Nezlomný

Nezlomný https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/236315/bmid_nezlomny-236315.jpg 5 213 55

Na začátku byl malý kluk rostoucí pro polepšovnu – Louis Zamperini, syn italských emigrantů. Naštěstí ho uchvátilo běhání. Z rváče a zlodějíčka se stal nadějný běžec, který to roku 1936 dotáhl až na olympiádu v Berlíně. Zdálo se, že Louise čeká hvězdná kariéra vrcholového sportovce, jeho plány však překazila válka. Narukoval k americkému letectvu a jako bombometčík absolvoval mnoho úspěšných letů, než se jednoho osudného květnového dne roku 1943 jeho letoun zřítil do Tichého oceánu. Z deseti členů osádky se zachránili jen tři a přes čtyřicet dnů bojovali o přežití v malém člunu uprostřed nekonečné vodní plochy. Jen díky obrovské houževnatosti a schopnosti poradit si ve zdánlivě beznadějných situacích dokázal Louis překonat kruté strádání, hlad a žízeň, věčné útoky žraloků i ostřelování z nepřátelského bombardéru. Netušil, že ještě horší chvíle ho teprve čekají. Když konečně spatřili pevninu, padli do zajetí Japonců. Dva roky prožil v japonských zajateckých táborech, trýzněn hladem, otrockou prací i nelidskými dozorci. Přežil i zajetí, ale z války se vrátil zraněný na těle i na duchu. Muka válečných vzpomínek a nenávisti byla tak strašlivá, že svůj vztek začal utápět v alkoholu. Přece jen se však dokázal vzchopit a najít cestu k odpuštění. Laura Hillenbrandová vtělila do Zamperiniho románové biografie kus válečné historie. Podařilo se jí z historických faktů vytvořit nádherný dobrodružný příběh, jenž podává mimořádné svědectví o nezlomnosti lidského ducha. Režie se ujala známá hollywoodská herečka a držitelka Oscara, Angelina Jolie. Scénář k filmu napsali bratři Coenové.... celý text

Literatura světová Literatura faktu Válečné
Vydáno: , Jota

Unbroken: A World War II Story of Survival, Resilience, and Redemption , 2010

Igor1311
24.07.2018 5 z 5

perfektný príbeh o mladom talentovanom bežcovi Louisovi, ktorý narukoval do amerického letectva. Ako úspešnému športovcovi sa mu dostalo ,,špeciálne" zaobchádzanie v japonskom zajatí od žalarnika Watanabeho. Nádherne opísaný, miestami až brutálny príbeh, ktorý sa ozaj stal.
Najsilnejší pocit pri čítaní bol bezpochyby záver, kde s Louis chcel s Watanabem po vojne stretnúť, no odmietol. Zrejme sa v nom pohlo svedomie.
Jediné, čo tomu možem vytknuť, je filmové spracovanie, kde sa v celej prvej polovici nič neudialo a príbeh nabral na obrátkach, až ked sa dostal do zajatia.

SSTknihy
22.05.2018 5 z 5

Louis, který musel vyměnit tretry a olympijskou kariéru za vojenskou službu v Tichomoří, se aktivně zúčastnil několika bitev. Jeho letadlo nakonec spadlo, ale on přežil a neuvěřitelných 47 dní strávil se dvěma přáteli na gumovém záchranném člunu. Obklopeni tunami slané vody, neustále obleženi žraloky, téměř bez jídla a pitné vody, navíc vydáni napospas zákeřným kulkám japonských pilotů. Radost ze země na obzoru vzápětí vystřídala hrůza – stali válečnými zajatci. To, co je čekalo, předčilo všechny jejich noční můry. Otřesné podmínky, neustálé bití, ponižování, hladovění, nemoci, výslechy a neuvěřitelná krutost rychle udělala ze všech zajatců živoucí mrtvoly. Pokaždé, když měl Louis pocit, že už je na samém dně pekla, ukázalo se, že na něho to horší ještě čeká.
Neskutečně silný příběh člověka, který dokázal nejen přežít fyzicky, ale také zůstat psychicky nezlomený, byť jeho cesta k odpuštění byla dlouhá a trnitá. Na Olympiádu se Louis vrátil jako čestný nosič olympijské pochodně v roce 1998 v Naganu - v Japonsku. Převzal pochodeň v místě bývalého zajateckého tábora, odrazil se a znovu běžel.

