Než zjistíš pravdu

Než zjistíš pravdu https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/521467/bmid_nez-zjistis-pravdu-64e61949d4cc6.jpg 4 92 92

Chtěla by být jako ty ženy v domácnosti, které ráno vypijí zdravé zeleninové smoothie, připraví dětem svačinu do školy, manželovi dají pusu na rozloučenou a vyrazí na ranní jógu. Pak si s kamarádkou zajdou na kávu, ke kadeřnici, na nehty nebo do obchodů, aby si koupily něco nového na sebe. A než se nadějí, je skoro večer. Už by zbývalo jen nakoupit čerstvé suroviny a uvařit teplou večeři pro rodinu. Vše by bylo naskládáno uprostřed stolu a každý by si nabíral na talíř dle libosti. Večer by uložila děti ke spánku a dala by si s manželem skleničku vína, schoulená na gauči v jeho objetí. Má to ale jeden háček. Ona žádné děti a manžela nemá. Ale ani to jí nezabrání, aby takový život žila. Jen za to možná někteří lidé draze zaplatí.... celý text

EvaBrykner
12.02.2024 5 z 5

Objevila jsem novou českou autorku, která mě svým stylem i námětem učarovala a tak nemůžu jinak, než vám ji tu doporučit.

Děj knihy mě okamžitě vtáhl a zanesl mě do malebného města Perston Hill, kde ženy žijí své dokonalé životy, zatímco pečují o domov a rodinu.

Ale není vše takové, jak na první pohled vypadá. I za hezkou maskou se mohou skrývat temná tajemství.

Kniha vypráví o Amandě a její rodině. Má vše, co vždy chtěla. Oddaného manžela Willa, báječné děti a skvělou kamarádku Iris. Své volno tráví hýčkáním domu a sebe. Čas vyplňuje lekcemi jógy, návštěvami kadeřnice a posezeními v malebných kavárnách.
Ale jen do té doby, než se k nim do ulice nastěhuje nová sousedka Maddie. I ona totiž touží po šťastné rodince.

Co vše se může zvrtnout a co vše je Maddie ochotna pro vysněný život udělat?

Kniha mě neskutečně bavila. Hrozně ráda jsem se k ní vracela a bylo mi při jejím čtení příjemmě. Zasazením mi trochu připoměla Sedmilhářky. Obecně námět určitě osloví všechny fanynky Shari Lapeny či B.A Paris.
Co se týče stylu psaní, jsem se při čtení kochala. Kniha mi vyloženě sedla a už se těším na autorčinu další.

terryaknihy
11.02.2024 4 z 5

Psychologické thrillery pro mě vždycky byly jedním z mých oblíbených žánrů, takže po přečtení anotace jsem nezaváhala a knihu si chtěla přečíst. Je pravdou, že mi anotace trochu něco připomínala, ale o tom později. Navíc mě zlákala i velmi povedená obálka, kniha je opravdu moc pěkně provedená.
Úzké okolí, bohaté rodinky, cvičení jógy a kafíčkování. Tak vypadá začátek knihy, kdy Amanda společně s kamarádkou Iris chodí skoro denně na jógu, poté si zajdou do kavárny dát kafíčko a dortík napůl. Aby přece moc nepřibraly. Sice tak to spíš cítí Iris, ale Amanda má takovou tu vlastnost, že se chce každému zalíbit a být s ním za dobře, takže ve všem Iris vždycky vyhoví. Poslouchá její neustále nářky, ale Amanda si nikdy nestěžuje. Jednoho dne se ale objeví v kavárně Maddie, což postupně Amandě změní život. Maddie je úžasná, milá, obětavá.. S čímkoliv pomůže a je Amandě vždycky k ruce, i v případě pomoci okolo dvou dětí, které má Amanda s Willem. Iris ani Willovi se však Maddie nelíbí, že se jim do života začal intenzivně montovat cizí člověk, jenže Amanda se nedá a s Maddie tráví více a více času. Protože, kdo by nechtěl takovou kamarádku, která vás vyslechne, dáte si s ní pořádnou anglickou snídani a na závěr každá svůj dezert?
Proč se Maddie nastěhovala jako bezdětná a nezadaná do bohaté čtvrti, kde bydlí jen rodiny? Co se skrývá pod pokličkou vždy milé a obětavé Maddie?
Thriller, který svým námětem připomíná tak nějak spojení knih od Shari Lapeny a B.A.Paris. Bohatí majíc svá tajemství, které postupně díky retrospektivám vyplouvají na povrch. Styl psaní byl jednoduchý a tím dobře čtivý, byl tam pohled obou hlavních postav, zmíněné retrospektivy a velmi důležitý epilog :). Ze začátku mi pohled od Maddie přišel trochu zbytečný, jelikož v podstatě opakoval to, co jsme předešle četli u Amandy, ale postupně jsem pochopila, proč je i její pohled tak důležitý. Co mě štvalo, tak byla naprostá naivita Amandy. Chování Maddie, v podstatě cizího člověka, bylo tak do očí bijící! S čím jsem také měla ještě problém, byly jména hlavních postav. Protože Amandě přátelé říkají Mandy a spolu s Maddie jsem občas ztrácela hlavu :D.
V celku mi příběh přišel jako takový pohodovější thriller, nějak jsem se extra nebála a moc jsem nebyla napjatá, což mě během čtení trochu mrzelo. Nedostane se tu žádnému obrovskému zvratu, ale autorka dokáže celý příběh udržet čtenáře na vlně, i když trochu tušíme tak cca od půlky, odkud vítr vane. Co to ale naprosto vyšperkovalo, tak byl konec. Nejvíc mě osobně potěšil epilog, který mi ujasnil, proč je tento příběh ukotven jako psychologický thriller a celé to podtrhl. Možná bych to považovala i třeba za drama, jelikož tu máme tajemství, rodinné problémy, alkoholismus nebo třeba trable v přátelství.
Pokud máte rádi knihy Shari Lapeny, či se vám líbili Sedmilhářky, tak po této knize sáhněte, rozhodně neuděláte chybu :).

