Oddíl

Oddíl https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/232900/mid_oddil-232900.jpg 4 112 41

Náčelník oddílu skautů Tim Riggs bere jednou ročně svoje chlapce na víkendovou výpravu do kanadské divočiny – tradice, která je stejně příjemná a vítaná, jako vyprávění strašidelných historek u táborového ohně. Je to dobrá parta: Kent, jeden z nejoblíbenějších chlapců ve třídě. Ephraim a Max, dva nerozluční kamarádi a pohodáři. Newton je tak trochu šprt a Shelley zase maličko podivín. Těch pět tráví většinu volného času spolu a dokonale jim to vyhovuje – což jejich náčelníkovi hodně ulehčuje práci. Přesto se nemůže zbavit dojmu, že tentokrát je ve vzduchu něco divného. Něco číhá v temnotě. Něco zlého…... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Polaris

The Troop , 2014

jirka0283
10.10.2018 3 z 5

Některé pasáže byly pěkně nechutné.

Israha
05.01.2018 5 z 5

Plnotučná žánrovka. Nic víc, ale ani omylem nic míň. Cutter si vypůjčil obehrané dějové schéma o genetickém experimentu, který se vymknul kontrole (se všemi typickými proprietami a morálními dilematy), a vytvořil okolo něj jednoduché, přímočaré, ale zatraceně funkční horrorové šílenství, které děsí a znechucuje především explicitně popsanými krvavými a slizkými detaily (to na první přečtení), ale také neméně odpornými vzorci chování, projevujícími se u jednotlivých postav (to na další přečtení, kdy už přívaly fyzického hnusu očekáváte, a můžete se do něj ponořit a najít ostatní aspekty). Ano, je to vyhnané do extrémů, ale kritiku nechápu - protože to byl od začátku evidentně autorův záměr, a navíc šokování a navozování pocitů zhnusení je v horrorovém žánru běžný atribut, který tam má své nezastupitelné místo. A pokud autor zvolí jako jeden z prvků násilí na zvířatech, i to má své opodstatnění - znechucuje stejně, jako násilí na lidech. Jako každé bezdůvodné a nezasloužené násilí. Body navíc za "vysvětlovací" části, pojaté podobou novinářských vsuvek. Dozvíme se vše potřebné o vlastnostech a původu tajemného zla, ale protagonisté příběhu stále mohou tápat v temnotě a děsit se neznámého...

Za mě je Oddíl naprosto poctivá a hutná horrorová chuťovka, která zřetelně dává najevo, že originality není nutně třeba, pokud je přitomno nadšení a chuť stvárnit plnohodnotně už známé téma.

Finn69
20.12.2017 2 z 5

Klasický béčkový horror, nic víc a nic míň, dokumentární vsuvky à la Kmen Andromeda nebo Carrie to nezachrání. Do vlaku nebo na pláž docela fajn, o moc víc od toho nečekejte.

baghira
08.11.2017 3 z 5

Příběh se slibně rozjel... a pak se nějak rozbřednul. Popisy týrání zvířat mi přišly samoúčelně nechutné a příběh sám začal být docela předvídatelný. Ve dvou třetinách jsem knihu odložil, jen jsem se podíval na poslední kapitolu, jestli skončí tak, jak jsem si myslel. V podstatě ano :)

ajucha
02.11.2017 1 z 5

Tak to opravdu ne! První polovina ještě celkem šla, pak se to zvrtlo v dlouhou nechutnou nudu. Autor se zjevně snaží psát ve stylu S. Kinga, protože za tím asi cítí zisk, ale fakt se mu to nedaří. Hlavně mu chybí skvělá mistrova atmosféra, kterou se snaží nahradit nechutnostmi. Také mu chybí psychologicky prokreslené charaktery, které jsou jedno klišé za druhým. A ty dlouhatánské nudné monology? To tam je proč? Aby byla kniha tlustší?