vrgulnik
27.11.2017 5 z 5

Jsem rád, že jsem pro tentokrát překonal svou nechuť ke knihám, které mají na obalu fotografií a ještě navíc z filmu, protože tohle fakt stojí za přečtení.

kralovaviky
04.09.2017 5 z 5

Kniha je jedna z mých nejoblíbenějších... Dobře se čte, skvěle sepsáno

Kiki22
04.07.2017 5 z 5

Přečteno jedním dechem, chvílemi až neuvěřitelné, že se nejedná o fikci.

encyklopedie
23.05.2017 5 z 5

...tak tohle není vůbec jenom kus válečné historie...tohle je lidský příběh, příběh s velkým P.... navíc umocněno namluveným přednesem jako audiokniha .... co víc si může čtenář přát?
....není žádný rozdíl mezi čtením nebo poslechem dobře načtené audioknihy
...knihu mám, ale jsou knihy u kterých už dopředu vím, že je budu poslouchat ... a za ty roky se sluchátky na uších vím o čem píšu a mluvím...
100% /mých oblíbených 321%

zuzepka
11.03.2017 5 z 5

Nejsilnější příběhy píše sám život,proto není třeba dlouhých komentářů.Úcta,obdiv a pokora k člověku,který musel tímto projít se dostaví se samozřejmostí po dočtení knihy.

xMarketax
04.02.2017 5 z 5

Ani slovy nedokážu vyjádřit, jak mě příběh Louise Zamperiniho uchvátil.
Myslím, že když řeknu, že tohle je ten nejlepší, největší příběh o životě, lidské mysli a nedosažitelnosti člověka o tom se nikdy nevzdat..nebude to přehnané. Rozhodně tato knížka by měla patřit do povinných knih, které by se v životě měly přečíst.
Louie je pravým důkazem pravého člověka, který si zaslouží aby se o něm mluvilo a nikdy nezapomnělo. On nám ukázal, aspoň to tak cítím a vidím já, proč věřit s sebe a jak velcí uvnitř jsme. Jeho život je důkazem toho,jací bychom měli být a za toho obdivuji.
Žádná z knížek , které jsem v životě četla, mě takhle neoslovila,nemohla jsem přestat číst..Louieho příběh si v srdci uchovám napořád, jen je mi líto, že nikdy nebudu moct poděkovat a říct Louiemu, jak jedinečný člověk je a který ani netuší, co dokázal!

