Pozlacené

Pozlacené https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/490565/bmid_pozlacene-2HM-490565.png 4 120 28

Nesmrtelní série

1. díl

„Jsou to dívky, nebo démonky? Začátek strhující fantasy, která vám vyrazí dech.“ Šestnáctiletá Deka žije ve strachu. Během Rituálu čistoty musí prokázat, že se může stát plnohodnotnou členkou své vesnice. Když pak v den obřadu krvácí zlatě – démonickou barvou nečistoty – ví, že ji čeká něco horšího než smrt. Možnost uniknout strašlivému osudu přijde spolu se záhadnou ženou, která jí nabídne místo ve zvláštní císařské armádě. Nic však není takové, jak se na první pohled zdá, a Deka začíná odhalovat temný odkaz vlastních předků…... celý text

Literatura světová Fantasy Dívčí romány
Vydáno: , Fragment (ČR)

The Gilded Ones , 2021

natalieelen
05.06.2022 4 z 5

Ve #spolupraci s @humbook v rámci #humbookblogeri
Od knížky Pozlacené jsem neměla žádná očekávání, protože jsem nečetla zatím žádnou recenzi a navíc jsem ani neznala autorku.
Anotace ale zněla zajímavě a obálka mě taky přesvědčila, tak jsem si řekla - půjdu do toho!

A řeknu vám jedno, bylo to skvělé rozhodnutí
Pozlacené mají originální svět, skvělý worldbuilding, rozmanité postavy, nové nestvůry, skvěle promyšlený děj, dost akce a trošku romantiky.
A mapu!
Zkrátka a dobře - mají všechno, co já od ya fantasy chci.

Pokud chcete zkusit nové a nápadité fantasy, které do tohoto žánru přináší zase něco nového, go for it!

Je pravda, že sem tam bych ocenila větší časovou posloupnost a ne takové skoky v čase. Ale tak co už. Já si to prostě užila i přes to.

Navíc je to série, ve které rozhodně chci pokračovat.

sabi_z_knihy
28.05.2022 2 z 5

Knihu jsem původně vůbec neplánovala číst, ale pak jsem byla vybraná v rámci Humbookblogeři, tak jsem si řekla, že si ji teda přečtu. A dalo to zabrat.

Začíst se do knížky byl málem nadlidský úkol. Hned na začátku jste totiž vhozeni do příběhu a světa, který vůbec neznáte a máte co dělat, abyste ho vůbec pochopili. Vím, že v knize šlo hodně o boj za ženské práva, ale i tak… když vám na začátku autorka popíše ten svět, udělá se vám z jejich víry v podřízenost žen špatně. Děj se pořádně rozjel až tak na posledních 100 str., což mi hodně vadilo. Do té doby se totiž v podstatě nic moc nedělo. Orientaci v příběhu neurychlovaly ani velké časové skoky v ději a to, že tam nějaké důležité věci byly zmíněné jen mezi řečí.

Hlavní hrdinka Deka byla fajn a, když se na konci příběhu zamyslíte, dojde vám, jak moc se její postava posunula. Ale i tak mi tak nějak vadila. A pro uklidnění všech milovníků romantiky – i tady se romantická linka najde, z čehož jsem byla nadšená a díky ní se mi kniha četla líp. Ne že by ta romantická linka byla nějak wow, ale i tak se mi tam líbila.

A budu upřímná ještě v jedné věci – já jsem oddaná čtenářka fantasy, protože to je fakt moje, a jsem už zvyklá na leccos, ale toto… toto bylo i na mě až moc silný hrnek kávy. Kde na to ta autorka došla by mě fakt zajímalo.

KristieSpacil
16.05.2022 4 z 5

Ve spolupráci s Albatros Media.

Osobně jsem se na tuhle knihu i těšila, trpělivě jsem čekala na překlad, o kterém se vědělo ještě před vydáním knihy v angličtině. Čekala jsem, že dostanu knihu, která mi sedne, v čemž jsem se fakt nespletla!
Neskutečně mě to chytlo hned od prvních stran, kdy se hrdinka připravuje na rituál, který snad konečně ukáže, že i přes svou odlišnost ve vzhledu je čistá a řádná členka společnosti. Jenže ejhle, všechno se to nějak zvrtne a Deka se prokáže jako démonka.
A musím říct, že toho násilí se autorka nebojí, je ke své hrdince i docela brutální. I když vlastně jen dost realisticky ukazuje, jak krutí lidé jsou, jakmile mají tu správnou omluvu.
Ta první polovina knihy byla vyloženě boží, protože Deka prochází neskutečným vývojem. Musí konfrontovat všechny své zažité pravdy, najednou stojí proti vlastní víře a neví, jak z toho ven. Postupně se dozvídá, že svět je úplně jiný, než si myslela. Nalézá přátelství a sílu u dalších dívek, které všichni vnímají jako monstra. A ten boj proti patriarchátu zvládá autorka na jedničku.
Ta druhá polovina mě bavila už trošičku méně. Byla na mě příliš předvídatelná. A úplně mě tam nebrala ta insta-love, kterou tam autorka nacpala. Ovšem závěr se zase povedl a vzbudil ve mně hodně silnou zvědavost na pokračování.

