Odpojený muž

Odpojený muž https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/338424/bmid_odpojeny-muz-w5m-338424.jpg 4 106 31

Jak technologie připravuje muže o mužství a co s tím Jak se mají mladí muži v dnešním světě? Mezinárodně uznávaný psycholog Philip Zimbardo ve spolupráci s kolegyní Nikitou Coulombovou ukazují, jak se mužnost ocitá v krizi. Upozorňují na zoufalou neschopnost současných mladíků dospět a odolat nástrahám virtuální reality. Alarmující apel vzbudil celosvětový zájem odborníků i veřejnosti.... celý text

Literatura naučná Psychologie a pedagogika Sociologie, společnost
Vydáno: , Grada

Man Disconnected: How technology has sabotaged what it means to be male, and what can be done , 2015

vmatusko
02.01.2019 4 z 5

Profesor Zimbardo sa v tejto knihe zaoberá mužmi a ich závislosťou na pornografií či PC hrách. Je to zvláštny fenomén, ktorý je značne pozorovateľný v tejto dobe.
Zimbardo v knihe opisuje čo sa deje s mužmi pri častom sledovaní porna. Majú problém nadväzovať vzťahy so ženami, sú často utiahnutí do seba, žijú si vo svojom svete... Kniha je doplnená zdrojmi a citáciami na rôzne štúdie. V poslednej časti sa snaží poskytnúť odpoveď na otázku čo robiť, ako zabrániť tomu aby mladý muž v dnešnej dobe neostal závislý na obrazovke svojho počítača.

Aladinka89
18.11.2018

Komu nevadí se prokousávat souhrnem různých výzkumů, tomu knihu určitě doporučuji. A pro ty, které výzkumná data ruší při čtení mám dobrou zprávu - jde to různě přeskakovat, aniž by vám unikla hlavní myšlenka knihy.
Jsem ráda, že se takovému tématu věnuje celosvětově uznávaný psycholog. Kdyby tuto knihu napsal nějaký Neználek (nebo v horším případě Neználkyně), kniha by měla větší obtíž probojovat se na světlo světa, a to hlavně proto, že tato tématika (tedy krize mužů) je ve společnosti zmiňována spíše v okruhu starých panen, nežli v kruzích odborné veřejnosti.

Určitě téma k zamyšlení!

Eridan
23.09.2018 4 z 5

Přečíst si v češtině nějakou relevantní knihu o negativních důsledcích pornografie a počítačového světa bylo až do teď takřka nemožné. Překlad této knihy toto téma konečně otevírá. Na knize se mi líbí její uvolněný styl, vtip a hlavně spousta zdrojů, studií, rozhovorů, na kterých je založena. Nejedná se tak o knihu plnou pocitů a dojmů, ale především podložených fakt (ve smyslu společensko-vědních disciplín). Seznámíte se s několika psychologickými teoriemi. Nejvíce mě oslovila část o důsledcích závislosti na pornu a PC hrách. Část řešení mi nepřišla úplně dořešená a oproti předchozí části lehce povrchní, ale chápu, že se jedná o tak komplexní problémy, že řešení se bude hledat těžko. Rozhodně doporučuji, upřímně bych to navrhoval jako povinnou četbu na ZŠ (přinejmenším některé části), aby výrostci věděly, že to není jen zábava, ale má to i své důsledky (což jim asi málokdo řekne).

Šárkaxx
04.06.2018

Trochu krutá analýza současné situace, zejm. ve vztazích. Asi nejvíc mě vyděsilo, že už existují studie potvrzující možnost poškození určitých struktur mozku při dlouhodobém užívání léků na "adhd", které může vést až do stavu "apatických zombieků".

LordSnape
27.05.2018 4 z 5

Kniha vhodná ke čtení právě mileniálům, kterých se to vlastně týká. Je to napsaný poněkud vážněji a mnohem lépe vyargumentováno, než třeba Digitální demence, což představují hlavně grafy z průzkumů na konci knihy. Oceňuji též i nabídku možných řešení z různých stran, které autoři neopomenou zmínit. Jen mě trošku mrzelo to nestálé opakování a očerňování pár hlavních viníků a také mi chyběl nějaký vodící motiv, čím by se kniha i lépe četla. Srovnání s Luciferovým efektem snad ani nikdo nemůže brát vážně, protože Zimbardo to umí podat prostě daleko lépe než zde. Ale zato mě potěšila Nikita Coulombe, jak se v jedné kapitole o domnělém patriarchátu krásně opřela do feministického hnutí, které dnes už nemá žádný smysl. Jsou to ale právě mladí muži, co potřebují pomoc. Tahle kniha je toho prostě dalším důkazem a opravdu nestačí si přečíst pseudonávod Davida Deidy.

Edit: Při samotném čtení jsem měl rozporuplné pocity a místy se to i četlo poněkud těžce, ale to téma je tak závažné a kniha tak prakticky komplexní, že vám prostě jednotlivé pasáže a grafy zůstanou v mysli ještě dlouho po dočtení. A proto musím nakonec po zralé úvaze své hodnocení o jednu * zvýšit.

