Obchodník s hudbou

Obchodník s hudbou https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/403680/bmid_obchodnik-s-hudbou-0lP-403680.jpg 4 99 39

Frank si pronajme krámek v zapadlé anglické uličce a začne v něm prodávat to, co je mu nejbližší – desky s hudbou. Nahrávky všech žánrů, délek i kvality zaplní prázdný obchod. Pro každého, kdo vejde dovnitř, vybere Frank tu pravou desku. Nezáleží na vkusu, náladě nebo věku, každému vybere to, co právě potřebuje. Žádná magie. Stačí jen naslouchat. Život poklidně plyne na vlně hudby a každodenního života spolu s ostatními obyvateli této uličky. Ale ačkoliv má Frank dar empatie a citu pro to, co potřebují ostatní, on sám zůstává starým mládencem. Jednoho dne omdlí před obchodem dívka. Frank a jeho přátelé se jí ujmou, ale jakmile se jí udělá lépe, zmizí. Všichni se ptají: "Kdo je ta dívka:" "Proč má zelený plášť?" "Je to doktorka?" "A co ten její německý přízvuk?" Ale Frank neslyší... zamiloval se. Dívka se vrací a pomalu mezi nimi vzniká...láska? Má šanci na úspěch?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Cosmopolis

The Music Shop , 2018

iška
24.09.2019 4 z 5

Příjemně napsaný dojemný romantický příběh. Podobných je dost. Hvězdičky dávám hlavně za pasáže o hudbě a holdu vinylu.

Miru79
14.08.2019 4 z 5

Tak krasná a tak smutná, aspoň pro mne. Co by se stalo, kdyby autorka příběh časove nekonkretizovala a mohl se odehrávat kdekoli a kdykoli....po dlouhé době je to naprosto odlišná kniha atmosférou i samotným příběhem, tak příjemná změna od všech nutně vypointovaných konců s neočekávanými zvraty. Ideální čtení na podzimní večer, ale žádná červená knihovna. A neuvěřitelně krásně popsaná hudba s přídavkem k tomu.

meluzena
11.08.2019 3 z 5

Úvodní část knihy je výborná. Frank vyrůstal se svou velmi asociální matkou, která byla programově proti všemu mateřskému a rodinnému, zato gramofon a desky byly jejím životem. Střídala mužské jako ponožky, nevařila (jen otevírala konzervy), o syna se nezajímala (dokonce měl zakázáno říkat ji mami a musel ji oslovovat jménem, aby si byli rovnocenní), zato mu pouštěla hudbu a vyprávěla mu o ní. A tak není divu, že hudba pro Franka tolik znamenala a měl zvláštní dar slyšet ji v lidech; zato s komunikací byl na štíru.
Otevřel si obchod s hudbou a prodával desky. Lidé k němu chodili s různými problémy a on se vždycky zaposlouchal do hudby, kterou v nich slyšel - a doporučil jim přesně tu hudbu, kterou právě potřebovali. V okolí byli další živnostníci a bydlící, všichni drželi pohromadě jako velká rodina a Frankovi ani ostatním vlastně nic nechybělo. Jen kšefty poslední dobou dost vázly a na jejich domy si brousí zuby developerská firma...
Jednoho dne před Frankovým obchodem omdlí krásná a trochu záhadná Němka a svět se mu obrátí vzhůru nohama. Frank ale nechce prožít žádné zklamání, (navíc v komunikaci opravdu nevyniká), takže na nějaký hollywoodský románek to zrovna nevypadá (ač čtenář určitě drží palce :)
Slibná expozice je bohužel asi nejlepší částí knihy. Zápletka ještě vcelku drží krok, ale závěrečná část je jako pěst na oko.

Nicméně hudební stránka knihy má nespornou hodnotu. Představuje nám jednotlivé skladby a skladatele - nikoli jako suchou teorii, ale jako živé příběhy, které se nějak propojují s příběhy knižních hrdinů. Pokud ty skladby znáte, nebo si je dokonce budete během čtení pouštět, dostane se vám velkého bonusu a možná i širších souvislostí. (Mě osobně pobavilo doporučení „ukolébavky“ Wild Thing od The Troggs.)

PS. Frankův „dar“ je bohužel reálný - znám reálný příběh jedné paní, která vyrůstala na lesní samotě v podobně asociálním prostředí, bez lásky, odříznutá od světa, obklopená pouze zelení. Po letech se během náročné terapie vyrovnala s traumatickým dětstvím a stala se velmi úspěšnou zahradnicí, protože „slyšela“, co která rostlina potřebuje - jako to měl Frank s hudbou.
---
„Když se lidé budou držet jen toho, co znají, může jim utéct tolik nádherných věcí.“
---
„Cesta do nebe nevede skrz mraky, ale skrze radost, se kterou se díváš na svět, navzdory bolesti a zármutku.“ (o Pretoriově skladbě Beata viscera)
---
„Nemá cenu si nic nalhávat. Celá Unity Street je do hajzlu. Možná by měl prostě někdo spláchnout a hotovo.“

Amanita79
06.08.2019 3 z 5

Nenáročná oddychovka, romantický příběh pro ženy o vztahu mezi intuicí nadaným obchodníkem s gramodeskami a bývalou houslistkou. Za mne tak 3,5 hvězdy.

jiri77
04.07.2019 5 z 5

Tak za mě naprostá spokojenost. Kniha splnila přesně ,co jsem od ní očekával,lásku k hudbě a milý romantický příběh. Ke čtení jsem si pouštěl hudbu,která byla v knize zmíněna a úžíval jsem si ji plnými doušky.
Aleluja!