Ivan Kučera
05.08.2017 4 z 5

Je TO tam. TO hororové a znepokojivé, TO osviežujúce a idúce proti klišé. TO, čo nás láka na hororoch. Už veľmi dlho som zháňal nejakého nového žánrového autora, ale všade len starí týpkovia King, Lovecraft a Barker. A potom prišiel on, Nick Cutter. Trvalo mi tri roky, kým som to s ním riskol, ale môžem povedať, že som zbytočne dlho otáľal a že skúsim aj ďalšie jeho knihy. Po prvé, námet je skvelý. Partička deciek so skautským vedúcim sa na víkend ocitne na ponurom, sychravom ostrove. Po druhé, zlo je obludné, nepredstaviteľne nechutné. Raz v noci k nim do tábora zavíta neuveriteľne hladný pošuk, z ktorého sa vykľuje živý inkubátor pre ČERVY. Všade samé červy, červy, červy... ČERVY! Fuj, odporné. Odporné, človeče. Valia sa z brúch, z úst, miesia sa jeden cez druhého a snažia sa stoj čo stoj nakaziť decká. Po tretie, prísť v dnešnej dobe s krvavou scénou, ktorá by čitateľa dostala, je nesmierne ťažké. V dnešnej dobe akoby tu už všetko bolo a čitateľa len tak niečím nedostanete. Nick Cutter to však dokázal a vytvoril niekoľko nechutných scén, po ktorých prečítaní mi bolo blbo od žalúdka. Hej, postavy chlapcov troška splývajú, ale celé to má drajv, skvelú atmosféru a je to drsné, riadne drsné, pekne drsné. Ako Nickova obľúbená Carrie, aj Oddiel obsahuje novinové články a rôzne iné „bonusové“ materiály, ktoré „dovysvetľujú“ dej. Nejde o hororovú revolúciu, ale možno paradoxne o čo menej sa Nick Cutter na niečo hrá, o to viac sa mi jeho štýl páči. Je to drsné, je to nechutné, nie je to hlúpe a je to naše. Naše hororové. Komu sa páčili knihy/filmy Boh múch, Pustatina, To a Votrelec, mal by byť výrazne spokojný.

Däniken
02.08.2017 5 z 5

"Oddíl mě pekelně vyděsil a nemohl jsem ho pustit z ruky. Tohle je horor ze staré školy v nejlepší formě. Není pro slabé povahy, ale pro nás ostatní úchyláky je to dokonalý dárek na zimní večery.“ STEPHEN KING

Tak tady s panem K. souhlasim, jeden z nejlepsich hororu co jsem za poslednich par let cetl. Cutter serviruje hydatidni teror, prospikovany psychologii peti nactiletych skautiku. Jeden z nich, Shelly je opravdu spravny psychous!

Proste perfektni splatterpunk pro letni vecery (dej knihy se odehrava v lete), jez neni pro slabe zaludky.

minimonisek
22.05.2017 3 z 5

Kniha má určitě zajímavý námět, četla se dobře a rychle. Jediné co mi vadilo, bylo popisování zabíjení zvířat, pasáž např. se želvou jsem radši úplně přeskočila, kvůli těmto morbidním popisům, kterých tam bylo mnohem víc než je třeba, dávám průměr.

Pampalini
04.10.2016 4 z 5

Rozporuplné hodnotenia ma priťahujú - táto kniha je krásnym príkladom. Unesený nie som, ale veľmi spokojný áno. Jednoznačne stará škola, ktorá mňa baví. Hlavne preto, že sa nechce za každú cenu hrať na čosi objavné, alebo na veľkú literatúru. Poctivé remeslo.

DoubleM
07.07.2016 5 z 5

Jediná kniha, kterou beru jako horror. Konečně. Úžasná kniha, rychlý děj, originální příběh. Chování postav je prostě nechutné a během čtení jsem byl prostě znechucený. Přesně jak má horor vypadat.
Nejlepší knížka v oblasti hororu, doporučuju.

Rodaw
10.05.2016 1 z 5

Na tuto knihu jsem se moc těšila, protože jsem velký fanoušek survival filmů a vyvražďovaček. Přišlo fakt opravdu obrovské zklamání :-( Celá kniha v podstatě o ničem, nebála jsem se, často jsem se nudila.. Ze začátku byla atmosféra temná a vše vypadalo slibně, ale pak to šlo do růží.. škoda, toto mělo velký potenciál.
A ještě jednu věc musím dodat: nechápu PROČ se autor vyžíval v mučení a násilí na zvířatech.. proč??? Ještě víc tím všechno zhoršil..
škoda.. jeho další knihy už číst na 99,5% nebudu..

Flexi
05.01.2016 4 z 5

solidní horor, nic výrazně objevného, ale nenudil mne,

Kosmik
20.10.2015 1 z 5

Nebavilo mě to - je to solidní vykrádačka Kingovy Pavučiny snů jen trochu víc nechutnější...

