Ochlazení: Špionážní thriller z blízké budoucnosti

Ochlazení: Špionážní thriller z blízké budoucnosti https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/1738/bmid_ochlazeni-663150b691770.png 4 122 122

Josef Karásek série

1. díl

Titul Ochlazení, science fiction z blízké budoucnosti, není míněn pouze v přeneseném smyslu - v tomto případě se ochlazují vztahy mezi Ruskem, Evropskou unií a NATO -, ale i doslovně. Rusko přestává Evropě dodávat ropu a plyn. Příběh vypravěče K., který ve službách české zpravodajské služby začíná svou pouť od Běloruska v kapitole uvozenou slovem Proměna, pokračuje obloukem přes pobyt v Čechách (Zámek), v Americe a Izraeli (Amerika) a končí v Rusku (Proces). Odkaz na dílo Franze Kafky má své opodstatnění. Svět kafkovských hrdinů je samozřejmě jiný: zatímco nejistota je součástí nejen světa, ale i jejich naturelu, v Ochlazení je nejistota daná pouze vnějšími událostmi. V prostředí současných zpravodajců, bývalých operativců ministerstva vnitra a spolupracovníků KGB z doby normalizace či samotných agentů KGB si vypravěč nemůže být ničím jistý, je neustále v ohrožení života. Proto musí jednat rozhodně, odhadovat přesně situaci a pečlivě promýšlet každý další krok. Žije v podivném světě, v němž nikdo nedůvěřuje nikomu, ba ani sobě samému, jak káže zásada zpravodajské práce. Na začátku románu ruské tanky potlačí v Bělorusku, bojujícím za demokracii, jak lidská práva, tak "kontrarevoluci". Tato událost, která má mnohé shodné rysy s rokem 1968 v Československu i s následnou normalizací, k nimž se autor v retrospekci vrací, přerůstá v napínavý příběh. Nadějí zůstává láska, bezpodmínečná, nic neočekávající. Autor napsal Ochlazení pod jménem Daniel Wolf, je však patrné, že se ve své profesi zabývá problémy bezpečnosti. Co by se stalo, kdyby neshody mezi EU a Ruskem přerostly v opravdovou studenou válku? Co by se stalo, kdyby se české podniky ocitly bez energie a české domácnosti bez tepla? Co by se stalo pak, kdyby opravdu začalo mrznout? Kdo byl tajemný rezident KGB v Praze v období normalizace? Kdo je dívka se svatozáří, kvůli které umírají lidé za záhadných okolností? Kdo je znavený agent české tajné služby Josef K.? Jak zvládne úkol, na který není připraven a na kterém možná závisejí osudy milionů lidí? Kdo je autor skrývající se pod pseudonymem Daniel Wolf? To vše, až na to poslední, se dozvíte v Ochlazení, prvním českém světovém thrilleru.... celý text

Vikina333
08.10.2016 4 z 5

Hustá a ne chladná, ale mrazivá atmosféra je podpořená reálnými události posledních let. Výborný námět!!

