Obsazeno

Volné pokračování úspěšného románu Bereme, co je nás spolu s dospělou hrdinkou Pavlou přenese z maloměsta padesátých let do Prahy, která je jako celé Československo „dočasně“ obsazená okupačními vojáky – a v přeneseném smyslu také normalizačními pragmatickými čímany, kteří pochopili, že za jistých okolností teď „všichni můžou nahoru“. Dobu relativního ideologického uvolnění totiž vystřídala éra zdánlivě nevinných i naprosto zásadních osobních kompromisů, a tak má Pavla možnost zblízka pozorovat morální diferencování tehdejší společnosti. Protože se převážně přátelí se začínajícími literáty, hudebníky a výtvarníky, provede nás autorka v této knize Prahou bohémskou, ale kromě toho i Prahou veksláků, číšníků a servírek, Prahou, jejíž kdysi zdobné fasády šednou a začínají opadávat, takže většinu domů v centru lemuje ošklivé dřevěné bednění… Pavla zjišťuje, že existuje nejeden recept, jak vyzrát na křiváckou dobu, ale žádný se neslučuje s její umanutou potřebou rozlišovat mezi dobrem a zlem, pravdou a lží, čistotou a falší. Jde tedy o to, zda za daných okolností opravdu může v Praze najít domov a svobodu, jak o tom snila… méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/1261/obsazeno-1261.jpg 4.135

Pavla (2.)

Romány, Literatura česká
Vydáno:, MozART

Jana_Hlus

Na "Obsazeno" jsem narazila náhodně v knihovně a musím říci, že jsem byla mile překvapená. Osudy dívky, která se vydá do Prahy v době normalizace hledat své tvůrčí i lidské štěstí, mě velmi oslovily. Pavla má v sobě obrovskou morální sílu, nesklání hlavu před funkcionáři, prospěcháři a rádoby umělci, jde si svou trnitou cestou, přestože by mohla díky svému mládí a kráse zvolit úplně jinou cestu a v Praze zahnízdit v útulném hnízdečku, nechat si vydávat své básničky jako na běžícím pásu, tvrdě jít za svým cílem stejně jako její "kamarád" Joska. Silný příběh, který je o to působivější, že pokud si odmyslíme komunistickou diktaturu, tak si uvědomíme, že podobně to funguje v podstatě dodnes. Jen málo umělců najde v sobě vnitřní sílu skutečně tvořit, většina se spíše vydává cestou "řemesla", které jim přinese obživu.

Úplně nadšená jsem nebyla ze stylu, jakým je text psán. Ćhápu, že příběh vypráví básnířka, která prostě používá zvláštní obraty, věty ale často působí úsečně až tvrdě, trošku mi formou připomínal texty Emila Hakla. Četla jsem v komentářích, že si čtenáři tak bohatou češtinu chválí, mě to ale trošku rušilo. 4/5

Neri
11.01.2014

Po nadšení z autorčiny knihy Bereme, co je jsem se na pokračování těšila jako malá holka. A rozhodně jsem se nezklamala. Pavla se konečně octne v Praze, městě, ke kterému se upínala ve svých snech a představách, žádný happy end se ale nekoná, Praha v období tuhé normalizace nabízí jen jednu deziluzi za druhou. Tato kniha se mi zdála o něco méně osobní a o něco více depresivní než ta předchozí, každopádně atmosféra knihy a autorčin přebohatý slovník udělaly z četby opět zážitek.

Bublinka78
27.06.2013

Výborné, ještě lepší než první díl. Nemohla jsem se opět odtrhnout. Skvělá ilustrace nastupující normalizace. Je až neuvěřitelné, jak se hlavní hrdinka pere s osudem, znovu a znovu se odráží a vystrkuje hlavu. Nelze říci, že by šlo o objektivní pohled, ale to ani neměl být. Právě ta subjektivita je parádní. Skvělá kniha, jen mně štve, že to vždycky tak rychle zhltnu a pak nemám, co číst. Opět vyzdvihuji brilantní slovní zásobu autorky. Dnes jsou fronty na Everestu a kde kdo si osobuje právo psát. Ne každý to ale umí a má na to. Paní Nosková pište!

odejana
09.02.2012

Pavla v normalizační Praze. Je to přehlídka doby a nejrůznějších typů a jejich způsobů jak se s tou krušnou dobou vyrovnat. Sběratelka lidských příběhů. Vychytralý Joska, Rocco, kterému jde jen o byt, zpěvačka alkoholička, vězeňská sestřička Míša, ples ministerstva vnitra, výtvarnice a poplatná vitráž, kočkobába, lékařka s klofnutou šrajtoflí, svatý Jiří, Toníček, "fialová". Pavla je sice sběratelka příběhů, ale znělo mi to, že je ta nejchytřejší holka v Praze, že ví všechno nejlíp, každého měla hned zařazeného. Jako by to psala velice dospělá a zralá bytost zpětně. Pavle bylo 22 a podle mého musela mnohem víc tápat.

Brambu
27.01.2011

Volné pokračování příběhu Pavly a jejího života v Praze. Chvilkami jsem se v knize ztrácela, ale jinak velmi odpočinkové čtení.