Obuvníkova žena

Obuvníkova žena https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/217679/bmid_obuvnikova-zena-ILA-217679.jpg 4 382 129

Příběh dvou lidí, kteří si byli od první chvíle souzeni, začíná krátce po roce 1900 v italské Lombardii. Malý Ciro prakticky osiřel poté, co mu důlní neštěstí vzalo otce, matka se duševně zhroutila a spolu s bratrem Eduardem jej ponechala v péči řádových sester. Enza naopak žije uprostřed početné rodiny. Jejich cesty se krátce, ale osudově protnou nad hrobem Enziny sestřičky Stelly: zralejší Enza ihned tuší, že poznala toho pravého, a i lehkovážnější Ciro má od té chvíle Enzu zapsánu hluboko v srdci. Shodou nečekaných zvratů se ale jejich vztah rozvine až po mnoha letech a na druhé straně zeměkoule – znovu se potkávají až v New Yorku, kde se Ciro učí obuvníkem, a Enza se uchytí jako kostýmní švadlena v Metropolitní opeře... Opojné, pestré a romantické vyprávění je prodchnuto vším, co činí Itálii Itálií a co si utečenci z vlasti brali s sebou i do Nového světa: prostým labužnictvím i upřímnou zbožností, lehkovážným přátelstvím i hloubkou citu, řemeslnou dovedností i rodinnou láskou.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Shoemaker´s Wife , 2012

Aknel26
12.10.2015 3 z 5

Kniha se mi líbila, odehrávala se v zajímavém prostředí (jak v Itálii, tak i později v Americe), děj byl bohatý, postavy zajímavé. Tak nějak mi to ale přišlo moc idealizované, ne že by se hrdinům nepřihodilo nic zlého nebo měli na růžích ustláno, ale vždycky se morálně zvedli a správně rozhodli, kolem sebe samé přátele nebo lidi, kteří poznali jejich ryzí charakter a ocenili ho (plus pár černočerných záporáků, kterým se Enza i Ciro dokázali postavit). A celou dobu mě zaráželo, proč Enza neletěla letadlem a proč si neposílali fotky :-)

NicaCola
22.09.2015 4 z 5

Tuto knihu řadím mezi knihy "Na které nikdy nezapomenu!"

triatlet
06.09.2015 4 z 5

Epická love story dokáže poutavě zachytit osudy utečenců, kteří hledají v Americe štěstí.
I když setkávání hlavních postav působí místy vykonstruovaně, autorka dokázala zachytit především každodennost.
Závěrečný doslov dokazuje, že autorka příběh psala od srdce.

petule1
05.09.2015 5 z 5

Krásná kniha, která Vás dostane svojí čistotou v době, kdy na Vás z každého regálu v knihkupectví padají jen knihy plné sexu.

Samira
30.08.2015 5 z 5

O Itálii se říká, že to není země, ale emoce. Stejně jako tato kniha. Doslova jsem jimi byla strhnuta a unášena na nekonečné vlně. Přestože jsem se na počátku nemohla začíst, jsem postupně hrdinům a příběhu doslova propadla. Držela palce, kroutila hlavou, radovala se i zažívala smutek spolu s nimi. Překrásně napsaný hořkosladký mnohogenerační román o lásce, přátelství , rodině, snech, smutku a umírání. Úchvatné čtení, které bych nevolila pro zlepšení nálady, ale v momentě, kdy chcete sáhnout po něčem nadčasovém a kvalitním.
Doporučuji!

Bruklinka
21.08.2015 3 z 5

Na mě trochu moc sladké. Ale příběh zasazený do zajímavého období, psaný lehce. Pěkné čtení na dovolenou, ale obávám se, že knihu brzy zapomenu.

maryzka
17.08.2015 4 z 5

Taková krásná kniha i když se občas asi chybička vloudí, tak jsem tuto knihu viděla jako film ovšem v hlavní roli Enzy Sophii Lorenovou a její protějšek o tom doteď přemýšlím( myslím něco mezi Omarem Šharifem, Marcelem Mastoanim a trochu takového zemitého herectví Jeanem Gabenem).

