Nestvůra z Essexu

Nestvůra z Essexu https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/371999/bmid_nestvura-z-essexu-5eN-371999.jpg 4 239 89

Londýn 1893. Když mladá Cora Seaborneová ovdoví, je to pro ni spíše úleva než rána. Nešťastné manželství i život ve městě ji ubíjely (někdy až příliš doslovně), a tak pro ni pobyt na venkově v Essexu, uprostřed přírody, o níž se odjakživa zajímala, představuje novou naději na světlejší zítřky. A opravdu, pobřežní vesnici Aldwinter si hned zamiluje a najde přátele v místním pastorovi a jeho rodině. Idylku však naruší zvěsti o návratu legendární nestvůry, obřího hada, jež přichází z moře a požírá vesničany. Zatímco Cora doufá, že nalezne nový živočišný druh a vyslouží si cedulku v muzeu, pastor vidí v těchto zvěstech bludařství a odklon od pravé víry, proti nimž je třeba bojovat. Nestvůra z Essexu je román o svobodě, poznání, přátelství a lásce, o ideálech a vysokých cílech i o protikladech, které se přitahují.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Argo

The Essex Serpent , 2016

petrarka72
01.01.2019 5 z 5

Jana Eyrová zkřížená s Větrnou hůrkou, viktoriánský román 21. století, příběh obecně odhadnutelný, v konkrétních atributech přesto napínavý. Nestvůra konkrétní i metaforická, osm postav a jejich příběhy v průběhu jednoho roku a na pozadí přírodních i civilizačních změn, krotký feminismus, probublávající sexualita a víra a smrt jako přirozená součást života. Po obtížném začátku (než si člověk zvykne na pomalé tempo... než si zapamatuje všechny postavy... než přistoupí na způsob vyprávění... ) jsem se přizpůsobila poklidnému rytmu a jen si užívala atmosféru - a vlastně i to, jak se liší farář, lékař, krásná vdova, salónní revolucionářka a další typy podle Perryové od těch podle Brontëové. Doporučuji všem, kdo mají rádi spletitější příběhy, netrvají na akci a násilí a nechají se vést po ne úplně běžných krajinách.

salamandrina
09.12.2018 5 z 5

Výjimečná kniha. Skvěle vykreslené postavy, krásný jazyk.

Jajibloguje
26.11.2018 5 z 5

Had z Essexu je výnimočná kniha s krásnou obálkou. Už len pohľad na ňu sľubuje, že čítanie bude zážitok. Na to však opatrne, ak budete mať priveľké očakávania, môžete sa sklamať. Kniha je určená skôr náročnému čitateľovi. Na ňu musíte mať jednoducho náladu.

Komplikovaný dej graduje pomaly a postupne, no nechýba v ňom napätie, tajomstvo, riešenie situácií, s ktorými sme sa vo viktoriánskom období mohli stretnúť a hlavne úplne iný pohľad na svet. Aj napriek tomu, že mi postavy neboli priveľmi sympatické, ich konanie bolo niekedy obdivuhodné. Najmä odhodlanosť, ktorú nám Corin neraz dokázala.

Mne osobne sa kniha veľmi páčila. Je ale iná, než bežne čítam. Kto chce tiež experimentovať, nebojte sa. Pozitívne ohlasy neklamú.

Jonna
21.11.2018 4 z 5

Od knihy jsem čekala něco úplně jiného, takže mne děj překvapil. Text měl dvě roviny, jednu dějovou a druhou takovou neuchopitelnou. Atmosféra té doby a uvažování hlavní hrdinky nějak dotvářely dějovou linku, těžko se to definuje. Z knihy nejsem nadšená, ale ani zklamaná, musí na ni být ta správná nálada.

Kíťovec
21.11.2018 3 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem a vlastně ani nedokáži říci proč. Prostě proto.

