a pomocou príbehu starej dámy rieši vlastnú životnú situáciu, lebo sa ocitla na pomyselnej križovatke.

Príbeh Isabelle sa začína v roku 1939, v čase, keď sa kontakty belochov a černochov obmedzovali na vzťahy pánov so slúžiacou triedou. Vzhľadom na obálku a anotáciu je jasné, že hlavná postava tohto príbehu sa na celú vec takto nepozerala, z čoho pramenilo šťastie i jej tragédia zároveň. Od začiatku tušíme trpký koniec so záverečným zmier(n)ením a toho sa nám i dostane.

Slušný román pre ženy, kde samotný dej a jeho vyvrcholenie nie je až tak podstatná, ako pre hrdinky, tak i pre nás je v tomto prípade dôležitejšia ich cesta.

Verounek
16.04.2018 4 z 5

Ze začátku vcelku nezajímavé, od půlky knihy jsem se nemohla dočkat, jak to dopadne. Na konci knihy jsem valila oči, jak to všechno dopadlo :) doporučuji i když to nedopadlo úplně dobře....

Peyka
27.03.2018 3 z 5

Příběh je vcelku poutavý, chvílemi nepatrně hluchá místa, ale celkově kniha nepřinesla nic světoborného. Klasický příběh o rasových rozdílech ve 40. letech a o zakázané lasce dvou mladých lidí různé pleti. Bohužel jsem trochu ujetá na překlady a všimla jsem si pár překladatelských chyb, např. zaměňování střední a vysoké školy působí na čtenáře zmatečně, a slovní spojení jako "na každý pád" (čímž se nejspíš myslí "každopádně") jsou pro mě zastaralá. Třeba jsem měla zrovna špatný výtisk. :D...jedná se ale o dost smutný a sentimentální příběh bohužel ne se šťastným koncem.

bábuška
19.01.2018 4 z 5

Překvapilo mě, že ještě v polovině minulého století kdy bylo otroctví dávno zrušeno, jsou občané černé pleti považováni za druhořadé, dokonce když vypukne druhá světová válka nesmí hoši s černou pletí narukovat. Až posléze když bílých vojáků houfně ubývá, jsou povoláni i ti dříve opomíjení. Nesmí ovšem mít žádnou vyšší hodnost, ale změna okolností na bojišti i toto mění. Na pozadí této doby se zrodila láska mezi dívkou takzvané bílé honorace a černým studentem mediciny. Láska prochází mnoha tragickými situacemi, násilným rozdělením, ale v srdci devadesáti-leté ženy zůstává navždy. Víc než smutný příběh.

jluky
13.01.2018 5 z 5

Krásný, dojemný a smutný od začiatku do konca, taký bol tento príbeh. Neodporučám citlivkám - ako som ja, pretože ma to stálo veľa, veľa sĺz...

Roux
08.12.2017 4 z 5

Jedná se o velmi pěknou, čtivou knihu se zajímavým příběhem. Příběhy, kde se propletají různé časové linie mám celkem v oblibě a i zde to nebylo jinak. Jen mi vadil konec knihy, tak nějak mi to již přišlo přemrštěné. Smutné na tom všem je především to, že některým lidem by vztah mezi bílou ženou a černým mužem vadil i dnes.

JeKa
02.10.2017 3 z 5

Čtivé a zajímavé téma, i když trochu předvídatelné a po umělecké stránce nijak dechberoucí. Taková lepší červená knihovna.

snílkařka
01.09.2017 3 z 5

Pěkný a dojemný příběh, který se vrací do minulosti za nešťastnou láskou a do přítomnosti alspon naposledy si jí po letech připomenout na této cestě poprosila svojí oblíbenou kadeřnici, aby ji odvezla do Texasu na pohřeb.Ženy tedy čeká velmi dlouhá cesta. Sledujeme tedy dva odlišné příběhy z pohledu těchto dvou žen a odlišné vnímaní po letech na rasistické vztahy.

Šánka
27.08.2017 5 z 5

Nádherný dojemný příběh osudové zakázané lásky bílé dívky a černošského chlapce.
V knize se střídají dvě časové osy, z nichž ta minulost je opět ten silnější a tažný příběh. Příběh o rasové nesnášenlivosti, předsudcích, pokroucené morálce, ale hlavně o nezničitelné lásce, která nezná rozdíl mezi barvou pleti.
Příběh, který vás chytne za srdce,.....doporučuji!!!

Marunik
16.08.2017 4 z 5

Zajímavá kniha a námět, dobře se četla. Silný příběh a silné téma.

Denisa_a
23.07.2017 5 z 5

Po chvilce jsem se od knížky nemohla hnout. Úplně mě očarovala! Hltala jsem každé slovo. Miluji příběhy bez telefonu a internetu. Ronila jsem slzy. Dokážu si tuto knížku představit i ve filmové podobě :-)

hlina
04.02.2017 4 z 5

Zpočátku jsem byla netrpělivá a nemohla jsem se začíst. Ale ve chvíli, kdy jsem se uklidnila a dala příběhu šanci, jsem byla odměněna.

Schamila
20.01.2017 3 z 5

Opět další kniha, kterou jsem v poslední době četla, kde se v kapitolách střídá současnost a minulost, fajn se to četlo, příběh samotný také zvláštní, zase něco z jiného soudku - život černých a bílých, bylo i napětí a závěr - bezva.

Rade
17.12.2016 2 z 5

No, dost zklamání. Takový černobílý příběh spíše pro náctileté, kde jsou problémy v mezilidských vztazích zúženy jen na otázku rasismu, jakkoliv jsou asi vztahy bílí - černí v USA třicátých let pro našince hodně nepochopitelné. I když má být podle skutečnosti, závěr se mi zdál dost barvotiskově překombinovaný…

dee95
19.10.2016 4 z 5

Přes začátek jsem se prokousávala velmi těžko, knihu jsem několikrát odložila, ale nedalo mi to a vždy jsem se k ní zase vrátila. Vyplatilo se, po úmorném začátku mě příběh dostal a zbytek jsem dočetla jedním dechem. Velmi silný příběh kde nechybí láska, ale určitě nejde o přeslazený román. Jenom ten začátek...

aachilovka
25.05.2016 1 z 5

Nedočetla. Nezaujalo

veronika9143
27.04.2016 4 z 5

Co všechno dokáží lidé, kteří nenávidí odlišnost? Zrada vlastní rodiny, nenaplněná láska, křivdy, utrpení. Rasová nesnášenlivost. Všechno nádherně popsané v jedné knížce.

hats
11.01.2016 5 z 5

Kto si pomyslí, že je to sladká romantika, veľmi sa mýli. Napriek tomu je to krásna kniha.

misi.zelenkova
11.12.2015 5 z 5

Krásná kniha, silný a dojemný příběh. Jedna z mála knih, při kterých jsem potřebovala kapesník. :)

milostné romány rasismus rasová diskriminace zakázaná láska

Autorovy knížky

Julie Kibler
americká
2013  87%Odveď mě domů

Kniha Odveď mě domů je v