Obrana matematikova

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Esej jednoho z největších matematiků tohoto století se zamýšlí nad smyslem matematikovy práce. Přibližuje lidským způsobem, tj. přístupně i pro laiky, co je obsahem matematické analýzy, jaký význam má lidská tvořivost v tak teoretické disciplíně, jakou je čistá matematika. Hardyho myšlenky a reflexe vlastní práce ovšem přesahují hranice jeho oboru a vedou k úvahám nad vědeckou prací obecně. Hardy si klade mj. otázky po zneužitelnosti vědy, jejím společenském a lidském přínosu, podrobně se zabývá typologií její „užitečnosti“. Pro českého čtenáře je obzvlášť přínosná také rozsáhlá předmluva, kterou v roce 1967 napsal Hardyho přítel, spisovatel a politik C. P. Snow. Autor v ní podává plastický obraz Hardyho osobnosti. Líčí nejen Hardyho vědeckou a životní pouť – včetně například jeho vášnivé záliby v kriketu –, ale pozoruhodným způsobem vykresluje také anglické univerzitní prostředí, jeho duchovní atmosféru a společenský styl....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/97_/97681/obrana-matematikova-97681.jpg 45
Žánr
Literatura naučná
Vydáno, Prostor
Orig. název

A Mathematician´s Apology, 1940

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Obrana matematikova

Hanka_Bohmova
07.10.2016

Úvahy o tvůrčí povaze matematického myšlení, o "skutečnosti", kráse, závažnosti matematických tvrzení... Ani se značnou koncentrací Et-OH v krvi bych se neodvážila tvrdit, že mám nadání pro matematiku, které by stálo za řeč, ale některé mé vzpomínky a dojmy osvětlují, o čem Hardy mluví. První setkání s analytickou geometrií a pochopení, že mohu přecházet z jednoho systému do druhého (rovnice mi byly vždycky bližší než čáry a kolečka), na VŠ úžas nad reziduovou větou či Eulerovou identitou.

"Není ale postavení obyčejného aplikovaného matematika tak trochu dojemné? Chce-li být užitečný, musí se lopotit s každodenní ubíjející prací a svým představám nemůže dát volný průběh, i kdyby si přál povznést se až k výšinám. 'Imaginární vesmíry' jsou o tolik krásnější než tento tak hloupě zkonstruovaný 'skutečný' vesmír a většina z nejskvělejších výtvorů představivosti aplikovaného matematika musí být zavržena, sotva byla vytvořena, z brutálního, leč dostatečného důvodu, že neodpovídá skutečnosti."

Doporučujeme

Staré pověsti české
Staré pověsti české
Italské prázdniny
Italské prázdniny
Deník Anne Frankové
Deník Anne Frankové
Koncept kontinua
Koncept kontinua

Autor knihy

Godfrey Harold Hardy
anglická, 1877 - 1947

Kniha Obrana matematikova je v

Přečtených9x
Čtenářské výzvě1x
Knihotéce3x
Chystám se číst11x
Chci si koupit5x