Obratník noci

Ve floridském Miami dochází k bestiálním vraždám těhotných žen i nenarozených dětí. Pátrání po pachateli dovede hlavního detektiva až do tajemného světa šamanizmu a dávných rituálů. Román je zčásti psán formou deníku, který si píše mladá žena. A právě ona je klíčovou postavou při odhalení a objasnění celého případu.

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/22016/obratnik-noci-22016.jpg 4.331

Gruber (1.)

Tropic of night (2003)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Metafora

trudoš
22.05.2015

Dějové rozvržení románu Obratník noci je složeno hned ze tří linií a každá je v jiném vypravěčském stylu. A to je jen rozehrávka perfektně zvládnutého řemesla. Další zvláštností oproti jiným thrillerům je autorova záliba v popisech. Téměř polovinu knihy tvoří antropologické poznatky ze života různých primitivních kmenů a především jejich rituálů. Uznávám, že to zní divoce, ale faktem zůstává, že jsem se u čtyřsetstránkového románu, který se prakticky rozjede až někde v polovině, nenudil ani na vteřinku. V autorově podání všechna ta vata tak nějak zvýrazňuje reálnost příběhu, až jsem byl i já, starý nevěřící Tomáš, chvílemi na pochybách, co by mohla být pravda a co jsou jen výplody fantasty. Jak jedna z postav románu říká: „Dva lidi objeví neutrio, a hned se to pokládá za seriózní vědu. Deseti tisícům lidí se na sicilském kopci zjeví Panna Marie, ale to se označí za masovou hysterii…“ Fox Mulder by plesal blahem.

KKK
17.01.2012

Hodně napínavé a konec docela překvapí.

Michael Gruber

Michael Gruber