Obratník Kozoroha

Obratník Kozoroha

Autobiografická zpověď o profesních, milostných, uměleckých a erotických peripetiích autorova života před odchodem do pařížského exilu, zasazená do živě vykresleného prostředí New Yorku dvacátých let, navazuje na předchozí Obratník Raka radikálností své výpovědi i erotickou otevřeností, jež z knihy učinily jeden z bestsellerů počátku šedesátých let a významně ovlivnily poezii i prózu nastupující beatnické generace. Millerova zpráva o newyorských letech dospívání působí, „jako by na ní spolupracovali Harpo Marx s Hieronymem Boschem,“ napsal o Obratníku Kozoroha po jeho oficiálním americkém vydání týdeník Time....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29377/obratnik-kozoroha-29377.jpg 3.953

Tropic of Capricorn (1939)

Vydáno:, Paseka

-Pečivo-
10.02.2017

Henryho Millera bych nechtěl mít za kamaráda. Určitě by se mi totiž snažil vojet holku a tomu moc nefandím. Ale tomu, že vojižděl jinejm chlapům skoro před sto lety holky, fandím dost. O tom je totiž Obratník kozoroha.

V roce 2013, kdy jsem čet Obratnik raka, jsem byl ještě mladej a měl vlasy a tudíž nepsal vysoce inteligentní recenze na knížky a tak vůbec netuším o čem to bylo. Ale dal sem tomu 4*. Tenhle Obratník hodnotím obdobně. Je to Millerova prasácká zpověď - o jeho vyrůstání v New Yorku, o jeho rodině, o práci, ale hlavně o prncasení. To je panečku sloveso!

Henry hodně a často kombajnoval ženy. V knize si například stěžuje, že byl nadějný klavírista, ale nikam to nedotáhl, protože "as soon as I was able to play a song the cunts were around me like flies".

Nejen epizoda s chlupatou učitelkou na klavír mi opět ve vlaku dávala zabrat a knihy způsobující erekce mají u mého penisu vždy dveře otevřené. Jelikož je můj penis můj velkej kámoš, tak i já byl spokojen a hodnotim knihu i přes nudné pasáže kladně. A to jsem dlouho nebyl na Kladně.

NEGR
17.08.2013

Autorova snad nejpestřejší kniha - autobiografie (práce i prasárny), humor, sáhodlouhá surrealistická pasáž, úvahy...
Moc nechápu nízké hodnocení této knihy; Miller nejspíš patří mezi ty autory, které část čtenářů miluje a druhá část nenávidí.
Jeho postoje k životu a ke světu jsou natolik specifické, že jedni se s nimi nutně musí ztotožnit a druzí je odsoudí coby postoje zločinné.