Odkaz - Pravdivý příběh bratří Mašínů

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Dcera Josefa Mašína líčí ve své knize nejenom příběh odbojové skupiny Josefa a Ctirada Mašínových, vrcholící dobrodružným probíjením se přes Východní Německo do Západního Berlína, ale také osudy rodiny Mašínů počínajíce první světovou válkou přes okupaci až po padesátá léta. Její kniha se od dosud vydaných publikací na stejné téma liší jednak šíří a komplexností záběru, jednak dosud nezveřejněným faktem, že bratři přinesli na Západ zpravodajskou informaci o připravované vzpouře v československé armádě. A nejenom to – popisuje v historické literatuře dosud nezveřejněná fakta o službě trojice přátel v americké armádě, o jejich rozčarování z neochoty Západu vybojovat zápas o svobodu středoevropských a východoevropských států silou a končí úvahou o stavu české společnosti a jejím vztahu k třetímu odboji po převratu v roce 1989....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/100493/odkaz-pravdivy-pribeh-bratri-masinu-2-vydani-100493.jpg 4.132
Žánr
Literatura faktu, Literatura česká, Biografie a memoáry
Vydáno
Orig. název

Gauntlet: Five Friends, 20,000 Enemy Troops, and the Secret That Could Have Changed the Course of the Cold War, 2006

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (16)

Kniha Odkaz - Pravdivý příběh bratří Mašínů

Přidat komentář
jprst
02. února

Na jedné straně čtivá kniha s množstvím zajímavých informací a na straně druhé pokus autorky obhájit neobhajitelné. Ta hranice mezi činy hrdinů a činy vrahů je totiž velice tenká, jejímu vytyčení se autorka záměrně vyhýbá.

n.ezn.amy
21.12.2019

Výborně sepsané osudy rodiny Mašínů, kteří nikdy nezůstávali stát stranou a vždy bojovali ze svého přesvědčení za tu svojí "správnou" věc. Velký obdiv přes Josefem Mašínem st., který jako jeden ze Tří králů dokázal hodně zatápět okupantům a stejně jako jeho synové, kteří se nebáli postavit další diktatuře.


Lina
13.10.2018

Tohle je prostě síla.Smekám před celou rodinou Mašínů a jejich spolubojovníky.Josef Mašín st.je bez diskuze jeden z největších hrdinů obou světových válek a proto naprosto chápu následné činy jeho synů.Bez diskuse.

TheSarcasm
24.02.2018

"Odkaz..." je velmi podobný knize "Zatím dobrý". V podstatě se jedná o stejný příběh vyprávěný podobnými slovy. "Odkaz ..." je ale více tendenční, což není asi tak překvapivé, když ho napsala dcera jednoho z hlavních protagonistů. Osud bratří Mašínů je skutečně neuvěřitelný, a to bez ohledu na to jestli s nimi sympatizujeme nebo nikoli. Především dramatický útěk Německem do Západního Berlína si nezadá s dobrodružným thrillerem. Upřímně, stále se mi nechce věřit, že se to odehrálo skutečně takto. Nemohl jsem si ale zároveň nepovšimnout značné naivity mladých Mašínů (a jejich přátel), ale, svým způsobem, i jejich otce. Na druhou stranu těžko hodnotit z pohledu dnešní dějinné zkušenosti jak mohli vnímat dobu její tehdejší současníci navíc bez informací, které máme dnes k disposici. Samotná kniha je napsaná dobře, dramaticky, děj má spád, přestože se vlastně jedná o literaturu faktu. Osobně bych dal přednost zpracování látky v knize "Zatím dobrý", které je minimálně více objektivní. Na druhou stranu bych považoval za poněkud zjednodušené označit tuto knihu jako "odpad" jenom proto, že s činy Mašínů nesouhlasím.

piroušek
09.09.2017

Nejsem si jista, zda by našla morální sílu navštívit potomky obětí.

josef0667
07.12.2016

Vnučka obhajuje dědečka.

Tatsume
16.08.2016

Přečteno v rámci čtenářské výzvy. Kniha mě hodně nadchla zpracováním, už od začátku mě vtáhla do děje. Takle by se měly psát knihy, ne to, co je nám v knihkupectvích předkládáno jako bestsellery. Hodně silné jsou poslední dvě kapitoly.

petr2504
08.04.2016

Výborně čtivá kniha. Osvětluje spoustu situací.
Kdo je označuje za vrahy, tak nechápe, že Mašíni vždy střileli jen v situacích, kdy jim šlo o jejich samotný život nebo uvěznění (které by vedlo k trestu smrti).
Jejich rodiny a přátelé dopadli katastroficky (režim všechny popravil anebo jinak zlikvidoval).
Zajímavé, že kdyby šlo o boj proti nacismu, tak by proti Mašínům nikdo nic neřekl... (viz pomník generála Mašína (jejich dědečka v Poděbradech)).

Za mě supr kniha a všem doporučuju, aby si ji přečetli než ji začnou posuzovat.

1

Doporučujeme

Krvavé jahody
Krvavé jahody