petaSk
10.05.2016 2 z 5

Začalo to jako slibný politický thriller, skončilo jako nevydařená červená knihovna. Pan K. je borec. Je to stárnoucí zaměstnanec zpravodajské služby a cynik s nadhledem obklopen blbci, konzumenty a lidmi, co si na něco hrají. Je mu šedesát, ale balí ho ženy každého věku, ačkoliv on má pro ně jen pohrdání. Zatímco se Evropa ocitá v chaosu, on je v klidu se svým psem a rybařením, jen zima je trochu nepříjemná, ale to ho nerozhází. A ačkoliv si to evropané nezaslouží a protože nemá co lepšího na práci, tak se nás rozhodne zachránit a odjede do USA. USA je stejně prázdná a hloupá jako Evropa. A ačkoliv je pan K. uzavřený muž s nadhledem a lidé ho označují za nebezpečného a odmítají ho, ti samí lidé se mu v dlouhých monolozích svěřují se svými životními příběhy a svěřují mu svůj osud. Pan K. je celou knihu bez větších emocí, pokud nepočítáme nudu a marnost, se kterou všechno kolem sebe komentuje. Nakonec svůj životní příběh vyklopí v pajzlu prvnímu štamgastovi pomocí dlouhého monologu. Pan K. je mi pořád ukradený. Hrdina se ocitá v Izraeli, který není lepší než Evropa a USA. Nakonec se dozvídáme, že pan K. touží po lásce.
Krize v Evropě je vyřešena bez jeho většího přičinění, i když si máme myslet něco jiného.
Špióni, vraždy, politikaření jsou v této knize jen kulisy. Příběh je spíše pohrdlivým komentářem hlavního hrdiny na vše kolem. A protože je tak moudrý, za odměnu dostane krásnou a inteligentní dívku o dvě generace mladší, která se do něj bezhlavě zamiluje během první hodiny.
Motivace hlavního hrdiny je mizivá. Román je nekonzistentní a neví, o čem vlastně má být a na co se zaměřit. Panu K. jeho snahu zachránit Evropu nevěřím. Během celého čtení mi nebylo dovoleno hrdinu poznat, protože na vše reagoval stejným způsobem. Chyběla mi i další výrazná postava, díky které by bylo možné pana K. lépe pochopit. Všechno to byly jen nevýrazné vedlejší figurky, které ho nijak neovlivnily. Objevily se a byly odhozeny jako nepotřebná veteš.
Reakce lidí na pana K., i jeho románek nejsou problémem. Problémem je, že vzhledem k tomu, jak autor líčí chování a popis hlavního hrdiny, jsou tyto reakce nevěrohodné.
Vyplněná předpověď blízké budoucnosti nevypovídá nic o dobré knize, ale spíše o přehledu o situaci v EU.

kuruteku
05.05.2016 4 z 5

Kniha není thriller, kniha není dokument, kniha není antiutopie. Ale čte se dobře. Jenom mi vadí, že tam, kde Josef K. předvídá děj v kině/knize, se mu pak to samé děje v životě.
Jinak pozitiva - dobrý odhad situace, pekelná zápletka, která se ukáže typicky českou a vyřeší typicky rusky. Až si člověk po přečtení říká: "Nejsou oni ti mužíci na Ukrajině opravdu jen na dovolené? Akorát se služebními zbraněmi a posvěcením shora?"
Paradoxně se pak těším na evropsky rozvláčná nekonečná a nudná jednání, která skončí kompromisním řešením, které se ani nedodržuje. Mírný pokrok v mezích zákona, říkával tomu Hašek. A jiní dodávají: Hlavně že je mír.

TeaPeter
22.04.2016 5 z 5

Vynikající kniha, která snadno snese srovnání s tím nejlepším, co v tomto žánru vychází. Je obrovská škoda, že autor ztrácel čas v diplomacii a nevěnoval se literatuře. Mohli bychom mít v knihovně o několik skvělých knih více.

Marbo
31.03.2016 5 z 5

Velmi milé překvapení, knihu jsem zakoupil nevěda oč jde, zaujat odtajněním autora. Ochlazení je kniha, jakých u nás moc nevychází, anóbrž má přesah a nehraje si jen na tom našem písečku, navíc je to román čtivý, zahryzne se a nepustí.
Tajné služby, Rusko, Praha, Evropa ( Izrael nesmí chybět ) a marnost nad marnost

marvan00
02.05.2015 4 z 5

Žantovskému se podařilo nejen napsat solidní thriller, jehož základní zápletka se pár let na to stala skutečností, ale navíc i zachytit zeitgeist doby lépe než leckterý český autor vážné literatury. Vedle snahy o uměníčko mnohých místních dělníků kultury působí Žantovského psaní suverénně, lehce a přitom vůbec ne plytce.

Corehead
27.05.2014 5 z 5

Naprosto skvělá knížka, která mě pohltila od začátku až do konce. Jedna z nejlepších, jakou jsem četl od českých spisovatelů. Naprosto mě šokovala podoba událostí, jež autor popsal v knize s tím, co se děje nyní na Ukrajině, 6 let poté, co knihu napsal. Fandil jsem hlavnímu hrdinovi a hltal každé slovo. Doporučuji.