andulka1406
10.02.2024 4 z 5

(SPOILER) Obálka je krásná a už na ní vidíte, kde se zhruba děj odehrává. V dokonalém “městečku,kde jsou domy do tvaru U. Na náměstíčku je dětské hřiště a prodejna kávy. Kniha je vyprávěna ze dvou pohledů, ale dominantně z pohledu Amanady. Amandě je lehce po 40, má dvě děti a manžela Willa. Také má kamarádku Iris, která má manžela Scotta a mají také dvě děti. Amanda a Iris žijí takový život z insatgramu. Chodí na jógu a po ní do Křupavého koblížku, kde si dávají kávu a nějakou sladkost na půl. Ve městečku se objeví Maddie. Hned víte, že tady něco nesedí. Taky víte, že něco nesedí u Amandy a Willa. Mě kniha opravdu bavila, čte se skoro sama. Prostředí je super, ani byste neřekli, že je to napsané českou autorkou. Nicméně mi to začalo postupně docházet a pak jsem čekala nějaké BUM, jenže to bum se nekonalo tak, jak bych čekala. Z konce jsem docela překvapená, a ne úplně pozitivně. Nechce tady spoilerovat, ale konec byl takový až částečně pohádkový nebo rozhodně ne takový, jaký bych čekala. Nejvíce mě ale naštvalo, že jedna věc, co se stala zůstala vlastně nepotrestaná. Nevím, z rozuzlení mám takové zvláštní pocity. Nicméně knížka se mi moc líbíla a doufám, že autora brzy napíše něco dalšího. Já si to s radostí přečtu. Kniha mi trochu připomínala Sedmilhářky, tak jestli vás bavily, tak tuto knihu určitě zkuste.
Za poskytnutí knihy autorce moc děkuji.

Knihomolka97
07.02.2024 4 z 5

(SPOILER) Anotace mě okamžitě zaujala a těšila jsem se, co příběh přinese, co se z něj vyvrbí. Autorka má krásný styl vyprávění, hned jsem se začetla, prvních 50 stran jsem zhltla jako nic. Jedná se o psychologický thriller, kdy vlastně skoro na každé postavě je něco, co nutí člověka zpozornět a nikdo není vyložene sympatický. Amanda je ženou v domácnosti, má skvělé děti a neméně úžasného manžela, s nejlepší kamarádkou Iris chodí na jógu, drží spolu diety, chodí na nehtíky, nákupy a zkrátka to vypadá, že si žije dokonalý život. Jenže je tu někdo, kdo by jí tu idylku rád zkazil.
Amanda byla na můj vkus až příliš naivní a důvěřivá, raději zavírala oči, než aby začala trochu pátrat. Některé věci byly vyloženě do očí bijící a žádaly si vysvětlení.
Je taky trochu škoda, že brzy začalo být patrné, proč daná osoba dělá, co dělá a chyběl tedy nějaký větší moment překvapení. Nicméně mě příběh i přesto moc bavil, jen těžko jsem se odtrhávala a nakonec ho slupla během dne. A to je sakra plus.
Konec je zvláštně vyřešený. Je to takto správně nebo ne? Kdo je tady vlastně ta největší oběť? Já na to svůj názor mám a pokud byste si i vy chtěli udělat úsudek na tuto situaci, pak vám knihu určitě doporučuji přečíst!
Já hodnotím 3,5*/5* a budu se těšit, co dalšího si pro nás autorka připraví.

