Od oceánu k oblakům

Od oceánu k oblakům https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26805/bmid_od-oceanu-k-oblakum-500-26805.jpg 4 23 4

Kniha známého pokořitele Mount Everestu pojednává o jiné jeho výpravě. Pramen Gangy byl znám, avšak ještě dlouho si spolu s celým horním tokem řeky Bhágirathí zachovával pověst tajemného a nepřístupného místa, a to nejen díky své odlehlosti, nýbrž i proto, že Indové dlouho bránili cizincům v přístupu do této části své země. Nedostal se sem ani v Indii velmi populární Sir Edmund Hillary, když uspořádal v roce 1977 svou slavnou expedici „From the Ocean to the Sky“ („Od oceánu k oblakům“), během níž se pokusil vyjet na tryskových člunech od ústí Gangy do moře co nejvýše proti jejímu proudu. Kvůli své strategické poloze u hranic z Čínou byla tehdy ještě celá oblast stále součástí cizincům nepřístupných území, a tak musel slavný Novozélanďan u Dévaprajágu se svými čluny odbočit do Alaknandy a Gómukh navštívili jen dva indičtí členové jeho výpravy.... celý text

Literatura světová Literatura faktu
Vydáno: , Mladá fronta

From the Ocean to the Sky , 1979

valda
29.02.2020 2 z 5

Sira Edmunda Hillaryho a jeho výstup na Mt. Everest zná asi každý. Jednou z dalších výprav, kterou si Ed vymyslel, byla expedice na tryskových člunech od ústí posvátné řeky Gangy až téměř k pramenům. Tam, kde už řeka nebyla splavná se výprava vydala pěšky a pokusila se zdolat šestitisícový vrchol v Himálajích.
Jedná se o takový standardní cestopis, Hillary není nijak skvělý vypravěč. Překvapí jak obrovská superstar Hillary v roce 1977 pro Indii byl. Všude ho vítali davy Indů a připravené tribuny, což začalo být velice brzy dost únavné.
Jinak Hillaryho expedice zaznamenala i Československou výpravu Ganga 77, která vyrážela v podobném čase a pokoušela se o splutí horního toku Gangy. Tato expedice bohužel skončila tragicky a v knize je k krátký český dodatek.

mgeisselreiter
05.10.2019 4 z 5

Kniha popisuje výpravu na tryskových člunech od ústí Gangy až téměř k jejím pramenům. Cesta je zakončena výstupem na dvě šestitisícovky. Popis výpravy je obohacen informacemi o Indii, její historii, náboženství, lidech. Občas nechybí humor či ironická poznámka. Je až neuvěřitelné, jak i v době výpravy v roce 1977 byl Hillary populární, přestože od jeho zdolání Mt. Everestu v roce 1953 uplynulo už hodně vody. Kniha je doplněna černobílými fotografiemi, velmi zajímavých dodatkem o tragické československé expedici taktéž v roce 1977, která měla sjet Gangu naopak, také zajímavým dodatkem o tryskových člunech a krátkým medailonkem Hillaryho. Vyprávění není zrovna strhující, ale jeho podání je čtivé a zajímavé. Ještě se hodí podotknout, že napsání knihy byla jakási nutnost, aby se expedice zaplatila. Dalším zdrojem příjmu bylo natočení filmu. 75%, 4. 10. 2019.

Milos74
02.02.2017 2 z 5

S úctou k pravděpodobně prvnímu člověku na vrcholu nejvyšší hory světa jsem si pořídil tuto knihu, ale i přes snahu jsem ji celou nedal a odložil. Chyba pravděpodobně nebude na straně sira Edmunda, zkrátka mě nebaví číst knihu popisující, že "jsme pluli, pak jsme zastavili, byla tam spousta lidí, pak jsme zase pluli, čekaly tam na nás davy, pluli jsme dál...". Třeba na ní ještě někdy nazraje čas...

Márinka
30.11.-0001 5 z 5

Bez ohledu na to, zda je čas prázdnin, dovolených a putování, v knihách lze cestovat po celý rok. Bez ohledu na to, zda máte tu správnou tělesnou kondici a finanční částku, můžete se vydat třeba na Mount Everest. To, že prvním odvážlivcem se 29. 5. 1953 stal Sir Edmund Hillary, je všeobecně známo. Méně se však už ví o jeho náročné poslední výpravě od ústí posvátné indické řeky Gangy až k jejím pramenům na do té doby bezejmennou horu. O této neobvyklé a velmi nebezpečné cestě, kdy členům výpravy bylo východobengálskou vládou povoleno navštívit také tygří rezervaci Sundarban, ale také o tehdejším životě v Indii vypráví tato kniha.

Himálaje cestopisy

Edmund Hillary