O láske a sne

O láske a sne https://www.databazeknih.cz/img/books/94_/94763/o-laske-a-sne-94763.jpg 4 10 2

Po štúdiách venovaných otázkam umeleckej tvorby vychádzajú tentoraz štúdie venované láske, psychológii ľúbostného života a rozprávkovým obsahom v snoch.

booklovertina
01.06.2021

Ľudské podvedomie či psychika si aj napriek bohatým poznatkom, ktoré vedci počas rokov nadobudli, do istej miery udržiava istý stupeň záhadnosti a tajomnosti - vieme napríklad, že traumatické udalosti z obdobia dospievania dokážu človeka dlhodobo poznačiť, no už menej známe je, že rôzne neurózy nemusia byť len výsledkom negatívnych skúseností, ale môžu sa vyvinúť celkom prirodzene počas vývoja vplyvom úplne obyčajných, prirodzených vzťahov či ich vnímania jednotlivcami.

Známy psychoanalytik Sigmund Freud sa v jednotlivých štúdiách (orientovaných na lásku a sen) zaoberá psychickou impotenciou či kastráciou, incestuálnym základom rôznych sexuálnych prejavov, ktoré sa síce naplno prejavia až v dospelosti, no vytvárajú sa už v rannom detstve, skúma vplyv výchovy na sexualitu a rozdielny dopad, aký má na ženy a mužov, poukazuje na psychologický základ nevery, ktorý podľa neho pramení z potreby "získania" sexuálneho objektu "zníženej úrovne", čo je výsledkom postupného vývoja oidipovského komplexu počas dospievania, a zároveň skúma dôvod vzniku "čudných" snov, ktoré vidí v konfliktom krížení vedomého a nevedého.

Freudove štúdie zahŕňajúce nie len teoretické poznatky, ale aj konkrétne psychoanalytické príklady sú na jednej strane nesmierne zaujímavým a fascinujúcim, no zároveň aj tak trochu podivným čítaním, ktoré núti zamýšľať sa nad čudesnosťou a neovplyvniteľnou animalistickou zvrátenosťou ľudského podvedomia. Poučné, ale aj znepokojivé (alebo možno skôr nechutné) odhalenia Freudovho psychoanalytického skúmania vedú k spochybneniu ľudskej nátury a uvažovaniu či takto ozaj funguje všetko to neznáme ukrývajúce sa v našom vnútri, ktoré z nás robí to, kým sme.

An-na
30.04.2018 3 z 5

Nie je to tak dávno čo som sa zoznámila s týmto majstrom uvažovania. Po prečítaní knihy Psychopatológia každodenného života som verila že O láske a sne bude z podobného súdku. Omyl. Kedysi som niekomu spomínala že čítam Freuda, načo sa ma dotyční spýtal: "To ten sexualný deviant?" Vtedy som nechápala, teraz je mi všetko jasné. Pri tejto knihe som sa najmä v prvej 3/4 chytala za hlavu, skŕčala nos či po prečítaní nejakej konkrétnej vety musela aspoň pol minúty hľadieť do blba. Okolo polky knihy mi začalo liesť na nervy Freudové až chorobné uvažovanie nad incestom s matkou, spájané s psychickou impotenciu dospelého muža. Či časté podceňovanie žien. Nečudujem sa, že nám pán Freud venoval len pár strán z ktorých mi i tak vyplynulo že ten muž o ženách vie veľký prd. (uznajme, že aj my ženy vieme často o samých sebe veľký prd). Kniha určite stála za prečítanie, najmä kvôli perfektnej časti o snoch. O penisoch, zlate a hovnách! Túto časť som bohužial čítala na ceste vlakom a pri mojich výbuchoch smiechu si o mne spolucestujúci museli myslieť že som sa komplet zbláznila. :)