Knihomol_ka
02.02.2024 3 z 5

Na začátek bych chtěla zmínit, že se jednalo o spolupráci se samotnou autorkou knihy, za účelem recenze.

Jak už víte, tak teprve nedávno jsem zavítala do tohoto nového světa thrillerů.
Kniha mě na první pohled zaujala. Obálka na živo je nádherná a anotace zní slibně. Příběh se mi četl ze začátku hezky a autorky styl psaní se mi líbil. Jedná se o příběh, kdy se mladá Maddy nastěhuje do bohaté čtvrtě plné rodin s dětmi. Od začátku se mi tady něco nezdálo. Skamarádila se až moc rychle a snadno s Amandou. V půlce příběhu mi přišlo, že se to točí pořád dokola. Už v ten moment mi bylo jasný o co jde. Takže, když jsem se blížila ke konci a moje obavy se naplnily, tak jsem byla lehce zklamaná. Doufala jsem, že mě nakonec autorka překvapí nečekaným zvratem. Třeba tím, že zabije Iris to by mě vážně překvapilo a uspokojilo. Stále ji šíleně nesnáším !
I přes to jsem si příběh opravdu užila a četlo se to samo a svižně.

Autorce moc děkuji a těším se na další její tvorbu !

marierachel
28.01.2024 4 z 5

Milé překvapení! Knihu jsem přečetla za dva dny, byla strhující. Styl psaní byl fajn, působil profesionálně. Měla jsem pocit, že knihu píše mnohem starší a zkušenější autorka než ve skutečnosti.

Konec se ale podle mě moc nevydařil, byl krajně nepravděpodobný a nelogický. Proč by si svůj záměr nakonec rozmyslela?

Ale celkově hodnotím vysoko a ráda doporučuji.

TerkinKnižnySve
27.01.2024 5 z 5

Elena Minářová - Než zjistíš pravdu

Počet strán: 239
Žáner: #psychothriller
Vydavateľstvo: @fortunalibri_vydavatelstvo

Musím povedať, že na to, že je toto prvá kniha autorky je výborná.

Celý čas uvažujete nad tým kto je Maddie, čo tam chce? je to milenka, stalkerka či vyšinutá ženská čo nevie čo od radosti.

Dej bol výborný, rýchlo napredoval a k záveru som bola napnuta ako guma na trenkoch a len som čakala ako toto všetko skončí.

Ďakujem za štafetu @mama_nad_knihou a ďakujem za knihu the_elza rozhodne sa budem tešiť na ďalšiu

Kniha č. 21/2024
Štafeta č. 123

#kniznastafeta #kniznarecenzia #stafetovyzavislak #kniznizavislaci #podporujemeceskeautory #recenzieTerka #autorskastafeta #nezzjistispravdu #elenaminarova #milujemeknihy2 #skbookstagram

Obsah:

#manipulátor #podvody

_čtenářka_
04.01.2024 4 z 5

Jsem velmi velmi spokojená! Knížku jsem měla půjčenou z knihovny, ale myslím, že si jí musím pořídit i domů. Při čtení jsem se cítila znepokojeně a úzkostně, věděla jsem, že něco přijde, a děsila se kdy. A o co půjde jsem neodhadla. Moc se mi líbily popisy života idylických boháčů, to je téma, o kterém čtu moc ráda. Hlavní záporačce se ani nedivím, že se takhle "zcovkla", to, co prožila muselo být hrozné. Knihu jsem přečetla jedním dechem, a přirovnala bych jí k V dobrém i ve zlém od Kimberley McCreight. Jsem moc pyšná, jak talentované autory v Česku máme, a mrzí mě, že spousta lidí si pod pojmem "autoři z Česka" stále představí jen povinnou četbu.

qydko
03.01.2024 5 z 5

Knihu jsem si odnesla ze schůzky čtenářského klubu naší knihovny na doporučení knihovnice, takže jsem vůbec netušila, o co půjde.
Hned zpočátku mě překvapilo, že česká autorka situovala děj knihy kamsi do Kalifornie. Ale zas na druhou stranu, ničemu to nevadí.
Děj byl trochu předvídatelný, ale navzdory tomu, kniha je tak čtivá, že jsem se nemohla odtrhnout a četla dál a dál, abych zjistila, jestli děj směřuje tam, kam jsem čekala. Trochu mi chyběl nějaký zásadní zvrat, všechno tak nějak plynulo k logickému závěru.
Za mě na prvotinu velmi slušná práce a těším se na další knihu autorky.

