Objevitelé člověka: Od Hippokrata k Pavlovovi

Objevitelé člověka: Od Hippokrata k Pavlovovi https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136833/objevitele-cloveka-od-hippokrata-k-pavlovovi-136833.jpg 5 2 2

O dějinách lékařství bylo již napsáno mnoho populárních i méně populárních knih. V žádné z nich však nebyla dosud historie lékařských výzkumů vylíčena tak zajímavým, ba možno říci napínavým způsobem, jako se podařilo vídeňskému badateli H. Glaserovi v jeho "Objevitelích člověka". Glaserova kniha není pouhou historií, tj. pouhým výčtem jmen, životopisů a slavných skutků vynikajících lékařů minulé doby, jako je tomu v mnoha jiných historiích lékařství, nýbrž je to živé, místy téměř románové vyprávění o zajímavých příbězích a osudech tvůrců moderní medicíny. Slavné postavy, jako Hippokrates, Erasistratos, Galenos, Vesal, Harvey, Servetus a četné jiné, mezi novodobými i náš Purkyně a zakladatel moderního učení o nervové činnosti Pavlov, defilují před námi nikoliv jen jako pouhá jména spojená s určitými objevy, nýbrž jako živé postavy, prožívající vedle nesčetných dobrodružství na poli vědy i své čistě lidské osudy. Glaserova kniha je nesporně vynikajícím populárně vědeckým dílem, které jak svým obsahem a zaměřením, tak i vnější formou zaujímá ve světové literatuře zcela ojedinělé místo, o čemž svědčí i její překlady do několika světových jazyků. České vydání Glaserovy knihy, které dáváme nyní do rukou našim čtenářům, je na rozdíl od originálu obohaceno četnými fotografiemi, nákresy, tabulkami a důkladným věcným i jmenným rejstříkem. Redakce považovala dále za nutné požádat překladatele knihy, MUDr. Josefa Sajnera, přednostu farmakologického ústavu lékařské fakulty Masarykovy university v Brně, známého našeho pracovníka v oboru dějin lékařství, aby Glaserovu knihu ještě doplnil zvláštní kapitolou o českých dějinách objevování člověka od středověku až do doby nejnovější. Tím se český překlad Glaserových "Objevitelů člověka" stává opravdu neocenitelnou pomůckou každému našemu čtenáři, který touží získat znalosti o vývoji lékařství u nás i jinde ve světě od dob Hippokratových až po dnešek.... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Orbis

Die Entdecker des Menschen , 1954

Bakana
21.01.2024 5 z 5

Moc zajímavá kniha!
To, co se dnes děcka učí na ZŠ jako součást všeobecného vzdělání, museli lidé kdysi za velkých obětí objevovat.
Mj. oběti přinesly z velké části i ubohá zvířata, která sloužila k pokusům a vivisekcím. Sláva Pavlovovi, že myslel i na blaho svých psů!

dějiny lékařství

Hugo Glaser