Nic a Slova

Nic a Slova https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/161144/bmid_nic-a-slova-161144.jpg 5 2 1

Velké a věčné duchovní pravdy od svatých a mudrců z Indie i odjinud.

Duchovní literatura Náboženství Citáty a přísloví
Vydáno: , ADA

Treasury of spiritual truths , 1984

Skala317
08.06.2020 5 z 5

Vznešená a hlboká kniha. Obsahuje poviedky a príbehy založené na advaitickej filozofii, ktorá hlása, že existuje len Jedno Jediné Absolútne Bytie. Z neho všetko pochádza. V ňom všetko prebýva a do neho sa po čase zase navracia. V skutočnosti ono samé je Tým. Všetko okolo nás a v nás je Božské.

Hovorí, že Boh je nielen Stvoriteľom, ale aj Stvorením zároveň. To znamená, že ak sme my jeho dielom, sme zároveň aj Božskými v našej najposvätnejšej a najhlbšej podstate. Všetko je božské a Všetko je Jedno a Jedným. Všetko okolo nás, príroda, zvieratá, predmety, ukrývajú v sebe božskú charakteristiku, ktorá sa objaví, keď si odmyslíme všetky mená a tvary...

Predstaviteľmi tejto filozofie bol napríklad Majster Eduard Tomáš, alebo veľký mudrc Šrí Ramana Maharši z posvätnej hory Arunáčaly v južnej Indii.

Poviedky vždy opisujú nejaký príbeh, ktorý je potom vysvetlený a doplnený významom z pohľadu advaitickej filozofie. Sú zoradené chronologicky. Možno teda napísať, že prvá poviedka vykresľuje to ako sa človek pozerá na Boha. /možno to priradiť k náboženstvám. Jedno náboženstvo vidí seba ako to pravé a hlavné, zatiaľ, čo ostatné také nie sú.../
V poviedke jeden človek vidí Boha len ako modrú farbu, druhý ako červenú a tretí iba zelenú. Každý z týchto ľudí vidí Boha inak, po svojom. V skutočnosti však obmedzene. Potom prídu k mudrcovi sediacemu pod stromom a pýtajú sa ho ako vidí Boha on. Mudrc odpovie, že Boh má všetky farby. Je v každej farbe a v skutočností on je tými farbami. Poviedky vždy obsahujú hlboké a večné pravdy, ktoré sú tu. Stále v každom okamihu.

Kniha je ladená viac z hľadiska východnej flozofie, hlavne indickej védanty, upanišád, advaitickej filozofie a obsahuje rôzne citáty veľkých učiteľov ľudstva. Samozrejme sú tu aj citáty z kresťanstva, hlavne od Ježiša.

Prvou poviedkou je naznačená základná pravda o Bohu a posledné poviedky už končia osvietením- dosiahnutím Absolútnej skutočnosti.

V tejto knihe sa podarilo zozbierať množstvo cenných právd o Bytí, Bohu, živote a slúži hľadačom a nachádzačom hlbokých poznaní ako cenné vodítko na ich Ceste.

Čítam a objavujem ju v sebe stále znova a znova.

Autorovy knížky

1995  100%Nic a Slova