O živote vieš prd! Fejsbúkový denník

O živote vieš prd! Fejsbúkový denník https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/520150/bmid_o-zivote-vies-prd-fejsbukovy-dennik-64c78f28ec5ae.jpg 4 2 1

Túto vtipnú knihu môžeme nazvať aj fejsbúkovým románom, pričom každá jeho myšlienka nám pripomína, ako zbytočné je brať sa príliš vážne. Len čo si to osvojíme podľa vzoru „Vlasta Hochelová“, zistíme, že aj zvyšok vážneho sveta pozostáva z komických situácií. Autorka ich do svojho románu vytiahla z priestoru medzi fejsbúkovým priateľom Fajferom, rozprávačkou Magdou a jej intelektuálnym manželom – domácim. Tam sa odohrávajú malé neuveriteľné príhody v plynúcom čase. Sú v úvahách domáceho pána, Magdiných pokusoch o nápravu sveta, či v sarkastickej rezignácii. Fejsbúkový Fajfer a jeho „pijátoček“ je ozvenou volania po slobode, ktorá sa v jeho podaní zakaždým preklápa do nevľúdneho pondelka. Kolotoč smutno-krásnych príhod a nefalšovaných nádejí. Román mal skutočnú predohru na stránkach FB, roztočil vtip, humor a vzácnosť zvanú sebairónia. Veľa z lietajúcich príhod a replík autorka našťastie polapala a z virtuálneho sveta preniesla do svojho vtipného románu. Škoda sa mu brániť, je aj o nás, je školením ako sa nebáť vlastnej smiešnosti, ktorú tak úporne schovávame.... celý text

LittleAndy
05.01.2024 4 z 5

Ide o celkom banálny príbeh, na prvý pohľad možno až nezaujímavý, no ukrýva v sebe životné pravdy, ktoré sa autorke podarilo trefne vystihnúť. Témy sa týkajú používania technológií, medziľudských vzťahov a spoločnosti ako celku. Román sa odohráva počas pandémie Covidu a poskytuje tak autentické pocity (nielen) jednej postavy počas tohto obdobia. Už v čase čítania románu, nie tak dlho po uvoľnení opatrení, mi niektoré situácie a zákazy z nekonečných vĺn Covidu prišli bizarné a takmer zabudnuté, takže bolo milé i trpké zároveň vrátiť sa k nim. S postupom času bude takéto svedectvo len a len hodnotnejšie.
A hoci román obsahuje všetky tieto veci, stále ide „iba“ o obyčajný príbeh (?) postavy, ktorá podáva svoju životnú skúsenosť, a pre svoju naivitu a psychické vyčerpanie zo životnej situácie hľadá ľudskosť a dobrotu na miestach, kde nie je.

Vlasta Hochelová
slovenská, 1953