Od carského orla k rudému praporu II.

Od carského orla k rudému praporu II. https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/208426/bmid_od-carskeho-orla-k-rudemu-praporu-i-NLf-208426.jpg 4 5 1

Monumentální epopej ve stylu Tolstého knihy Vojna a mír z pera hrdiny první světové války generála Krasnova. Prostřednictvím osudů generála Sablina a dalších důstojníků i revolucionářů jsou popsány válečné hrůzy a začínající rozvrat ruské společnosti z let 1914 až 1915

braunerova
16.06.2018 4 z 5

Autor v sobě nezapře pro Rusy tak typický velkoruský nacionalismus. Takřka všichni důstojníci a vojáci jsou orlové a hrdinové, kteří drtí nepřítele. O neschopnosti ruského velení, bezbřehé korupci a porážkách ve východním Prusku v knize není ani zmínka. Kdyby nebylo agitace bolševiků a zhoubných myšlenek městských intelektuálů, vojáci by s radostí umírali za boha, za cara a za vlast. Na druhé straně takhle asi carští důstojníci opravdu uvažovali. Některé úvahy autora jsou ale zajímavé.

"Ano, Sionské protokoly jsou podvržené. Ale myšlenky, ty myšlenky nejsou podvržené. V čele jsou nám samí židé. Ano, židé. Marx byl žid. Trockij, Zinovjev, Radek - ti všichni jsou, prosím, židé.
Ale dovolte, drahý Viktore Michajloviči, v čele naší strany stojí přece Lenin, který není žid.
Kdo ví? I o tom již pochybuji."