Netrpěliví motýli

Netrpěliví motýli https://www.databazeknih.cz/img/books/70_/70902/netrpelivi-motyli-70902.jpg 4 17 4

Výbor představuje básníkův umělecký a lidský vývoj od prvních veršů až po vrcholné období 60. let.

čuřil
29.12.2022 4 z 5

Od pana Kainara jsem dlouho nic nečetl, naposled na škole a z donucení. Nyní ale musím říct a uznat, že jeho básně jsou opravdu povznášející, povedené.

Nočnípták
28.10.2020 4 z 5

Verše Josefa Kainara mám moc ráda. Tahle knížka je výbor z jeho tvorby. Většinu básní jsem už znala, ale to vůbec nezkazilo moji radost a chuť z jejich četby a recitace.
Zážitek ještě umocňuje spojení s něžným ilustrátorem Otou Janečkem.

alef
14.03.2018 5 z 5

"... když pije víno, oči přivírá ...
... očima muchlá dívenky¨
i krásné tvary váz,
rád sedá nad svou zahradou,
když vůně růží ve tmách jdou,
rád cítí v nohách zkřížených,
jak sladce trne čas, -
když ale nadejde pak chvíle jeho hněvu
pro slůvko pravdy,
kterou zná,
hrdě svou smrt si vyhledá,
a nechce od ní slevu.

Takový byl, když teprve začal být ..."

Do básní zpracované emotivní příběhy o člověku ... lyrické, ironické, tragikomické, skeptické, kritické, metaforické, smutné i veselé ... a všechny skrývající okouzlení ... světem ... a člověkem v něm ...
... do básní ... do krásných bluesových textů ... zpracovaný průvodce ... životem člověka, ... který si ještě nenechal sebrat štěstí ze svých rukou ... který, navzdory všem změnám ve společnosti, ještě ze své životní cesty neodstranil zájem ... o člověka ... o druhého ...

"A duše, rdesno, stříbrolistý keř,
mlčí svou zradu mezi stromy.
Těžko se potom rozpozná,
co pověst je,
co bezvědomí,
co plavá dívka z polosna.

Už ji jen motýl dolétne,
ulpí ji na šíji ...

S takovým zvláštním úděsem
nahlédnu jako do ztracena,
že tato pověst o lásce
a pláči pod lesem
musela býti vybásněna."

IŠ
26.08.2016 4 z 5

Zůstaneš u mě doma, Josefe. V bílé knihovně vyčlením ti místo. Místo pro úžasného českého básníka. Vždyť stejně jako ty i já, Člověka hořce mám rád(a).
-------------

Mám člověka rád,
že se nepoddává.
Že ubíjený celá tisíciletí
i z hrobečků se vydrapká,
i z ohně vyletí,
ať už jak Fénix,
nebo holoubátko.
On ví, že žít je sladko,
ach tak sladko,

.....