Nikdy nedělej kompromis aneb Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život

Nikdy nedělej kompromis aneb Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/281176/bmid_nikdy-nedelej-kompromis-aneb-vyjedn-F9t-281176.jpg 4 238 49

Život je plný vyjednávání, na něž bychom měli být připraveni: nákup auta, pořízení domu, sjednání zakázky, platu, nájmu či podmínek akvizice, smlouvání s partnerem, dětmi Dnes již klasické knihy jako Getting to Yes nebo Crucial Conversations navždy obohatily arzenál všech vyjednávačů. Přesto se některé metody v praxi ukázaly jako neefektivní a volají po aktualizaci. Bývalý hlavní vyjednavač FBI s únosci Chris Voss přináší nový, v terénu mnoha léty vyzkoušený a nejnovější neurovědou podpořený vhled. Začínal jako řadový „policajt“ a postupně se vypracoval až do pozice, kdy sám vedl jednání s největšími zločinci, únosci, vrahy a teroristy. Stal se špičkovým specialistou na vyjednávání, v nichž jde o hodně: o lidský život. V takových jednáních nelze dělat kompromisy. Vossův přístup vycházející z dlouholeté praxe jeho jednotky i ze souvisejících výzkumů, na kterých se v FBI roky pracovalo v reakci na neefektivitu starých metod, sice neboří předchozí školy, ale navazuje na ně, rozvíjí je a v mnoha ohledech je překonává. Věděli jste, že to byla právě FBI, která v jednáních aktivně začala pracovat s emocemi? Do té doby se na Harvardu a dalších předních školách vyučoval přístup vycházející z domněnky, že obě strany jednají převážně racionálně. Voss po 25 letech FBI opustil a v další práci se zaměřil na vyjednávání ve firemní sféře. Stal vyhledávaným špičkovým konzultantem, který dnes v rámci své agentury Black Swan Group asistuje u náročných obchodních jednání firem z žebříčku Fortune 500 a o vyjednávání také přednáší např. na Harvardu, MIT a mnoha dalších elitních školách. Jeho kniha je v oboru významným, ale také nesmírně praktickým příspěvkem k tématu, které se týká našich osobních i pracovních životů.... celý text

Literatura naučná Ekonomie a obchod Osobní rozvoj a styl
Vydáno: , Jan Melvil

Never Split the Difference: Negotiating As If Your Life Depended On It , 2016

andrea6284
23.01.2021 5 z 5

Super kniha. I když je ten název trochu nekompromisní ve skutečnosti je kniha o tom jak pochopit ostatní. Např. 1) Netlač druhou stranu k Ano. Často je právě NE hodnotnější protože otevírá prostor k diskuzi. 2) Naslouchej aktivně předformuluj jak jsi pochopil pozice druhé strany.

elyonka9643
21.01.2021 5 z 5

Moc dobrá kniha o tom, jak se naučit vyjednávat. Nejvíc se mi líbily příklady z praxe a různé historky z FBI.

Vlasťa Macík
07.12.2020 5 z 5

Mně se kniha moc líbila, protože miluji psychologii a o ní právě tahle kniha je. Hned jak jsem ji dočetl jsem věděl, že zůstává navždy u mě.

eva.haf
13.08.2020 4 z 5

Rozhodně doporučuji, poučné čtení, rady použitelné v běžném životě, podané tak že se člověk nenudí.

Prince_of_book
22.05.2020 3 z 5

V knize se dozvídáme o zkušenostech autora s výslechy, jak o pozitivních tak o negativních kdy lidé přichází o životy. Dozvídáme se též o teorii černé labutě, o tom, jak určité otázky fungují a jak například tón vašeho hlasu může pomoci při vyjednávání. Nejvíce mě ale zaujala zdánlivě ne až tak podstatná věc v knize a to hra na ultimátum, ve které autor popisuje iracionalitu našeho chování ve vztahu k penězům.

Bohužel jsem se do knihy tak nějak nedokázal úplně vžít. Možná je to mnou, ale občas mi přišlo, že někdy to šlo všem účastníkům a uživatelům vossových metod až moc snadně a že možná chyběli i nějaké negativní výsledky používání jeho metod s vysvětlením, proč se tohle nepovedlo.

Slušná ale nikoliv skvělá kniha, o které jsem ještě v půli uvažoval, že ji po dočtení prodám, ale nakonec jsem se rozhodl si ji nechat.

Hodnocení 7/10

Uterox
16.05.2020 5 z 5

Velmi inspirativní kniha a to ze života, jak jinak. Co se týče vyjednávání a životních zkušeností, jak vést hovor, jaké otázky pokládat, jak lépe pochopit druhou stranu. Obtížně by člověk našel užitečnější knihu než právě tuto.

PokyHiro
06.05.2020 5 z 5

Naprostá vyjednávací pecka.

nebrouzdal
03.03.2020 4 z 5

Moc pěkně a poutavě napsaná kniha doplněná o spoustu příhod z praxe vyjednavače. Rovněž jsem část poslouchal jako audioknihu a ta je taky skvělá. Člověk si z toho může odnést něco do života. No vlastně se to od té knihy i očekává.

