Neveselá záležitost

Neveselá záležitost https://www.databazeknih.cz/img/books/92_/92416/bmid_nevesela-zalezitost-RIW-92416.jpg 4 21 5

Osobní výpověď amerického autora a jeho osobního přítele – spoluautora Speeda Vogela – o období v roce 1982, kdy Joseph Heller onemocněl vzácnou nervosvalovou chorobou. Kniha vypovídá o jejích vnitřních i vnějších průvodních jevech, ale i o úsilí, které musel věnovat rehabilitaci.

Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , BB art

No Laughing Matter , 1986

freejazz
29.12.2023 5 z 5

vynikající motivační literatura. a poklona před hrdinstvím všedních okamžiků.

Leona333
18.03.2020 5 z 5

Jedno moudro tvrdí, že bychom se neměli, sami ze sebe "po..." Naopak! Máme být nad věcí a přijímat věci tak, jak momentálně jsou. A po přečtení této knihy, musím jen konstatovat, že to pan Heller vskutku dokázal! Výborné čtení.

R0RI
27.05.2017 5 z 5

Skvelé čítanie a ospravedlňujem sa pánovi Hellerovi do neba,že mi bolo miestami do smiechu.

mimka119
24.01.2014 5 z 5

Nikdy som si nemyslela, ze existuje dobra autobiografia... az doteraz :)

Agi
20.03.2012 5 z 5

Koncom roka 1981 Joseph Heller ochorel na ťažkú polyneuritídu /Guillain-Barrého syndróm/. V knihe spomína na svoju liečbu a následnú zdĺhavú rehabilitáciu /vecne/, na personál, ktorý sa oňho staral /s vďakou a obdivom/, na príbuzných a húfy známych, ktorí ho navštevovali /sarkasticky - Heller si medzi priateľmi starostlivo pestoval imidž nevychovaného hulváta a bol v siedmom nebi, keď s ním rovnako arogantne jednali aj oni/.

Autorove spomienky na chorobu sa striedajú s rozprávaním jeho priateľa, výtvarníka Speeda Vogela, ktorý sa oňho staral pred ochorením, pretože Heller bol v bežnom živote nepraktický a bezradný. "Mal päťdesiatosem rokov a ešte nikdy nebýval sám. Jakživ si neupiekol zemiaky, neurobil praženicu, nikdy nepoužil práčku alebo sušičku. Pripomínal bytosť z iného sveta. Vždy si to zariadil tak, aby sa nemusel sám o seba starať."

Hlavným leitmotívom je však výpoveď o chorobe, ktorá vo verejnosti nie je príliš známa. SPOILER: Napriek pôvodným , skeptickejším a neistým prognózam sa Heller z takmer totálnej svalovej paralýzy vyliečil s drobnými následkami /v texte cituje hodne listov od spolupacientov, ktorých liečba nebola taká úspešná/. A ako komentuje so svojím typicky začudovaným pobavením - ešte aj z choroby profitoval. Zamiloval sa do svojej ošetrovateľky - aby sa mal kto oňho starať.

americká literatura autobiografie

Autoři knihy