O čem známky vypravují

O čem známky vypravují https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/263315/bmid_o-cem-znamky-vypravuji-263315.JPG 5 2 2

Než obrátíte prní list této knížky, chtěli bychom vám o ní prozradit, že to není jen knížka ke čtení, ale napůl také vaše první album na československé poštovní známky. Možná že už známky sbíráte, snad jich dokonce máte plnou krabici, obálku nebo notýsek, možná že se zrovna v téhle chvíli chystáte do sbírání pustit. Ať je to tak ne bo tak - odolejte pokušení otevřít knížku uprostřed. Přečtěte si nejdřív vyprávění o tom, jak to vlastně s těmi známkami začalo. Tak a teď už tedy ten první list obraťte, neboť se dovíte, že...... celý text

Corso
23.02.2023 4 z 5

Kdesi v antiku som objavil tuto raritku. Prvy pokus ziskat ju mi usiel ked ju na facebooku niekto ponukal a niekto druhy ma s kupou predbehol. Totiz, zbieram znamky. S prestavkami uz od detstva. No a sucastou tohto konicka je aj nakup katalogov, atlasov znamkovych zemi, odbornej literatury.
O cem znamky vypravuji malo v case svojho vydania zmysel. Znamky zbieralo v 30-70 rokoch minuleho storocia snad kazde druhe chlapca, a v Ceskoslovensku bolo asi 1 500 000 filatelistov napriec vsetkymi kategoriami. Od odbornikov a profesionalych odhadcov cez beznych filatelistov az po armadu deciek, co si cez prestavky v skole menili medzi sebou znamky lodi a zvieratiek. Dnes sa to odhaduje radovo na tisicky aktivnych. A na Slovensku je filatelia prakticky mrtva. Celkovo nastal upadok, ci uz mensim pouzivanim sluzieb post, nastupom novej komunikacie, poklesla cena znamok na zlomok niekdajsich katalogovych hodnot a ja myslim, ze pre zacatie zbierania znamok je ta prava doba. Internet vam umoznuje nakupy prakticky po celom svete, informacie a katalogy online vam zadarmo daju informacie co mate zbierat, ceny su priaznive, zalezi len na vasich financiach, nemusite ako ja kedysi, cakat kedy bude nejaka burza aby som tam bezal s 500-korunackou aby som si s radostou nieco odniesol. Lenze... mladi dnes maju ine zaujmy ako zbierat znamky. A velke celozivotne zbierky starych otcov sa doslova za facku rozpredavaju alebo hniju niekde v garazach v krabiciach. A vedzte, ze za posledne roky si covid zobral vela starych zberatelov. No a ked dieta nevidi vzor, nema ho ku konicku kto priviest.
No... ku knizke. Cim je zaujimava, alebo, teda bola? Tym, ze sa na jej stranky dali priliepat nase znamky. Kazda kapitola ma na lavej strane text, na pravej predtlacene obrazky znamok. A text obsahuje udaje o osobnostiach, faune, flore, udalostiach zobrazenych na znamockach. Prave toto malo pritiahnut decka k pozornejsiemu skumaniu a pochopeniu. No a zaroven... kedze sa pisal rok 1967, trosicku to zavana aj ideologiou, vyplyvajucou uz zo zobrazovanych motivov tych cias. Rozumej ze filatelisticka tvorba sa po prvej svetovej po celom svete vyuzivala aj na ideologicke ucely. Do knizky sa maju lepit znamky obdobia Ceskoslovenska do roku 1966 cca. Cely socialisticky blok vtedy ujizdel na budovatelskych nametoch, portretoch Marxa Engelsa Lenina, obcas Stalina, tak to bolo aj u nas. Postupne pribudali namety narodnych dejatelov, slavnych osobnosti umenia vedy, sportova tematika, priroda, doprava. A ceskoslovenska znamkova tvorba mala vo svete velke a solidne meno ci uz kvalitou, krasou, technickym spracovanim a vyrobou. Upozornim len, ze aj dnes sa daju uplne lahko zohnat a nemaju az na vynimky velku cenu. A vznikne vam zaujimava pamiatka. Ono nie je to nova idea, vliepanie znamok. Prve albumy boli prave taketo. Staci poguglit. Predtlacene vzory. Znamky sa priliepali na malicke zalepky priamo na stranky. Co v podstate znehodnocuje znamku na zlomok jej ceny takze neskor sa uz uprednostnovali zakladace a albumy kde sa zakladaju znamky bez poskodenia lepu.
Takze krasny relikt, krasna kniha, kde su znamky zobrazene a ma cenu aj bez polepenych znamok, a da sa s nou zazit vela zabavy pri zbierani a kompletizovani.
Ja si osobne myslim, ze to zberatelstvo je v nas schovane stale, aj v nasich detoch, vid uspechy a oblubenost nalepkovych albumov z kadejakych obchodov Billa, Coop, Panini, Lutra a bohvie co vsetko uz bolo. Deti strasne rady nieco kompletizuju a rodicia so skripanim zubov nakupuju nepotrebne keksy a salamu, len aby urobili 10 eurovy nakup aby dostali balicek nalepiek pre svoje mlada. (Vdaka zdrazovaniu uz taky nakup urobite raz dva.)
Velmi pekna a zaujimava knizka.... Len aby vas nesklamalo, ak si to zozeniete, ze tie obrazky su len jemne modrou predtlacene, predsa len to je lacnejsie a ma to byt len ukazka co mate zhanat. A zaroven ak taku znamku nezozeniete, aj tak ju vidite. Ci by dietatu tato kniha urobila radost dnes? Neviem. Kazdopadne sa asi opyta, kde to bolo a kedy to Ceskoslovensko??? (Vo filatelii sa taka krajina a znamkova oblast vola "Mrtvy stat")

Autorovy knížky

1967  90%O čem známky vypravují