Elea
14.11.2018 3 z 5

Kniha má krásnou obálku, celkem dobře se četla, ale to je - bohužel - vše, děj nesmírně rozvláčný, žádná z postav nebyla příliš sympatická, jejich jednání mi připadalo většinou nepochopitelné. Obávám se, že za týden si nevzpomenu, o čem kniha vlastně byla.

cérka
12.11.2018 3 z 5

Coru ubíjelo nevydařené manželství, mě tato kniha. Toto setkání s krásnou knihou a viktoriánskou dobou se bohužel nepodařilo. Dalo mi velkou práci se začíst a hlavně se zorientovat v postavách ( skřet=Luke ). Neustále jsem čekala kdy přijde to očekávané wow a ono nic, děj tak nějak plynul až tady byl konec a moje hurá, mám to za sebou.
Miluji knihy Jane Austenové i sester Brontëových. Tady na mě taky dýchla blata a vřesoviště, ale postavy a zápletka už z výše zmiňovaných nemají nic.

Jezinkabezinka
09.11.2018 2 z 5

Podivná směs jednotlivých postav a popisů - výrazně to na sebe nenavazuje a není problém, dělat i několikatýdenní pauzy mezi čtením, což jsem u tak vysoce hodnoceného románu nečekala. Atmosféru to moc nemá, spíš je to takový oddych, pokud chcete zabít čas v tramvaji. Některé popisy jsou pěkné, ale tak jak volně plyne román, tak zase odplynou a hlubší dojem nezanechají. Spíš obecný jásot pro román vidím v krátkosti některých pasáží a přeskakování z jednoho na druhé, což spíš odpovídá stylu 21. století než viktoriánské Anglii.

Evaho73
19.10.2018 3 z 5

Medzi mnou a Nestvůrou z Essexu to nezafungovalo a pridávam sa k tej skupine čitateľov, na ktorú toto dielo zapôsobilo ako "literárny guláš".
Najviac ma sklamalo to, že som sa pri čítaní vôbec nedokázala vcítiť do opísanej atmosféry viktoriánskeho Anglicka.
Dej príbehu sa vyvíja veľmi pomaly a obsahuje pre mňa mnoho nudných filozofických opisov. Rovnako aj charakter hlavných postáv je komplikovaný, každá z nich bola osobitá a v súvislosti s dejom mi tam niektoré ďalšie postavy nesadli alebo neboli dobré vyprofilované.
Autorka toho chce čiatateľom podať veľmi veľa, od tajomnej záhady, konfrontácie medzi vedou a vierou, detektívnej zápletky, feminizmu, vývoja medicíny, nerovných spoločenských aj osobných vzťahov až po opísanie vtedy pomaly objavovaného autizmu, pričom mnohé zápletky boli podávané iba v náznakoch.
Neviem, ale na mňa to bolo dosť komplikované...

Dela111
05.10.2018 4 z 5

V tomhle románu z viktoriánského období je skutečně všechno - dobro i zlo, přátelství, láska i nenávist, štěstí i neštěstí, život i smrt. Je to vyobrazení života lidí té doby a jejich všedních dnů, jejich radostí i starostí a trápení.

Autorka píše krásným jazykem. Dokonale popisuje vztahy a city mezi postavami. Malebně popisuje oblast Essexu a přírodu ve všech ročních obdobích. Literární styl je úžasný.
Zklamalo mě ovšem, že mě víc nezaujala ani jedna postava. Nikdo se mi nezalíbil natolik, aby mně na jeho osudu záleželo. A to je špatné.

Román se nebude líbit těm, kteří čekají bohatý a živý děj. Tohle je pomalu plynoucí čas...
3,5*

Aleen
26.09.2018 5 z 5

Odposloucháno jako audiokniha. Jsem nadšená z viktoriánského stylu příběhu, kdy děj plyne rychlostí života žitého každým z nás. Měla jsem pocit, jako by se ani nic moc nedělo, ale při pohledu zpět jsem byla překvapená, kolik se toho událo. Mé srdce naplnilo něžné potěšení z jazyka, kterým bylo vyprávěno, ale také napětí, jak si autorka poradí s osudy hrdinů a hrdinek. Dost luxusní záležitost. Naprostá spokojenost. Nechtěla jsem, aby skončila.