jan8470
28.08.2015 4 z 5

The reader's confession.
"Ctihodný otče. Přiznávám se, že jsem horor nikdy nepovažoval za literární žánr. Vždyť u blahoslaveného Stephena Kinga já jsem doposud nepřečetl jedinou hororovou knihu.
Je to samozřejmě má vina , má veliká vina. proto prosím všechny fanoušky žánru, nechť mi odpustí mé hříchy a na milost mě přijmou.
Prvním krokem k nápravě mé čtenářské duše budiž Oddíl.
Knihu jsem zakoupil především proto, že jde o SKAUTSKÝ oddíl. (To, že jde o survival horor mi vlastně vůbec nešlo.)
Nick Cutter knihu pojal jako poctu mistru Kingovi a především jeho knize Carrie a je to pocta velice povedená.
Když se vůdce skautského oddílu (povoláním lékař) pokusí splnit naplnit jeden ze skautských zákonů a zároveň dostát Hippokratově přísaze, spustí tím takový řetěz událostí, že je z toho jednomu až úzko.
Ale popravdě řečeno. Jestli mi z něčeho bylo opravdu špatně nebyly to vyhřezlé mozky a vnitřnosti, ale bylo to zachycení toho, co je v člověku ukryto a co se z něj může v krizové situaci stát. A to se týká i dětí.
Myslím že Cutter přesně vystihl to co je v nás nejhorší a to bez ohledu na věk.
Domnívám se, že i různé dokumenty a rozhovory s aktéry celé nešťastné události na Falstaffově ostrově autenticitě čtenářského prožitku hodně pomohly.
Čím delší čas jsem Oddílem 52. strávil, tím víc jsem si ten příběh užíval.
Stejně jako mistr King i Nick Cutter umí skvěle vykreslit stinné stránky lidské duše které jsou často mnohem horší než jakýkoliv vetřelec.
Moje čtenářská zpověď je u konce. Jaké pokání mi uložíte ctihodný otče?
Mám si přečíst Kingovo To? Ale já ho třikrát začal číst a třikrát nedočetl. Cože? Že tentokrát ho dočtu protože jsem přešel na víru pravou? Máte svatou pravdu otče, svatou pravdu..."

Týnušxxx
31.05.2015 5 z 5

Kniha se mi líbila, ale celkem mě zklamala. Doporučení Kinga mě asi moc nažhavilo. Čekala jsem něco trošičku brutálnějšího, ale i tak kniha byla povedená. Moc se mi líbila propracovanost postav.

trudoš
05.05.2015 4 z 5

Prostá zápletka a správně nechutné zlo, tož ideální ingredience pro horor. Přesto vůči Oddílu nějaké ty výhrady mám. Zaprvé jde o zbytečně velký rozsah zapříčiněný opakujícími se vnitřními monology, zadruhé pak okatá přeexponovanost v detailech - když krev, tak hodně; když červi, tak tisíce atd. A nakonec to jsou kupodivu nesympatičtí hrdinové. Parta kluků, kteří netvoří jeden pevný tým, spíš unikátní sbírku soupeřících sociopatů. V tu chvíli není komu fandit a člověk už jen sleduje vývoj událostí.
Zápletka samotná lehce evokuje Pána much, ale skutečně jen rámcově - na to stráví kluci na ostrově moc málo času. A tak jsou to nakonec Ruiny Scotta Smithe, čemu se Oddíl dějově nejvíc přibližuje, ovšem ty byly rozehrány daleko lépe. I tak ale chválím spád i nápad. Od prvních stran se něco děje a téma zabijáckých tasemnic je vtipně promyšlené, jen vývoj událostí není příliš originální, a některé zvraty obehrané. Uvidíme, jak si Nick Cutter povede v dalších románech.

Izu
30.03.2015 odpad!

Číst o týrání zvířat opravdu není moje parketa.Horor si představuju úplně jinak.

Mikisan
18.03.2015 4 z 5

Nechutné, detailní popisky scén zaručí husí kůži na těle. Je to kniha, kterou budete muset odkládat než se vám zase srovná žaludek a budete moc pokračovat v příběhu, co má rychlý spád. Paráda!!!

cori
16.03.2015 4 z 5

Nejedná ani tak o thriller jako horor. Autor se vyžívá v popisu nechutných scén, plných různých tělních tekutin, zápachů, vředů, svíjejících se červů, .....Parta chlapců musí čelit nákaze a sami sobě na ostrově s uvalenou karanténou. Nejvíc mi v paměti asi utkvěla scéna s želvou. Čtení naprosto nevhodné pro citlivé povahy.

Peth
01.03.2015 5 z 5

Jak to rict. Kniha chytla, nadchla, vydesila a nechala zirat s otevrenou pusou. Durazne nedoporucuju lidem se slabsi povahou a zaludkem. Ti ostatni se mohou tesit na klasicky horor kombinujici Kinga a Del Torra. 90% , 10% dolu za tu posledni kapitolu.

boj o přežití horory nákaza skauti

Nick Cutter
kanadská, 1975