Nezapomeň na zlé časy

Nezapomeň na zlé časy https://www.databazeknih.cz/img/books/72_/72205/bmid_nezapomen-na-zle-casy-Jp2-72205.jpg 4 98 29

Günter K. Koschorrek nebyl vojevůdcem, ani vědcem nebo historikem. Válku prožíval jinak než ti ve štábech nebo na velitelských stanovištích. Bylo mu 19 let, když byl povolán do války v její nejhorší fázi a ta mu ukázala svou neúprosnou tvrdost. Nacistický režim, který nelítostně sledoval své cíle, donutil celou generaci přísahat mu věrnost a hanebně zneužil její ideály. Čtenáři se dostává do rukou deník obyčejného vojáka wehrmachtu, který narukoval na podzim 1942 do armády a byl nasazen na východní frontě. Popisuje své zážitky z bojů, ale také každodenní život vojáků. Dostal se až ke Stalingradu, kde se jen těsně vyhnul obklíčení a potom s wehrmachtem ustupoval zpátky na západ. Na krátkou dobu byl nasazen ve Francii a v Itálii, ale potom se znovu vrací na východní frontu. Autor popisuje celou řadu dramatických bojových situací, z nichž se mu často jenom díky štěstí podařilo vyváznout živý. Jeho vyprávění je velice civilní a věcné a nepokouší se ze svých zážitků dělat hrdinské činy. Z knihy není patrná žádná nacionalistická ideologie, spíše naopak - je zřejmé, že většina vojáků wehrmachtu nebojovala za vlast nebo za nacistické dobyvačné cíle, ale pouze proto, aby oni sami a jejich nejbližší kamarádi přežili... celý text

Literatura světová Literatura faktu Biografie a memoáry
Vydáno: , Jota

Vergiss die Zeit der Dornen nicht , 1995

MichelleS
27.10.2017 4 z 5

Vzpomínkové knihy z války bývají převážně z pohledu obětí. Tyto jsou psané agresorem, tím bezcitným vraždícím automatem, jak jej všichni známe z knih, učebnic, dokumentů, filmů... A najednou člověk zjišťuje, (co možná i tušil), že to není tak černobílé a i ti obyčejní vojáci byli jen oběťmi válečné mašinérie, obětí megalomanských plánů stratégů, kteří si ale ručičky nikdy neušpinili. Tatam je ideologie, jde jen o přežití, které je převážně dílem šťastné náhody. A v těch extrémních podmínkách se najdou i ti, kteří opití krví s gustem dobíjí raněné, ale i tací, kteří při střílení zavřou oči, protože "Nezabiješ!".

Radous
03.05.2017 5 z 5

K přečtení mě přivedl komentář k některému článku na internetu a rozhodně to byl dobrý tip.
Jedná se o knihu napsanou řadovým německým vojákem o jeho frontovém nasazení za 2WW. Celé je to psané deníkovou formou, což čtenáři umožňuje číst jedním dechem. Moc zajímavý je i vývoj autorových myšlenek a názorů na válku a její aktéry od začátku jeho působení na ruských bojištích až do kapitulace Německa. Nicméně úvahám o tehdejší politice se autor vyhýbá. Celé mi to přijde dost objektivní, jelikož autor skutečně píše jen o tom, co sám viděl a prožil.

Dera
03.07.2016 5 z 5

Oprošťuji se od moralizování a souzení kohokoliv. Mě zajímá příběh, dobrodružství, utrpení, životní strádání, strach, nefalšované kamarádství, euforie z přežití pří útoku, euforie z útěku při obklíčení, radost z jídla, z nových bot, z dalšího přeživšího dne... Je mi jedno, jestli je hrdina německý nebo ruský voják. Fenomenální životní osud...

Katran
31.01.2016 5 z 5

Kniha s obrovskou výpovednou hodnotou, ktorá osobite popisuje realitu, všedný život, potreby, boj či už na fronte alebo v zázemí a ďalšie okolnosti prežívania tak ako ich vníma prostý nemecký vojak na východnom fronte. O to je to cennejšie dielo, že autor čerpá prevažne zo svojich zápiskou z denníku. Takto sa k čitateľovy dostáva nielen bojová činnosť ale aj to nekonečne čakanie na búrku ktorá môže všetkých zmiesť z povrchu zemského, či už pri spoločnom nažívaní v chatrči s ruskou rodinou alebo na okraji hrdla fľaše Stalingradskeho kotla. Je tu cítiť ten reálny rozmer služby v armáde..v tomto prípade toho zlého režimu..