Zmiu
20.09.2018

Nalákala mě obálka, téma i pochvalné recenze. Moment, kdy jsem tuhle knížku konečně držela v ruce, byl velkolepý. Ale bohužel, tenhle rozvleklý styl psaní je pro mě utrpením. 90 stran a končím.

iška
20.09.2018 4 z 5

Měla jsem pocit, jako když se v té viktoriánské době přímo pohybuji.

Bauca
16.09.2018

Jsem vlastně zmatená. Celou dobu jsem byla přesvědčená, že se tam nic neděje, ale stejně jsem nedokázala přestat číst. Výborně napsané dílo.

Calinda
10.09.2018 5 z 5

Na knihu jsem narazila náhodou a pane jo, to byla nádhera! Kniha mě naprosto pohltila, ještě nějaký čas ve mně bude doznívat a pak se zřejmě zařadí mezi mé TOP. Styl psaní mi trochu připomínal Pagnola a mou srdcovku od něj (Živá voda), samozřejmě, příběh je úplně o něčem jiném, v úplně jiném prostředí, ale stejně jsem si při čtení tohoto románu na Živou vodu občas vzpomněla. Postavy se mi dostaly pod kůži, hlavně „skřet“, ale i Cora, která mi ze začátku nebyla moc sympatická. Nádherně vykreslené prostředí venkova. Někteří knize vytýkají, že se tam nic neděje, naopak, já bych řekla, že se tam toho děje hrozně moc, ale nijak okatě, jen tak, mezi řádky... ale pozornému čtenáři nic neunikne a pak se nemůže mluvit o nudě. Napětí rozhodně nechybí a dokonce nechybí ani erotika, která je ovšem jen lehce a jemně nastíněna, tak, jak se na viktoriánskou Anglii sluší a patří. Pět hvězd, bez debat!

barunkaav
07.09.2018

Velmi zajímavá kniha. Z počátku jsem tomu nedávala moc nadějí ale nakonec mě kniha velmi mile překvapila. Victoriánská anglie opět nezklamala a já jsem ráda, že jsem se mohla do krásné přírody Essexu ponořit a užít si ji.

MayB2
06.09.2018 3 z 5

Zase jsem se nechala nalákat. První půlka dobrá, ale když se v té druhé měly rozvinout nějaké děje a emoce, bylo to spíš rozpačité. Krásná obálka, mizerné korektury (Krakatit rozhodně není sopka.).

galiana
01.09.2018 3 z 5

Zajímavá kniha. Krásná obálka a skvělý námět. Nechyběli ani krásné obraty a popisy přírody. Ale stejne se mi to moc nelíbilo. I přes snahu jsem si postavy nijak neoblíbila a některá jejich jednání moc nechápala.

Isserley
01.09.2018 5 z 5

“Viktoriánský román neumřel s Charlesem Dickensem, dokazuje anglická spisovatelka Sarah Perryová.” Tato věta z recenze spolu s překrásnou obálkou mě přesvědčila, že tuhle knihu musím mít. Zároveň jsem měla veliké pochybnosti. Je možné, aby někdo kromě Michela Fabera, který ovšem umí napsat úplně všechno, dneska napsal opravdový viktoriánský román?
Po přečtení knihy si sama odpovídám: ano, je to možné. Komu se líbil Kvítek karmínový a bílý, komu se líbila Francouzova milenka, ten bude Nestvůrou z Essexu nadšený jako já.

michaela2338
20.08.2018 5 z 5

Vše, co se píše v recenzích na přebalu knihy, je pravda. Je to tak trochu sociální román v duchu Charlese Dickense okořeněný feminismem, v němž má hlavní hrdinka něco ze slavné Elizabeth Bennetové (Pýcha a předsudek). A neříkám to s pohrdáním. Tento román stojí rozhodně za přečtení, byť se nečte snadno. Autorka dokonale vystihuje jazyk i komplikovanost vyjadřování dané doby. Nic přímočarého. Nestvůra z Essexu vyžaduje plné soustředění a angažovanost čtenáře. Tahle knížka je skvost a těší mě, že jsem se mohla do ní ponořit.

anglická literatura viktoriánská doba anglický venkov příšery, monstra zfilmováno – TV seriál

Sarah Perry
britská, 1979