Netoužím po ráji

Netoužím po ráji https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/217543/bmid_netouzim-po-raji-y8z-217543.JPG 4 16 2

Sbírka lyrických básní prince Václava Českého, nejmladšího syna Jana Lucemburského a bratra římského císaře a českého krále Karla IV., kterou slavný kronikář francouzského středověku Jean Froissart vtělil do svého veršovaného rytířského románu „Méliador“. Mnohá z těchto písní zaujme neobyčejnou zpěvností a vycizelovaností i toho, kdo zná soudobou milostnou lyriku, šířící se již od 12. století po všech známých evropských dvorech. Václav je skládal francouzsky, v jazyce své matky Beatrix, spřízněné s francouzským královským rodem.... celý text

Poezie
Vydáno: , Odeon

archivářka115
21.03.2021 5 z 5

Jeho milostná trubadúrská poezie, i když někomu nejspíš bude připadat naivní , se mi líbí.

Lenka4
01.08.2014 3 z 5

Milostná dvorská lyrika nehýří širokou tématikou ani slovní zásobou. Většinou se v několika obdobách opakují verše pro "sladkou paní". Pěkná je rada, jak čelit pomlouvačům. "Usmívejte se, lásko milá, úsměv nás oba zachrání před proradnými pomlouvači. Vždyť jejich duše závistivá vlastní zbraní se poraní. Usmívejte se, lásko milá, úsměv nás oba zachrání."

Lucemburkové

Autorovy knížky