Neposkvrněné početí

Padesátá léta 20. století... Železná opona nepropouštěla jediný paprsek slunce. Jestliže člověk zrovna dospíval, měl smůlu. Pedagogové socialismu nedokázali nebo nemohli na mnohé palčivé otázky mládí odpovědět. O intimních vztazích mezi mužem a ženou se všeobecně mlčelo. Církev sex tabuizovala, fotografie nahého těla se považovala za pornografii, šíření aktů bylo přímo trestný čin. Jana si z kola osudu nevytáhla šťastný los. Narodila se svobodné matce, kterou zajímají jen kariéra a muži. Dospívající dívka nemůže počítat s její láskou, vstřícností ani účastí a ve zranitelném období náctiletých nemá nikoho, komu by se mohla svěřit či poprosit ho o radu. A tak v mylném domnění, že vše zvládne sama, a v panické hrůze, aby nebyla veřejně pranýřovaná a vystavená posměchu i pohrdání spolužáků, zatají, že byla při jednom večerním návratu domů v místním lesíku znásilněna. Ještě dříve než stačí ze svého těla a mysli smýt otřesný zážitek, dopadne na ni další rána - vše nasvědčuje tomu, že je těhotná. Jana zprvu tápe, pak odmítá uvěřit a její odhodlání řešit věci sama jde tak daleko, že o své zoufalé situaci mlčí. Ještě víc se uzavírá do sebe a doufá, že jí život nabídne přijatelné východisko. Nemá žádné zkušenosti, pohybuje se v bludném kruhu, bez matčiny pomoci a v chladném prostředí nepochopení je zoufalá a neví jak dál. Nelaskavý osud tedy pracuje za ni... Dívka porodí předčasně před očima nic netušící šokované matky, jež náhle bere vše do svých rukou a mění rodinné neštěstí v tragédii.....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/11342/neposkvrnene-poceti-yiL-11342.jpg 458
Romány, Literatura česká
Vydáno, Ikar (ČR)

Kniha Neposkvrněné početí

Radka1911

Knížka jejíž děj se odehrává v padesátých letech minulého století, se mi líbila. Tuto dobu jsem osobně nezažila a mám určité pochybnosti a výhrady k postavě matky hlavní hrdinky, nicméně příběh je velice pěkně napsaný a čtivý.

Janaves
29.08.2019

Kniha se četla skvěle. Strašné si představit, čím si hlavní hrdinka musela projít. Její matka byla strašná,viděla jen sama sebe. Jany mi bylo moc líto...

Guepp
08.06.2019

Zarážející je i to, že se s dětmi tak málo probíral sexuální život a že si hlavní autorka myslela, že jí "prasklo střevo", když na kalhotkách uviděla krev. A mlčení o tomto tématu v mnohých přetrvává doteď. Bavit se o tomto tématu se svými potomky (samozřejmě úměrně jejich věku), je jedna ze základních rodičovských povinností.

Čekala jsem, že přijde nějaké šokující odhalení, kdo vlastně Pepánek je. Jinak se mi líbilo, že se z matky stala skutečně matka aspoň v těch "momentech ohrožení". A možná by byl i zajímavý nějaký dovětek k jejímu životu - pro pochopení jejich reakcí.

Kniha Ikarův let ke slunci mě zatím zaujala od autorky nejvíce.

Damato
20.08.2018

Proboha, co tohle bylo za mámu? Naprosto souhlasím s komentářem Ramondia1, taková matka by v té době neexistovala a soud by dal dceru do dětského domova- tenkrát ty sociálky totiž nebyly jen na to vyplácet dávky, tenkrát se jezdilo do sociálně slabších rodin - a nehlášeně ( pracovala jsem tam a i byla u jednoho takového odvozu, kdy opilá matka vzala dítěti bačkůrky s tím, ať se stát postará o nové). Prostě tohle by se stát nemohlo. Jediné co by tenkrát šlo- u straníků zakamuflovat nějaký problém jiným - ale to už by byl jiný příběh.

Kája95
20.04.2017

I když jsem knihu přečetla jedním dechem, nezaujala mne. Jde spíš o snadnější čtení než o napinavost příběhu. V patnácti by mne kniha určíte oslovila. Napsána je zajimavě a pro mladší určíte fajn čtení

Leniiis
06.07.2016

Za ten konec odebírám jednu hvězdičku, jinak pěkný čtení.

LucieAlexandra
14.06.2016

Mam rada tenhle druh knih a tuhle jsem precetla behem par hodin. Je zajimavy i rozdil mezi tehdejsi a dnesni dobou

Bea-trix
29.08.2015odpad!

Tahle knížka mi nesedla, nemám ráda drama a tady to bylo ještě horší než ve všech dílech Ordinace v růžové zahradě dohromady! :(

50. léta 20. století znásilnění

Anna Hessová