Neznámá Makedonie

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Putování Makedonií z pohledu zoologa, který procestoval hory Kajmakčalanu, horskou planinu Šar, Korab, hřeben Galiče a jezera Ochrid, Prespa a údolí řeky Vardar. První cestu vykonal v červenci 1914, druhou v roce 1925 a třetí v roce 1930.

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/214937/neznama-makedonie-214937.JPG 4.52
Žánr
Literatura naučná, Cestopisy a místopisy
Vydáno, Pražská akciová tiskárna
více informací...


Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Neznámá Makedonie

cori
21.07.2014

Velmi čtivý cestopis, který líčí nebezpečné putování po balkánských horách, kde řádili nejen lupiči. Autor popisuje nejen přírodní zajímavosti, ale všímá si také života domorodců (Srbů, Albánců, Řeků, Turků, Bulharů i kočovných Rumunů). Nechybí ani humorné příhody a zážitky z rybolovu.

"Makedonie je předsíní orientu a má všechny jeho stinné stránky i jeho neodolatelná kouzla. K divokým a zasněženým horstvům a k vysokým od světa odloučeným údolím a pláním náleží zdejší stavby právě tak, jako domácí lid ve svých podivných krojích a se svými zvláštními zvyky. Pokud tomu tak bude, zůstane Makedonie nejkrásnějším koutem balkánského poloostrova a dotud bude tato bouřlivá země, pokud to vůbec dovede, jakž takž šťastna. Až ji jednou okolní Evropa zmodernizuje a až ji zbaví jejího patriarchálního života, zbaví ji také jejího klidu. A pak bude Makedonie horší než dokud byla zemí zbojníků."