VladimirTetur
27.11.2019 4 z 5

Není to sice nic extra rigorózního ve stylu Cialdiniho prací, ale čistá praktičnost. Historky ze života profesionálního vyjednavače, kterýma Chris uvozuje témata parádně nakopávají s každou kapitolou čtenářovu pozornost. Dobrá kniha.

Angelo
20.10.2019 5 z 5

Zajímavě zpracovaná, velmi čtivá a pro mě docela přínosná kniha. Jsou zde pasáže, které by šli jistě z knihy vypustit. I tak doporučuji.

Maroviches
13.09.2019 5 z 5

Pro mě, jako laika, byla kniha velice naučná a dala mi do života hodně praktických rad. Moc se mi v knize líbila struktura kapitol. Nejdřív nějaké vyprávění případu z jeho vyjednávání, pak uplatnitelnost kapitoly v reálném životě a na závěr obecné shrnutí.

Celou dobu mi ale vrtá v hlavě, jak moc se tato kniha dobře přeložila. Přece jen se zrovna některé anglické věty dost těžce překládají do češtiny, a věci můžou rázem nabrat úplně jiný směr. Pevně doufám v to, že byla kniha kvalitně přeložená, ale i přes dobrý překlad může být neskutečný rozdíl v odlišnosti vyznění textu. Věta může znamenat to samé, ale pro nás je to anglické slovíčko v češtině prostě nepraktické, protože se tolik nepoužívá.
Druhou část komentáře vynechávám z hodnocení, protože je to pouze moje hypotéza a nemám k tomu ani žádné pořádné důkazy.

Knihu bych určitě doporučil lidem, pro které je tento typ literatury novinkou. Text se krásně četl a doplňování textu Vossovými případy bylo příjemné.

hu_87
18.08.2019 3 z 5

Zajímavé čtení a samozřejmě přínosná knížka, která se ale dle mého dala vcucnout do necelé třetiny jejího skutečného počtu stran.

Jsou tu zajímavé postřehy. Osobně nelituji, že knihu mám doma, jenže ten zbytek se prostě dočtete všude, kde se alespoň trochu píše o přesvědčování a vyjednávání. A když za sebou aspoň 2 knihy o vyjednávání a přesvědčování máte, nebude to pro vás nic extra světoborného.

lubospanda
30.07.2019 3 z 5

Zajímavá kniha, ale bohužel se mi nedaří přijít na to, jak rady použít v českém prostředí a hlavně v běžném životě.

MirekUL
22.07.2019 5 z 5

Zajímavá a přínosná kniha, ve které jsou srozumitelnou formou popsány jednotlivé principy vyjednávání, přičemž tyto poznatky se zcela jistě v běžném životě jakémukoliv čtenáři neztratí.

DomT
16.06.2019 5 z 5

Naprosto famózní kniha, která stojí za přečtení. Už nikdy neuděláte žádný kompromis! Reálné a čtivé příběhy a k tomu spousta praktických rad. Trochu mi připomněla knihu Zbraně vlivu.

lucky_zebra
21.02.2019 5 z 5

Kupte si tuhle knihu, přece nechcete, aby vás ostatní přečůrali...

AdamCtenar
03.12.2018 1 z 5

Povrchní kniha, naprosto přeceňovaná. Slibuje něco, co zdaleka nedodrží, žádné "přelomové metody" jsem v ní skutečně neobjevil.

lesumir
30.08.2018 5 z 5

Hellyeah! Tohle je knížka roku v self-help.

GepardLady
05.08.2018 4 z 5

Velmi zajímavé čtení! Sice jsem ještě neměla možnost vyzkoušet uvedené metody v praxi, ale určitě to při práci využiji. Samozřejmě nejde knížku jen přečíst a hned být guru vyjednávání, počítám s nutností tréninku, ale už tak mi knížka v mnohém otevřela oči. Lidská psychologie je založena na vzorcích chování, které nikdy neselžou. Voss vám je pomůže "vyhmátnout". A určitě je neuplatníte jen v pracovním, ale i běžném životě - prohlédnete manipulativní jednání a budete se mu umět bránit, nebo spíš dostat míč na druhou stranu hřiště. Ale samozřejmě, nejdřív se musíte naučit jednat s lidmi, dostat emoce na uzdu a trošku vypilovat herecké umění :-)

Mercatino
11.06.2018

Tato knížka moji přítelkyni dokonale vystrašila, a má být proč, protože ode dneška už žádné kompromisy dělat nechci. Končím.
Bez tréninku je tato knížka k ničemu. Ale s tréninkem, kdy si budete zkoušet poznatky budete se určitě ze dne na den zlepšovat a tato knížka Vám nakonec dá, více než jste si dokázali představit.

Autorovy knížky

Christopher Voss
americká, 1942
2016  83%Nikdy nedělej kompromis aneb Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život

Kniha Nikdy nedělej kompromis aneb Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život je v