sagasir
03.02.2017 5 z 5

Příběh, který chceme číst, ale už ho nechceme prožít

Jednoznačně velký životní příběh. Místy se až člověku nechce věřit, že to všechno prožil jeden člověk a vlastně se ani nediví, že ho to v určité části života poněkud semlelo. Naštěstí se z toho Louis dokázal vyhrabat. Rozsahově knížka nic výjimečného nenabídne (436 stran). Příběhově už ano. Tento příběh, který si chceme přečíst, ale už ho ne prožít vás ihned vtáhne do děje a skvěle odsýpá, udržuje čtenáře v napětí, nemá hluchá místa a ani nějaké sálodlouhé pasáže o ničem a vše rozpitvává tak akorát. V textu se úspěšně promítají okamžiky štěstí, vítězství, svobody ale i strachu, uvěznění, deprese, vnitřního boje a mučení. Místy máte pocit, že sedíte na nějaké přednášce válečného veterána a on vám na ní vypraví o svém životě. Až takovou sílu má daná kniha. Příjemným okořeněním jsou i černobílé fotografie. Ty krásně doplňují text a rozhodně se do knihy hodí. Největší síla je rozhodně v postavách. Ty důležité jsou sepsané tak akorát do hloubky a čtenář si k nim dokáže vytvořit vztah. Ty nedůležité postavy pak nejsou nijak zdlouhavě a zbytečně charakterizované. Hlavní je samozřejmě Louis Zamperini. Svým způsobem opravdu žasnete nad jeho prožitým životem. Dokonce jsem se přistihl při myšlence, že bych tuto bezesporu velkou osobnost rád potkal naživo a nechal si od něj o jeho životě vyprávět. Už jenom jeho přerod z mladíka výtržníka na vrcholového sportovce, který to dotáhl až na olympiádu by postačil a vše ostatní je jen velice zajímavý a kvalitní přídavek. Louis je pak nesmírně kvalitně charakterově vykreslen a vy mu ihned ve všech jeho životních situacích fandíte. Jen ho místy litujete v jeho opilecké fázi aneb další hrdina ocitající se pod tíhou alkoholu. Samotné téma alkoholu mají koukám autoři nějak moc rádi a to zvláště ti píšící kriminálky. Vraťme se však k Nezlomnému. Troufám si tvrdit, že tady z valné většiny samotný název knihy vystihuje i hlavního hrdinu. Nesmírně mu pak přejete, že dokonce v roce 1998 nesl v Naganu olympijskou pochodeň v den svých 81 narozenin. Také přednášel na různých školách a zemřel v roce 2014 ve věku 97 let. Rozhodně věk zasluhující si úctu. Podle Zamperiniho života byl nakonec natočen i film. Ten režírovala samotná Angelina Jolie. Dle mého názoru se ze snímku rozhodně nestal žádný propadák, ale ani žádné filmové veledílo aspirující na Oskara to také není. Minimálně vám pak může posloužit pro srovnání s knihou. Ta je dle mého názoru lepší. Na úplný závěr pak ještě dodám dvě informace. Tou první je, že Nezlomný je druhé vydání jedné knihy. První vydání najdete pod názvem Nezlomený. A na úplný závěr mé klasické hodnocení procenty. Silný a kvalitně sepsaný příběh, postavy co zaujmou a jsou skvěle charakterově vypsané a veškeré prostředí je také velice kvalitně popsáno. Hodnotím tudíž Nezlomného 100 %.

Domca1
04.01.2017 5 z 5

Je vidieť, že autorka strávila prácou na knihe sedem rokov. Množstvo príhod, zábavných i smutných spomienok, faktov a údajov nielen zo života L. Zamperiniho, ale aj iných pacifických zajatcov. Kniha je písaná pútavým štýlom, aj keď popravde sa mi mená zajatcov občas plietli, no to je len maličkosť. Veľmi pozitívne vnímam to, že Zamperini nebol silou mocou opisovaný ako nadľudský hrdina bez jedinej chybičky, čím v konečnom dôsledku ešte viac vyniklo posolstvo jeho príbehu. To čo prežil on i jeho priatelia je vskutku na zamyslenie, podmienky za ktorých ľudia v tom čase žili, ako dokázali prežiť na pokraji ľudskej dôstojnosti , myslím si, že v našich časoch si to nedokážeme dostatočne predstaviť, ale je dôležité, aby sme na to nikdy nezabudli. Preto som vďačná za knihy akou je táto a dávam plné hodnotenie.

gossipavlina
02.12.2016

Já mám ráda knížky, které vycházejí ze skutečných událostí, jsou o výjimečných lidech, o zajímavých skutečnostech. Takže hrozně nerada, ale musím zkonstatovat, že tohle byla z větší části nuda. Knížka na počet stránek není zas tak přehnaná, ale měla jsem pocit, že ji snad nikdy nemůžu dočíst, že těch stránek je několik tisíc Nebýt to podle pravdy, tak jsem ji odložila.
Louis Zamperini byl jak kočka, také měl devět životů. Měl neuvěřitelně silnou vůli. Byl to sympaťák a charismatický muž. Dohledala jsem si pár fotky na netu a přečetla několik dalších článků o něm. Jako člověk byl neskutečný, svůj život žil naplno.
I přesto, že jsem se většinu času nudila, jsem ráda, že jsem se ke knížce dostala a měla možnost se seznámit s další zajímavou osobností naší planety, alespoň prostřednictvím knížky.