P.S. Ta obálka je vážně hnusná.

Shindo
27.02.2018 4 z 5

Knihu som čítal ešte v origináli a tak ma potešilo, ked vyšiel český preklad. Zaoberá sa problémami, ktoré sú dnes nanajvýš aktuálne. Preč sú časy, kedy chlapci potajomky kradli otcom pornočasopisy zo skrine, dnes stačí pár klikov a dostanú sa k tak tvrdému pornu, o ktorom sa ich otcom možno ani nesnívalo. Počítačové hry sú fajn, no ak sa stávajú prostriedkom, ktorým človek uteká od bežnej reality a "rieši" ním problémy, máme prúser.

Phil sa zaoberal "stratou mužskosti" u chlapcov už dlhšie, netýka sa iba sledovania porna (a jeho následkov) ale aj straty záujmu, strachu z intimity a intímnych vzťahov, poklesu sociálnych dovedností a p.

Odporúčam.

Obálka je ale fakt blbý vtip. Pri anglickom origináli je tematická, tu by som ale človeka, ktorý ju vybral prefackal.

veronika431
17.02.2018 4 z 5

Pro ty kdo se věnují tématu proměny postavení/zapojení mužů ve společnosti možná kniha nepřinesla až tolik nového, ale určitě by se dala označit jako zajímavý dílek skládačky. V některých pasážích knihy jsem měla pocit, že se autoři \"zacyklili\" nebo že nastolili výraznou nerovnováhu v prostoru věnovanému pornografii a hrám ve srovnání se všemi ostatními popisovanými aspekty. Možná nebylo od věci zamyslet se nad vydáním samostatné publikace zaměřené tímto směrem již bez těchto \"vedlejších\" témat. Nemám možnost srovnání s jinými díly autorů, ale celkově hodnotím knihu jako čtenářsky příjemnou, svižnou a má-li jít o přiblížení výsledků výzkumů laickému publiku, tak i zdařilou.

Martin466
12.02.2018 5 z 5

Zajímavé téma a povedené zpracování, včetně zdrojů. Už i u nás se ozvývají hlasy, které varují před tím co je v knize zkoumáno. Nezávidím těm, kteří budou hledat řešení. Choulostivé téma jak pro rodiče a pedagogy tak i pro ty děcka.

Satan__666
20.01.2018 5 z 5

Je zvláštní že někdo dá knize nízké hodnocení jenom proto, že má problémy s pamětí.
Nicméně k věci. Počítačové hry a porno jsou zde sice hlavní těma, ale překvapivě hodně se kniha věnuje i tématům dalším. Možná právě to, kolik dalších témat tu je znesnadňuje jejich zapamatování.
Nechci říct, že souhlasím s každým písmenem (a bylo by i hloupé takovou knihu číst), ale dobrých a aktuálních postřehů a inspirujících rad tu lze najít dost. Nejde ani tak o jejich novost nebo objevnost, spíše o jejich spojení a připomenutí v jenom kontextu.
Především je tu jednoznačně popsáno, co vidíme každý den kolem sebe (a pro případné rýpaly a pochybovače doplněno dosti podrobnými odkazy na zdroje).
Kniha je velmi aktuální, a přestože popisuje (s ohledem na autory) především americké reálie, má dost co říct i u nás.
Určitě je pro knihu přínosem, že má autorskou dvojici muž - žena, což úspěšně zabraňuje jednostrannému pohledu na věc. Právě postřehy žen jsou zde často velmi zajímavé.

Jelitovna
19.11.2017 4 z 5

"Činnosti, které jsme si zvykli provozovat pravidelně, se v našem mozku zacyklí a nevytvoří pouze vzorce chování, ale způsobí také fyziologické změny neuronálních okruhů.
… V podstatě je mozek schopen sám sebe kdykoliv přeprogramovat a upravit způsob svého fungování. To je vlastně definice pojmu plasticita nervového systému.
Navzdory takové pružnosti je tím obtížnější mozek „přeučit“, čím déle se do něj nějaké chování vrývá, protože stopy zvyku v něm jsou pochopitelně čím dál tím hlubší."
"Pokud jste si naučili mozek a tělo vzrušit při sledování tvrdého porna, pak ve vás následně žádná sexuální partnerka ve skutečném životě nedokáže vyvolat to, co by ve vás vyvolala v případě, že byste takový materiál nesledovali. I když objektivně považujete dotyčnou za atraktivní, nebude vás vzrušovat ani tělesně, ani duševně."

roso.mak
27.08.2017 2 z 5

Kniha by se měla jmenovat ne jak technologie, ale jak virtuální hry a porno připravuje muže o mužství. O těchto dvou tématech se tam mluví natolik intenzivně, že si zaboha nemohu vzpomenout, o čem se tam ještě mluvilo. Jako každá "populárně naučná" se začíná v třetině cyklit, aby se ukázalo, že to nevadí, protože poslední třetina knihy jsou vysvětlivky a zdroje.