Nestvůra z Essexu

Nestvůra z Essexu https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/371999/bmid_nestvura-z-essexu-5eN-371999.jpg 4 240 90

Londýn 1893. Když mladá Cora Seaborneová ovdoví, je to pro ni spíše úleva než rána. Nešťastné manželství i život ve městě ji ubíjely (někdy až příliš doslovně), a tak pro ni pobyt na venkově v Essexu, uprostřed přírody, o níž se odjakživa zajímala, představuje novou naději na světlejší zítřky. A opravdu, pobřežní vesnici Aldwinter si hned zamiluje a najde přátele v místním pastorovi a jeho rodině. Idylku však naruší zvěsti o návratu legendární nestvůry, obřího hada, jež přichází z moře a požírá vesničany. Zatímco Cora doufá, že nalezne nový živočišný druh a vyslouží si cedulku v muzeu, pastor vidí v těchto zvěstech bludařství a odklon od pravé víry, proti nimž je třeba bojovat. Nestvůra z Essexu je román o svobodě, poznání, přátelství a lásce, o ideálech a vysokých cílech i o protikladech, které se přitahují.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Argo

The Essex Serpent , 2016

Boba289
08.07.2019 3 z 5

Čekala jsem od knihy více, ale není to špatné čtení, když hledáte něco lehčího. Autorka se odvolává na to, že vycházela z několika knižních pramenů o době děje románu i některtých otázkách (např. oé dobové chireurgii), takže se snad jedná i o docela věrohodný pokus přiblížit čtenářům život v Anglii v 19. století. Autorka "nakousla několik zásadních témat, v podstatě nadčasových - sociální nerovnost, emancipaci žen, domácí násilí, jak se vyrovnat s nevyléčitelnou nemocí a utrpením... Žádný z těchto problémů ale neřeší do hloubky. Všechny problémy a vztahové motanice se v závěru vyřeší, konec je v podstatě šťastný, ale alespoň uvěřitelným způsobem.

Atanone
15.06.2019 5 z 5

Nechala jsem se zmást názvem a trochu i anotací a čekala jsem příběh o nějakém tajemném tvorovi. Čekání na to, až se objeví, mi zpříjemňovala řádka milých lidí a jejich osudy. A někde uprostřed knihy jsem si uvědomila, že mě nějaká příšera už ani nezajímá a že víc, než to tajemství okolo ní, mi jde o to, jak se ten propletenec osudů rozplete. Moc se mi líbil jemný a láskyplný humor, kterým se hrdinové knížky častovali v dopisech a dialozích a doufala jsem, že autorka ten příběh nezničí nějakým převykonstruovaným koncem.
Za mě spokojenost. Kniha je to zvláštní a doporučila bych ji spíš těm, kdo dovedou nechávat dveře otevřené.

Nedá mi nezmínit se o chybě v překladu (nebo přepisu?). Zmiňuje se výbuch Krakatitu v roce 1883. To mě vážně rozesmálo nahlas. Jinak jsem se u knihy jen spokojeně usmívala

Nerevanin
03.06.2019 3 z 5

No nevím. Jako není to špatné, ale asi jsem čekala víc. Konec mi připadal trochu nemastný neslaný, ale oceňuji, že se nejedná o klasický happyend "všichni se oženili a vdali a žili šťastně až do smrti". Hlavní hrdinka mi místy připomínala některé postavy Oscara Wilda, to bylo příjemné překvapení, ale bohužel tento dojem trval jen ze začátku knihy. V některých ohledech mi připadalo, že autorka se snaží současné problémy nasadit do minulé doby a to ční z celé knihy jako bolavý palec (hlavně uvědomělá feministka a průkopnice Martha, která se opakovaně mění na Martu a zpět). Význam titulní nestvůry, která byla zpočátku propírána pomalu na každé stránce dvakrát, postupně vybledl a vlastně si nejsem jistá, jestli nestvůra měla něco symbolizovat nebo jestli se jednalo jen o berličku ve snaze o cool titul knihy.

adorjas
13.05.2019 3 z 5

Ak niekto potrebuje romantický príbeh a nie je veľmi na zložitú literatúru, a napriek tomu, chce aspoň o stupe kvalitnejšie čítanie, tak táto kniha by mohla byť ono.

Naprosto prezieravé konanie postáv, vyfabulovaný dej až do absurdnosti a nereálnosti, ale snáď romantická duša si na tom pohovie.

Poetika_slov
02.05.2019 5 z 5

Pod nádhernou obálkou se skrývá příběh o nestvůře, jenž brázdí břehy Essexu a děsí tím všechny lidi z vesnice. Ovšem hlavním námětem knihy autorky jsou právě oni lidé a jejich jednání vůči této příšeře. Celý děj je zasazen do 18. století, jenž lze dovodit z vytříbeného jazyka, jímž autorka popisuje příběh. Fiktivní příběh je občas doplněn dobovými skutečnostmi.

micha-ella
25.04.2019 4 z 5

Román s pozvolným dějem a krásným slohem, připomínal mi knížku, kterou jsem četla nedávno (Samota A. M. Hurley).

