V centru zájmu této publikace stanuli konkrétní muži a ženy, kteří byli na třeboňském panství v období přelomu 17. a 18. století obviněni z různých sexuálních deliktů. Po nezbytném úvodním vymezení tématu a kritickém zhodnocení pramenů a literatury byly přiblíženy delikty smilstva a cizoložství prostřednictvím normativních pramenů. Následně se pozornost za využití metod historické antropologie zaměřila na konkrétní provinilce jako aktéry dějin. Vlastním cílem práce bylo přiblížit se prostřed-nictvím jimi užívaných obranných strategií k obecným vzorcům chování a jednání sou-dobých venkovanů a pokusit se o náhlednutí do jejich myšlenkového světa. Provinění, kterého se dopustili, je totiž nutilo bránit svoji čest a s ní úzce spojený sociální status. Skutečnost, zda byl mimomanželský vztah v rámci vesnické společnosti akceptován, pak byla závislá na kodexu ctnostného jednání, který uznávali soudobí venkované. Dochovaná trestně právní agenda vedená o těchto případech tak historikovi nabízí nejen pohled na konkrétní osudy provinilců, ale i možnost přiblížit se hodnotovému žebříčku raně novověkého vesničana. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/16_/163924/obranne-strategie-muzu-a-zen-obvinenych-ze-smilstva-a-cizolozstvi-panstvi-trebon-na-prelomu-17-a-18-stoleti-163924.jpg 3.73
Literatura naučná, Historie
Vydáno, Jihočeská univerzita. Filozofická fakulta

Lili94
12.10.2015

Kniha obsahuje zajímavé informace, ale podle mě nebyl její obsah správně rozvržen. Kapitoly obsahují víceméně obecné informace, objevují se zde sice i jména a popis provinilců, ale to, co text ozvláštňuje, totiž úryvky z výpovědí, je zahrnuto v poznámce pod čarou. Co se celých poznámek pod čarou týče, jsou často delší než samotný text na stránce, což působí až rušivým dojmem a příliš často nás to vytrhuje ze souvislého čtení textu, navíc mimo výpovědi hříšníků obsahují ve velké míře odkazy na literaturu (což mi nepřijde nezbytné) a to, co bych očekávala, že obsahovat budou, tam není, a to sice překlady částí (hlavně výpovědí) v němčině. Rozhodně ne každý, kdo knihu čte, umí dobře německy, aby tomu porozuměl, a když na výpovědi reaguje autor dále v textu, takže potřebujete vědět, co je tam napsáno, měly by být poskytnuty překlady.
Celkově tedy 3 hvězdičky, přečtení mohu doporučit, je to zajímavé dokreslení toho, jak vypadal reálný život na vesnici 17. až 18. století.

Krvavé země: Evropa mezi Hitlerem a Stalinem
Sapiens - Úchvatný i úděsný příběh lidstva
Sapiens - Úchvatný i úděsný příběh lidstva

Jaroslav Dibelka
česká, 1981

Kniha Obranné strategie mužů a žen obviněných ze smilstva a cizoložství: Panství Třeboň na přelomu 17. a 18. století je v