MaLoMe
17.10.2016 2 z 5

Nedá sa nič robiť, budeme sa musieť zmieriť s tým, že môj vkus je iný ako u väčšiny čitateľov. Príbeh to určite nie je zlý, ale spôsob akým je napísaný je otrasný. Mne to pripadalo, ako keď chlapi v krčme rozprávajú zážitky z vojny a niekto ich iba tak rad radom zapísal a vydal ako knihu. Na každej strane nejaký citát alebo odkaz, ten povedal to, tamten si zapísal do denníka hento a pomyslel si toto. Prinútil som sa to dočítať, lebo som chcel vedieť ako ten chudák dopadol, ale boli to galeje. Za tento sloh by Laura Hillenbrand dostala u mojej slovenčinárky prinajlepšom štvorku.

Aranica
19.06.2016

Na to, jakou jsem na knihu slyšela chválu, jsem byla zklamaná. Dosud si nejsem jistá, zda-li se autorka v násilí vyžívá, nebo chtěla velmi "blbě a nemotorně" zdůraznit hrůzy války. Dvě třetiny knihy byly jen o bití, průjmu a hladu, nic víc. Zbylá třetina byl příběh plný síly a poslání. Těžko říct, jestli kniha vůbec stojí za přečtení...

zork
29.05.2016 5 z 5

Pred chvíľou som knihu dočítal, ako som ju zavrel v duchu som si povedal "úžasne". Neskutočne silný príbeh, ktorý som už videl aj sfilmovaný. Film bol síce dobrý, ale chýbalo tam veľa podrobností a taktiež ukončenie príbehy bolo iné. Príbeh sa mi hneď na začiatku zapáčil a nevedel som sa od knihy odtrhnúť. Odporúčam prečítať, v jednu chvíľku mi chcela aj slzička vybehnúť :)

Kniha má jedno mínus, moc sa mi nepáčil štýl písania autorky, prípadne prekladu, ale vytvorte si vlastný názor.

čekanka13
25.04.2016 3 z 5

Příběh bezpochyby fascinující. Takové příběhy k válkám, do kterých lidé vždy znovu zabřednou, patří a podobných příběhů se ve válkách odehrálo bezpočet. Atraktivnost tohoto příběhu spočívá v tom, že ho prožil Louis Zamperini. Styl psaní mi ovšem moc nevyhovoval, příliš rozvleklý a místy zbytečně popisný. Proto jen 3 hvězdičky.

Evina16
04.04.2016 5 z 5

Neuvěřitelný příběh, který jsem nemohla opustit, dokud jsem knihu nedočetla. Životní příběh Louise Zamperiniho ukáže, jak jsou některé dnešní problémy malicherné.

JoMan
31.03.2016 5 z 5

Nezlomný je skutečný příbech plný akce, odholaní, a přežití. Knížka je velmi napíjavý a zajímavá. Je to Historická knížka který se odehrává při Druhé světové válca týkající se konfliktu s Imperiální Japonsko. Knížka se odehráva v Americe, v Japonsku, a všechno mezi tím. Má v ní dobré téma a může lidém ukázat jak přátelství je důležité. Knížka se od začátku pomalu zastavuje do akce ve válce. Mě se hodně líbí knížka protože je to ohromující že opravdový člověk přežil všechny děje který on přežil. Je rozhodně dopuručuji tuhle knížku a já bych řekl že je jedna z moje nejlepších knížkách.

Didi15
23.03.2016 5 z 5

Vynikající záležitost, je skoro až neuvěřitelné , co člověk dokáže ustát. Film je proti knize naprostý propadák.

Natyna3
12.03.2016 5 z 5

Naprosto strhující!! Je až neuvěřitelné, co vše dokázal Luis Zamperini přestát..
Skvěle napsaná kniha. Zhltla jsem ji opravdu rychle.

davedino
08.03.2016 5 z 5

Dech beroucí příběh. Ukázka toho, co je člověk schopný vše vydržet.