PatrikDi
24.08.2015 5 z 5

Gunter Koschorrek byl mladým mužem, když narukoval, přesto si uměl udržet zdravý rozum a rozlišit co je správné a špatné, taktéž nepodlehl tehdejší národně socialistické propagandě. Jakožto frontový voják bojoval především za národ a přátelství svých kamarádů. Koschorrek velmi věrohodně a záživně popisuje zážitky z boje proti nepříteli. Je těžké někoho odsoudit když neznáme jaký je člověk a má smýšlení. Autentický příběh oživují autorovy názory a city na něžné pohlaví jako na ukrajinskou dívku Katju, která spolu se svou matkou se starala o jeho skupinu u města Nikopole a Sudetskou Němku Jolandu z Mariánských Lázní, díky jejíž rad a pomoci se dostal po skončení války z amerického zajateckého tábora, když uvedl její adresu, kam se může vrátit. V průběhu války měl opravdu velké štěstí, jeho kamarádi umírali a Koschorrkovi se podařilo si zachránit život, přičítal to také svým lehkým zraněním, třikrát se dostal kvůli postřelení do lazaretu. Myslím si, že bylo i mnoho dalších odvážných a spravedlivých německých vojáků ale buď neměli možnost vydat své paměti, neměli schopnost lehce psát, chyběli jim dostatek peněz. Koschorrek stavěl na lidské neohroženosti ale také záchraně lidského života i když to byli nepřátelé, na italské frontě tak se svým kolegou neuposlechli rozkaz a místo zastřelení partyzánů je pustili na svobodu. Radost číst takovou knihu.

rsn
13.10.2014 5 z 5

Velmi zajímavá kniha, která dle mého názoru reálně popisuje děj nejen na východní frontě z pohledu mladého kluka, který slouží jako obsluha lehkého kulometu. Z jistých pasáží, které překypují akcí mě běhal mráz po zádech (např. obrana pozic s pomocí protiletadlových kanonů), z jiných zase vyznívalo to o čem prakticky každá válka byla, je a zřejmě i bude, tedy o nekonečném čekaní a nejistotě zda druhý den budete ještě naživu. Knihu určitě doporučuji nejen fanouškům válečné literatury.

tarasnica
03.07.2014 4 z 5

Kniha se mi dost líbila, některé popsané akce byly skvěle napsané, ale jak píší někteří dole, občas se příběh táhne... ale to byla realita obyčejného vojáka, takže se nelze divit. Za sebe doporučuji.

boris9229
18.04.2014 3 z 5

Je těžké ohodnotit tuto knihu. Jedná se prakticky o deník obyčejného německého vojáka, který bojoval na východní frontě a své každodenní zápisky vměstnal do knihy na téměř necelých čtyři sta stran. Líbily se mi přiložené dobové fotografie, které přidávaly na autentičnosti díla. Co však nelze popřít je fakt, že kniha se někdy táhla - trvalo mi, než jsem se dokázal pořádně začíst a sám nevím, jestli mě natolik vtáhla, že bych se nemohl odtrhnout. Knihu, ale upřímně doporučuji! Kdo hodlá soudit Němce jen podle pár filmů či dokumentů, prosím, přečtěte si tuto knihu a nechte si válku popsat z pozice naprosto obyčejného vojáka - Güntera K. Koschorrka, který nebyl žádným krvelačným zabijákem, ale člověkem, který byl nakonec rád, že válka byla u konce.

Koko7
29.08.2011 3 z 5

Na knize je nejhodnotnější autentičnost, i když o nestrannosti se hovořit nedá. Obzvláště na konci autorovi chybí sebereflexe, kdy za celou dobu války nebyl schopen pochopit, že byl jako Němec agresorem, a diví se, že ho Čech obere o boty, místo aby ho nechal v klidu "z války" odejít. Kniha obsahuje zajímavé historické události, např. útěk Němců z Ruska, čekání na osvobození Čech aj.