Obr na Šošole

Obr na Šošole https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/435914/mid_obr-na-sosole-WjH-435914.png 5 5 2

Pověsti ze severní Moravy. Z autorčiných rukopisů vybrala, uspořádala, převyprávěla a poznámku napsala Eva Kilianová.

ArwenAragorn
17.08.2020 5 z 5

Jé, tak na tuhle knížku bych úplně zapomněla. Přišla jsem na ni díky ddkk. Mám ji na chalupě, půjčila jsem si ji tam od kamaráda a nevrátila (ne, že bych to měla ve zvyku). Je to ještě první vydání hrozně hezkých pověstí zrovna z toho kraje, kde chalupa leží a odkud pocházím. A sbírali jsme třezalku a dělali z ní čaj, jak je to v jedné z pověstí. Jé, to jsou krásné vzpomínky.....

ddkk
06.03.2020 5 z 5

Neodolala jsem a zakoupila v antikvariátu druhé vydání rozkošné knížky Anežky Šulové. To první, které jsem dostala jako dítě k některým vánocům, se někam v čase zatoulalo...Dodnes si pamatuju nejen titulní pověst o obří rodině, která přebývala ve velké jeskyni nedaleko Žďáru, ale především roztomilé vyprávění o množných gatích, kratičké povídání o krutém pánovi z Trníčka Tunklovi nebo o tom, co umějí Šimperáci:

"Jednou se koupalo devět Šimperáků v potoce. Napřed se dlouho čvachtali ve vodě, potom se jeden z nich lekl a povídá:
- Chaso, my se musíme spočítat, jestli se z nás někdo neutopil.
Tak počítal. Ukázal prstem na sebe a povídá:
- Já su já, ty jsi jeden, dva, tři, čtyři, pět, šest, sedm, osm. Jezusmankote - jeden chybí! Ten se jistě utopil!
- Tys počítal špatně, povídá druhý. - Teď budu počítat já. Já su já, jeden, dva, tři, čtyři, pět, šest, sedm, osm. Ja, do čerchmanta! Opravdu se jeden utopil! Bože, jenom když jsem to nebyl já!...

Jak se nakonec Šimperáci dopočítali, to už nechám na ty, kdo si úsměvnou knížku přečtou.

pověsti české pověsti moravské pověsti severní Morava

Anežka Šulová
česká, 1877 - 1954