Jako celek jsem si to čtení dost užila a můžu doporučit knihu dál. Tak ji zkuste!

luciaracher
12.05.2022 2 z 5

(SPOILER) Jako první, miluju tu obálku! Je fakt úžasná! Začnu asi věcmi, které se mi líbily! Hlavní hrdinka byla fajn, bavily mě sledovat její myšlenky a byla moc sympatická a hrozně moc silná!! Témata okolo feminismu a patriarchátu byla skvěle promyšlená a chvílemi bych i dokázala věřit, že něco takového opravdu někde může být a je to reálné. Svět byl opět taky dobře promyšlený!
No a teď se dostáváme k “minusům” Je to pouze můj názor! Myslím, že kdybych knihu četla v jinou dobu, dám jí 5 hvězdiček. Moje chyba byla, že jsem měla obrovská očekávání díky obálce. Kdybych neměla, určitě bych dala minimálně o hvězdičku víc. Potom mi to hrozně pomalu utíkalo. Chytala jsem z toho čtečí krizi a musela se k tomu nutit. A nejvíce mě zklamal konec. Hrozně moc jsem fandila Dece a druhému hrdinovi/hrdince a nakonec nic. Skončilo to úplně jinak, než jsem čekala.. Ale tak to je opět moje chyba!! Druhému dílu určitě šanci dám. Doporučila bych tuhle knížku lidem, kteří nemusí moc romantiku - byla tam až u konce a mají radši fantasy. Vy určitě zklamání nebudete

Nikolka001
01.05.2022 3 z 5

První myšlenka, která mě napadla po dočtení knihy směřovala k tomu, že Pozlacené jsou námětem pro opravdu skvělý film. Protože v knížce se neustále něco dělo. Útoky, smrt, objasňování pravdy, přijímání skutečnosti i sama sebe, hledání přátel, lásky a mnoho dalšího. Navíc, ihned po prvních stránkách jsem byla šokována, a chvíli jsem rozdýchávala, že Deka prakticky ihned zemřela (a ne jednou). V tu chvíli jsem si říkala, o čem bude zbytek knihy, když je hlavní hrdinka mrtvá.

Zároveň mě hlavní hrdinka Deka zajímala po celou dobu čtení. Bavilo mě sledovat, jak se dovídá o tom, kdo skutečně je. Bavilo mě, jak postupně přijímala kým je, že si dokázala připustit možnosti mít přátele, lásku, rodinu. Ostatním postavám nebylo dáno moc prostoru, tudíž jsem si párkrát nebyla jistá, zda hrají férovou hru, nebo se z nich vyklubou zrádci. A těm, kterým bylo prostoru dáno o krapet více, jsem stejně nepřišla příliš na chuť.

Celkově byla kniha velmi čtivá. Avšak důvodem pro tři hvězdičky je moc rychlý spád. Ocenila bych, kdyby byly situace pozvolna vysvětlovány a zasazovány do děje. Bohužel se na mě všechna objasnění okolností sypala až moc rychle.

Každopádně jsem zvědavá, jak to všechno dopadne, protože téma je skvělé. Hlavní hrdinka je upřímná a silná žena a čeká ji ještě velké dobrodružství, zbylé postavy nám ještě musí objasnit, kým doopravdy jsou, protože mě doteď moc nepřesvědčily a celkově má téma hodně co nabídnout.

Fortuna7
01.05.2022 5 z 5

Za mě velké překvapení. Kniha je docela podobná s Prokletým rokem, ale mě tahle témata hodně baví, takže jsem nadšená :-). Kniha je čtivá, děj plyne a moc se mi líbilo prostředí a hrdinové. Konec je trochu uspěchaný a možná i takový přehnaný, ale to se dá odpustit :-).

DreamerX9
30.04.2022 2 z 5

Musim autorce hned na začátek připsat body za originalitu a zajímavé pojetí tématu feminismus, předsudky a role dívky/ ženy ve společnosti. Nejspíš jsem od knihy čekala někoho jiného ale za mě presycený dej i mnoho jmen a názvu takový zlatem protkaný chaos. Nedočteno

Vampucha
30.04.2022 5 z 5

Nečekejte klasické YA. Za mě je to super fantasy s originálním světem. A kdo v těchto knihách hledá romantika, tak zde ji nenajdete a kniha asi nebude to pravé pro vás. Cosi se tam rýsuje, ale je to dost v pozadí a řeší se jiné věci. Předpokládám, že více z romantiky bude v dalším díle.
Pozlacené je první díl série, ale vyloženě otevřený konec to nemá a úplně klidně to můžete číst jako #standalone.
Ze začátku to má díky silnému patriarchátu podobný vibe jako Prokletý rok. Patriarchát je zde opravdu silným motivem. Ale také Smrtizvěsti, kteří napadají a zabíjejí lidi. Kdo nebo co jsou? To je otázka, která postupně v hlavní hrdince otevírá spoustu otázek a odpovědi na ně dostane, ona i vy.
Celou dobu při čtení jsem měla pocit, že mi kniha něco připomíná. Jiný fantasy příběh, no nepřišla jsem na to. Ale bavilo mě to moc. Možná i díky absenci té klišoidní romantiky, která v YA bývá.
Zajímavý fantasy svět, bohové, prapodivná stvoření, dalo by se říct i zvláštní magie, trošku politického intrikaření, ale ne tolik, aby vás to otrávilo a opravdu sympatické postavy. Není to náročné čtení, jednoduché fantasy, které zvládnou i začátečníci v tomto žánru.