O Jihlavském podzemí

O Jihlavském podzemí https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/527416/bmid_o-jihlavskem-podzemi-6568d1e36f394.jpg 3 1 1

David81
30.11.2023 3 z 5

Město Jihlava překvapivě nemá moc památek s potenciálem přilákat davy turistů. Historické náměstí s hyzdícím Priorem, několik kostelů, brána Matky Boží s městskými hradbami - ale většina nemístních zná Jihlavu především pro její podzemí, které je i částečně zpřístupněno. A je celkem ostuda, že dosud nevyšla reprezentativní knížka o této památce – když nepočítám pár senzacechtivých výplodů o tajuplných úkazech typu Strážce brány Stanislava Motla.
A tak pro zájemce dosud vyšlo jen několik informačních brožurek. Tuto jsem kdysi sehnal v místním antikvariátu. Kromě základních informací (krátká historie, popis, typy chodeb) tu najdeme i několik málo známých zajímavostí, jako například odkud se z podzemních studen používala voda na výrobu limonády v místní sodovkárně, kudy se dalo v případě oblehnutí města uniknout, nebo třeba historky, jakým způsobem vojáci Rakousko-uherské armády tento podzemní labyrint občas využívali. O svítící chodbě a dalších „tajemných“ jevech se tu nic nedozvíme. Součástí je několik nekvalitních černobílých fotografií a plánek zpřístupněné části chodeb.

podzemí Jihlava

Autorovy knížky