Koka
16.08.2015 4 z 5

K této knize nedovedu přistupovat nezaujatě, protože děj se z jisté části odehrává v místech, které jsou mi známé a nesmírně drahé, a proto každá zmínka o nich u mne boduje. Každopádně je to čtenářsky přitažlivý příběh, v němž nechybí láska, smrt, tragédie, vzývání Boha i jeho odmítání, vztah k rodnému kraji i ekonomicky vynucená emigrace a hlavně poznání, že ne všechny italské rodiny, které se na přelomu a začátkem 20. stol. vystěhovaly do USA, byly mafiánské. Kniha hezky a výstižně zobrazuje Ameriku začátku 20. století jako ten pověstný tavící tyglík. Zejméma v pasážích o životě městečka v rudném pásmu, jehož horníci jsou Češi, Poláci, Maďaři, Chorvati, Italové, Irové, Skandinávci ......, vidíme, z koho a čeho se zrodil americký lid. Vedle hezkých a v zobrazení reálií a ducha doby velmi autentických pasáží jsou tu však i místa, zejména dialogy ústředních postav, tak škrobené, nereálné až směšné, že mi to hodně narušovalo vnímání textu.
V doslovu autorky jsem se dozvěděla, že impulzem k napsání knihy byl skutečný příběh lásky jejích prarodičů, z něhož čerpala podstatnou část epizod a charakteristiku postav. To kvituji. Na druhou stranu skutečnost, že v tomtéž doslovu vyslovuje poděkování cca 300 (tři sta!) lidem za to, že jí s knihou pomohli, dělali pro ní rešerše, zjišťovali informace o dobových reáliích, dodávali údaje, témata, odvahu a povzbuzení, vyvolává ve mě domněnku, že jde o jakési manufakturně vyráběné kolektivní dílo, jménem autorky pouze zastřešené. To je zřejmě současný trend "výroby" literární tvorby. I přes kritické výhrady knihu rozhodně doporučuji.
(A pokud se mezi čtenáři najde lékař, velmi, opravdu velmi by mě zajímalo, zda důvod, proč se jedna z ústředních postav už nikdy nemohla přes oceán plavit zpět domů, byl reálný a uvěřitelný.)
P.S. Vzkaz pro překladatele: vidět, že to překládal muž, přece každá žena by věděla, že mink je norek. I kdyby neuměla anglicky, tak to, že by si jedna z postav chtěla koupit NORKOVÝ kožich, by jí bylo hned jasné :=)))

hankapimi
10.08.2015 4 z 5

Příjemné letní čtení podle skutečné milostné historie autorčiných prarodičů. Pocházeli z vesniček v italských Alpách, ale skutečně se seznamují a poznávají až v Americe. V tomto poutavém příběhu je uložena poctivá odborná příprava, např.o emigraci italské menšiny na přelomu století a o životních podmínkách v newyorské Little Italy, znalosti rudného pásma i podrobnosti o chodu newyorské Metropolitní opery, připomínky řádových sester i archivářů. Proto také mohla autorka obyčejný příběh o lásce okořenit a vypilovat téměř k dokonalosti, neboť měla v zásobě připravené velké množství "munice" .Z tohoto pohledu jsem byla velmi příjemně překvapená a leccos jsem se zajímavého dozvěděla, což nebývá v "Románech pro ženy" až tak pravidlem... Rozhodně stojí za přečtení !

simonabr
03.08.2015 3 z 5

Mám pocit (už po několikáté), že Euromedia má nadbytek zlatých nálepek Světový bestseller a tak je prostě dává skoro všude, kniha se četla dobře, ale to je asi tak všechno, příběhu pro mě chyběla duše a konec to ještě pokazil.

anelimka
29.07.2015

Romantický příběh o lásce, statečnosti, věrnosti a soudržnosti rodiny. Ideální odpočinkové čtení pro letní dny či zimní měsíce u krbu. Autorka celkem často zbytečně připomíná předchozí děj a události.

Jane100
15.07.2015 5 z 5

Moc hezký příběh. Ten, kdo chce do podrobna nahlédnout do USA a Itálie ze začátku 20. století, nechť si tuto knížku přečte. Trochu mi kniha připomínala styl Kate Morton - ta se také vyžívá v do podrobna vylíčenými příběhy, i když v Anglii od roku 1900. Za sebe rozhodně doporučuji k přečtení. Škoda jen, že od této autorky není více knížek k přečtení.

Jane100
15.07.2015 5 z 5

hanicka258
14.07.2015 5 z 5

Moc příjemné a poutavé... :-) Krásný životní příběh... Děkuji!

lenka5535
24.06.2015 4 z 5

Je to pekný dojemný príbeh. Zo začiatku som mu nemohla prísť na chuť, ale po niekoľkých desiatkach strán ma príbeh úplne pohltil, že som nemohla prestať čítať, až kým som neprišla na koniec.

tereza94
16.06.2015 5 z 5

Knížka mě úplně pohltila a nemohla jsem přestat číst. Musela jsem vědět, jestli se postavy setkají a budou spolu šťastně žít. Při blížícím se konci ukápla slzička. Velmi se mi líbil detailnější popis děje a života v různých státech světa. Především Enza mě zaujala svou vnitřní sílou a odhodláním. Rozhodně doporučuji všem, co mají rádi nepřeslazenou romantiku :-).

Toňula
16.06.2015 4 z 5

Milostný příběh dvou lidí, kteří museli ujít dlouhou a náročnou cestu nejen za štěstím a láskou, ale i za poznáním sebe sama.

jluky
23.05.2015 5 z 5

Kniha, ktorá ma dostala, ktorú si zapamätám...Jednoducho úžasný príbeh, fakt dobre napísaný.....

jasmína
29.04.2015 3 z 5

Nevím ani proč jsem se nedokázala od knihy odtrhnout, ale dočetla jsem.

Byla velice čtivá, ale i předvídatelná, ale pěkný román to určitě je.

Ale už se těším na něco napínavého....

lisbeth23
28.04.2015 5 z 5

Vynikajúca kniha....krásny životný príbeh....je výborne napísaná. Naozaj stojí za prečítanie.