Kskaja
19.12.2023 3 z 5

Max 3*
Dej ohrany, pořád jsem čekala, co kniha nabídne více..ale nic. Konec nelogicky.
Bylo to ae čtivé. A aspoň, že to mělo jen 230 stran, tak to člověku nelezlo krkem.

recenzienika657
17.12.2023 3 z 5

#nezzjistispravdu @the_elza @fortunalibri_nakladatelstvi

Trošku nezvyčajne, ale začnem obálkou. Tá je naozaj krásna a FL mam rada ako aj ich vydané príbehy. Obálka jednoznačne pritiahla moju pozornosť. Na príbeh som sa tešila, pretože dlho som do psychotrileru nezabrdla. Čakala som napätie, zvraty... Dočkala som sa neustáleho varenia a jedenia. Bolo tam toho naozaj veľa ako aj opisov jedla a priznám sa, že som tych pár viet už preskakovala.
Autorkina prvotina však stojí za zmienku, pretože sa mi čítala aj napriek tomu dobre avšak ja by som pritvrdila. V polovici som už vedela naisto prečo to robí a čo sa asi stalo, sa mi aj potvrdilo.
Odporúčam na jesenné až zimné večeri pri čaji a určite si vezmite niečo pod zub.
Vyzdvihnem koniec, ktorý sa mi páčil. Nebol uponáhľaný a dokonca sa dozvieme, čo bolo ďalej. Koniec málinko hodnotenie vyzdvihol.

Ďakujem Lucie Svobodová za štafetu a autorke za poskutnutie knihy.

čef
02.12.2023 3 z 5

Příběh by unesl tak povídku, nikoliv román na tři sta stránek. Musí se proto řádně vypodložit, dialogy a přípravou jídel. Nechci příliš kritizovat, tento typ románku není jistě určen pro muže mého věku, ale možná zde mohlo být nějaké to moudro nebo znalosti z nějakého oboru, nevím. Takto je to asi pro většinu čtenářů plytké čteníčko.

zuzana2599
31.10.2023 4 z 5

Proč chce Maddie zničit téměř dokonalý Amandin život ? Na tuto otázku vám dá odpověď psychologický thriller české autorky. Kniha se dobře četla a já se u čtení bavila. Trošku mě překvapilo, že autorka nezasadila děj příběhu do českého prostředí, ale vlastně proč ne ? Děj i postavy příběhu jsou fiktivní a tak se příběh může odehrávat kdekoli. Příběh měl napětí i spád, konec byl pro mne překvapením, i když těžko uvěřitelným. Fajn čtení !

Renatecka
21.10.2023 4 z 5

Příjemné a čtivé. Konec to trochu zabil, ale mě se knížka vcelku líbila.

sabi.tanzer
19.10.2023 4 z 5

Kniha se mi líbila, dobře se četla, vtáhla mě do děje a přečetla jsem ji doslova jedním dechem. Pro mě to byla taková jednohubka. :-) Podobný příběh už jsem četla, ale i tak mě zajímalo, jak vše dopadne. Konec je méně uvěřitelný, ale nevadil mi.

Janaves
03.10.2023 3 z 5

Průměr. Ani špatné, ale ani super. Konec ne moc uvěřitelný.

Knižní střípky
28.09.2023 3 z 5

Musím říci, že jsem byla hooodně zvědavá na psychologický thriller odehrávající se v Americe, který však napsala mladá česká autorka.

A musím rovnou i říci, že to vůbec nebylo špatné. Námětem to není nic, co by tady ještě nebylo, variací na podobné téma jsem již četla mraky, ale většinou to bylo od zahraničních autorů.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižních střípků.

snoopylady
27.09.2023 4 z 5

Skvělé, super, napínavé, návykové... Vůbec nemáte dojem, že čtěte českou autorku, naprosto se vyrovnala, dokonce v některých případech i předčila americké autory thrillerů.
ALE! Tyto moje dojmy byly bohužel přehlušeny závěrem, který mi přišel naprosto nereálný. A i když epilog tohle moje zklamání výrazně zmírnil, přesto ubírám jednu hvězdičku.

Peace
24.09.2023 4 z 5

"Jediné, co musíš, je žít naplno."

Na jednu stranu šlo o ne úplně originální a hodně předvídatelný příběh. Na druhou je však kniha velice čtivě, až návykově napsána a vůbec bych nepoznala, že je z pera české autorky - myšleno v tom nejlepším slova smyslu, protože stylem psaní šlape na paty světovým špičkám! ;o)

dana8437
22.09.2023 5 z 5

Tak to byla bomba! Nedalo se odtrhnout! Přečteno za 1 den. Kniha se četla sama, prosím autorku o dási knížku. Dobré psycho, i přestože od začátku víte, kdo bude svým způsobem “záporňák, jen nevíte proč přesně i to v poslední třetině víte, ale jak to celé dopadne, to je to, proč nejde přestat číst. Krásně napsaný příběh, ani kousek “hluchého místa.