Pett
26.06.2019 3 z 5

Ponoření se do prvních tónů Frankova příběhu mi vykouzlilo na tváři jakoby takový ten malý milý rohlíček... tak jo, to by šlo... jenže pak se ta uchu lahodící tajemná melodie rozehraje do něčeho, co už se tak moc poslouchat nedalo... asi jsem čekala něco jiného... něco méně klišoidního aneb tahle muzikálová verze mojí maličkost bohužel úplně nenadchla... a je mi to líto, protože putování Harolda mi bylo tak blízké. Inu, snad tohle lehké zklamání jednou napraví Queenie, kterou mám taktéž v hledáčku ;)

sadlo
24.06.2019

Příběh mne zaujal hned od začátku. Je neotřelý, zajímavý a při čtení si díky YouTube pouštim skladby , které hlavni hrdina doporučuje svým klientům.Víc neprozradim.

a.k
24.06.2019 4 z 5

Moc hezký příběh s romantickou zápletkou protkaný řadou nevšedních informací ze světa hudby. Cítila jsem to kouzlo starých časů, kdy pustit si gramodesku byl malý obřad. Bohužel mě ale zklamal závěr, který jako by napsal jiný autor. Autorka vsadila na pompézní vyvrcholení v hollywoodském stylu a to bylo v úplném rozporu s přívětivým tempem celého vyprávění a narušilo kouzlo celého vyprávění. Škoda. Knihou ale vůbec nejsem zklamaná. Bavila mě postava Franka, jeho postoje při prosazování zásad, jeho zasvěcené vyprávění o hudbě i jeho tak trochu komplikovaně vystavěný vztah s neznámou ženou s vinylovýma očima.

Vojslava
22.06.2019 4 z 5

Milý příběh o vášni nejen k hudbě. Ten milostný příběh byl důležitý, ale soudržnost lidí počínaje komunitou ulice až po závěrečný sbor byla více fascinující... A vášeň pro něco prostupovala všechno. Soukromým ziskem je pak playlist skladeb, které by mne ani nenapadlo poslouchat... :-)

MirSla
18.06.2019 3 z 5

Krásný námět, četlo se to lehce a bylo to milé a nevtíravé. Úplně jsem měla chuť si koupit gramofon a desky,o kterých se v knize píše. To bylo po stranu 220, pak ale přišla poslední část knihy- "rok 2009" a ten můj krásný pocit z knihy zazdil.

alzbeta4340
27.05.2019 2 z 5

Motiv obchodníka s hudbou, který dovede každému vybrat k poslechu to, co mu prospěje - je originální a povedený. Zpracování je ale na můj vkus dost melodramatické a sentimentální.
Budou určitě čtenáři, kteří tuto knihu ocení více. Já čekala něco jiného.

horkosladka
26.04.2019 3 z 5

Oddychovka, román pro ženy. Nápad s obchodem s gramodeskami super. Ale ten konec podle mě vše pokazil.

Mermaida
18.04.2019 3 z 5

Kouzelná kniha o Frankovi, který žije hudbou a gramodeskami.

veronika0382
10.04.2019 2 z 5

Možná půjdu proti proudu, ale mně v knize něco chybělo. Takový ten pomyslný šmrnc nebo moment překvapení. Děj mi přišel zdlouhavý. Obchodník s hudbou je ale nevšední román o lásce, je lidský a laskavý. Pod to se zase můžu podepsat. Více v mojí recenzi zde v záložkách - Veru, Knihy na cestách

bookcase
04.04.2019 5 z 5

Ach... Nádhera. Balzám na duši, úžasný překlad třešničkou na dortu, díky Lucko. Užila jsem si příběh, postavy i téma - hudbu.

Bobina74
27.03.2019 5 z 5

Kromě skvěle vystavěného příběhu vás tahle kniha naučí vidět hudbu v jiném světle. V zářivém světle s nekonečnou hloubkou, která vás bude prostupovat po celou dobu čtení. Moc pěkná práce...

S.monika
25.03.2019 5 z 5

Příběh krásně pohladí na duši! Není to přehnaná slaďárna - je to milé, veselé, přátelské. Musím uznat, že v příběhu byly snad jenom příjemné postavy, ani nevím, koho jsem si oblíbila nejvíce. Ty hudební složky a Frankovy přednášky vás úplně nutí si ty skladby hned pustit, abyste měli tu správnou atmosféru u čtení. Prostě balada! A nemusím ani dodávat - nejvíc krásnou a úžasnou obálku. Nevím jak vy, ale tuhle knihu prostě chcete mít doma!

Sorrow
23.03.2019 5 z 5

Obchodník s hudbou na mě zapůsobil úplně stejně jako Harold. Rachel Joyce umí vyprávět obyčejné příběhy plné neobyčejných lidí, zasadit je do běžného prostředí, ale zároveň okořenit neopakovatelnou atmosférou. Její knihy si zamilujete pro neprvoplánovost, špetku humoru a notnou dávku emocí. Ač mám k závěrečným kapitolám droboučké výhrady, jako celek je Obchodník přesně tou "romantikou", kterou v rámci žánru hledám.

Moggie
27.02.2019 5 z 5

Neobyčejně milý, lehce ulítlý, roztomile sentimentální příběh, plný lásky, humoru a sounáležitosti. A ještě se dozvíte spoustu zajímavostí o hudbě.