O počátku, cestě a znamení časů

O počátku, cestě a znamení časů

Podtitul: Úvahy o vědě a vědění V roce 2009 uplyne 200 let od narození Charlese Darwina. Rozhoří se další kolo konfliktu mezi kreacionisty a evolucionisty. Nebude se jednat jenom o biologii či vědeckou pravdu, ale o způsob, jak vnímáme svět a jak s ním v čase přicházejících změn zacházíme. Biologie, jednooký stvořitel, získala schopnost dotvářet a replikovat živé tvory. Tím se stala ekonomickou silou, politickým problémem a dokonce poněkud náboženskou institucí. Současná věda lépe zvládá odborné a technologické problémy, než přemýšlení o světě – tedy své etické a filosofické prostředí, o kterém pojednává tato kniha. Neubauerovy texty mají tu vlastnost, že mění člověka. Čteme je a promýšlíme, docházíme k nějakému bodu na okraji světa, jdeme ještě kousek dál do zásvětí a odtud si svět prohlížíme jako hodinář, který orloj otevřel zezadu a teď konečně vidí, jak se sestaven, zatímco venku chodí turisté, otáčejí se hodinové ručičky a tomu všemu laskavě kynou dřevění apoštolové. Kniha obsahuje rozhovory se Zdeňkem Neubauerem a řadu doposud nepublikovaných esejí a úvah na téma evoluce, vztah vědy a pavědy... Zdeněk Neubauer získal za tuto knihu cenu Toma Stopparda....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/27724/o-pocatku-ceste-a-znameni-casu-27724.jpg 53
Literatura naučná, Filozofie
Vydáno:, Malvern

puml
07.11.2013

Citace z kapitoly Joachim da Fiore: Zrození novověku

"I když se většina z nás domnívá, že se Vánoce vztahují k betlémské události na počátku našeho letopočtu, ve skutečnosti se vztahují k Františkově inscenaci betlémské události - její "reprodukcí", plně odpovídající povaze nového věku, v němž je skutečnosti dosahováno nápodobou, imitací, předstríráním, reprodukcí, kopírováním."

"...třetí věk, věk Ducha netřeba očekávat: nepřichází - naopak přechází. Přišel již dávno: tehdy, kdy úcta ke Kristu vševládnému - mocnému Pánu a Vládci všehomíra, "skrze Něhož všechno je stvořeno" - byla vystřídána kultem Ježíše chudého, ubohého, Ježíše - člověka, dítě v bídě narozené, pro něhož není na světě místo, Ježíše trpícího - muže bolesti, sdílícího naše bolesti, slabosti a strasti, Ježíše jehož božství bylo vyprázdněno - redukováno na stigmata - body, znamení svatých ran."

Zdeněk Neubauer

Zdeněk Neubauer