Vladii
29.03.2019 2 z 5

Na knížku jsem se moc těšila a navnadily mě i zdejší pochvalné komentáře. Kniha mě ale vůbec nebavila, nemohla jsem se začíst. Nakonec jsem se rozhodla se dál netrápit a odložila jsem ji. :-/

Sopranist
25.03.2019 5 z 5

Už dlouho mě žádný příběh neuchvátil takovýmto způsobem. Nádherná studie lidské duše, svobody a důstojnosti. Příběh plný protikladů a návratů doplněný kouzlem neznámého.

slyvuska
22.03.2019 2 z 5

Nevím, možná je to tím, že se teď na čtení tolik nesoustředím a nenám na něj dost času, ale mě to teda moc nezaujalo...

mats379
12.03.2019 3 z 5

Myslím, že kritici tuto knihu trochu přecenili, není špatná, byla jsem docela zvědava, jak vše dopadne, ale výběr lidí mi přišel vykalkulovaný, jeden věřící, druhý vědec, další revolucionář, dítě s náznakem autismu atd. A bohužel souhlasím i s dalšími, že žádná postava člověka natolik nezaujme, aby se sní ztotožnil...Sestry Bronteovy a hlavně J. Austenová (humor, jemná ironie) zůstanou asi nepřekonány.

DHav
04.03.2019 4 z 5

Magická, nezvyklá.

bookcase
04.03.2019 5 z 5

Krásná kniha, hutná, četla jsem ji dlouho, ale stálo to za to.

brabofka
01.03.2019 5 z 5

Nesmíte si myslně myslet, že kniha bude pátráním po bájné nestvůře, kterou se hlavní hrdinka snaží najít. Až poté, kdy si uvědomíte, že nestvůra není hlavní hybatelkou děje, dojde Vám co máte v rukou. Milou knížku, která mi hodně připomínala Větrnou hůrku. A jak se píše v anotaci, je to příběh o svobodě, protikladech které se přitahují ale také o přátelství a lásce. Dávám 5*.

Kaokao67
23.02.2019 5 z 5

Kniha je tým, čo si predstavíte pod pojmom "krásna literatúra", písaná krásnym jazykom, zanechala silný dojem. U mňa bude patriť k tým nezabudnuteľným.

lusila
17.02.2019 5 z 5

Keby mi do ruky prišlo viac takýchto kníh... Pri tejto knihe som sa nenudila ani jednu minútu čítania. Iný pohľad na viktoriánsku dobu, kde už bol cítiť závan vedy, ale náboženstvo ešte malo svoju úlohu v živote obyčajného človeka. Zo strachu a nevedomosti potom môže vzísť obluda/had/, ktorá vlastne neexistuje.

SanFrancisco2
14.02.2019 2 z 5

Pro mne velké zklamání. Přirovnání k Jane Austinové pokulhává, postavy se mi zdály šablonovité, děj předvídatelný. Některé popisy byly ale opravdu nádherné, jen jich bylo nějak moc...

spojitost
03.02.2019 5 z 5

Mě to prostě bavilo.

Marcela52
30.01.2019 5 z 5

Velmi zvláštní román, který má podmanivou atmosféru, mě zaujal od první stránky. Ocenila jsem hlavně kultivovaný jazyk autorky, barvité scenérie přírody a také dobrou znalost prostředí Londýna i Essexu z konce 19. století. Trochu mi vadily občasné chyby v překladu, které bych u tak renomovaného nakladatelství jako je Argo nepředpokládala, ale i tak to byla úžasná kniha, kterou doporučuji těm, kteří mají rádi mnohovrstevné romány. Početla jsem si...

iiiccc
23.01.2019 2 z 5

Podmanivě okouzlující atmosféra. Ale o čem to vlastně bylo? Pro jednoho o ničem, pro druhého o všem.

Elsinor024
12.01.2019 4 z 5

Nestvůra z Essexu snad ani není román, připomíná mi víc trochu ujetou okouzlující báseň, kterou by napsal Tim Burton spolu se svou mrtvou nevěstou. Nikde nejsou jasné kontury, postavy jednají neuchopitelně, všechno se odehrává jakoby za jejich pověstnou essexskou mlhou.
Autorka jedná jako její hrdinky, nepodbízí se, nechce se čtenáři zalíbit. Lehký náznak erotické scény nepůsobí vůbec přitažlivě a jde jen tak mimochodem kolem. Myšlenky se prohánějí hlavami postav jako divoký vítr, který je neustále v pohybu a ani na chvíli se neuklidní.
"...všechny jeho hluboko položené základy, na kterých vybudoval svou bytost, se otřásly, pukly a přestavěly. Každou větu, která mu přišla na mysl, okamžitě popřela jiná, přesně opačná a stejně pravdivá: porušili jsme zákon - uposlechli jsme jej; kéž by sis proboha udržela svůj londýnský odstup - díky bohu, že žiješ, když žiju já, díky bohu, že žijeme na stejné zemi!"

Jinak jak už tu bylo řečeno: Neomluvitelně velké množství chyb a překlepů. Korektor takového solidního nakladatelství jako je Argo se musel při čtení dostat do stejného deliria jako jedna z hrdinek, aby tohle mohl přehlédnout. (Krakatoa je tady Krakatit, vážně?:)

anglická literatura viktoriánská doba anglický venkov příšery, monstra zfilmováno – TV seriál

Sarah Perry
britská, 1979