Neobvyklý typ

Neobvyklý typ https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383826/bmid_neobvykly-typ-zI2-383826.jpg 3 298 110

Sbírka sedmnácti povídek oscarového herce Toma Hankse je ve všech ohledech různorodá. Díky autorovi se setkáváme s plejádou pečlivě propracovaných postav, sledujeme jejich osudy zasazené do nejrozličnějších míst (dokonce i mimo tuto planetu) a časů (v jednom příběhu se také přímo časem přesunujeme). Hanks proslul svým oduševnělým a procítěným herectvím – a tytéž kvality vnáší do své literární prvotiny. Je vtipný, ale umí přejít k melancholii; píše lehkým perem, ale dotýká se velkých témat. Je zjevné, že se svými postavami žije, a snad právě proto mu čtenář věří, podléhá a užívá si každou větu. Je lhostejné, jestli právě čteme povídku o soužení válečného veterána, o vášnivém milostném vzplanutí dvou přátel, nečekaném objevu mladého nadšeného surfaře nebo o sloupkaři z maloměsta, který starosvětsky komentuje moderní svět. Každý příběh nás přenese do zcela jiného světa, jedno je jim však společné: nevyslovené připomenutí, že i když zdánlivě stojíme nohama pevně na zemi, je dobré mít na zřeteli, že země umí být zrádně vratká.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Domino

Uncommon Type: Some Stories , 2017

yonda
27.08.2019 3 z 5

Hezky napsané povídky. Zaujalo mě spíš jak jsou napsané ,než o čem jsou.

JKDelaney
17.08.2019 3 z 5

Jsem asi v polovině knihy a přesto mám nutkání se podělit o prozatímní hodnocení povídek Toma Hankse. Bohužel po polovině sbírky povídek se přikláním ke komentářům, které ani nehaní ale ani nechválí. Co u mě ale funguje, proti ostatním je fakt, že povídky napsal ten Tom Hanks. Myslím, že pokud jde o jeho prvotinu, mohli by jsme zamhouřit jedno či možná obě oči.. snažím se čtením opravdu bavit, hledat si v povídkách to "hezké" a moc neřešit nějaká očekávání.. zatím 3 *

Adell-ka
16.08.2019 2 z 5

Od téhle knihy jsem čekala hodně, vzhledem k autorovi, kterého mám moc ráda coby herce. Bohužel některé povídky byly skutečně nudné a o ničem a jiné skončily v okamžiku, kdy už to vypadalo, že se bude dít něco zajímavého. Autor se snažil o rozmanitost postav, prostředí i situací, nicméně ani to nevylepšuje nezáživnost povídek. Škoda.

Lexand
07.08.2019 3 z 5

Asi tři jsou vážně dobré, Vítej na Marsu je vynikající. Celkově kniha spíš chabá. Autor psát umí, ale zklamali redaktoři. Tady se mělo upravovat a především krátit, krátit a zase krátit! Dobré dvě třetiny textu jsou tam navíc.

Mabie
25.07.2019 2 z 5

Zajímavý je pouze autor - slavný americký herec, ale povídky jsou slabé, ploché, bez šťávy i bez pointy. Pořád jsem čekala, že se to zlomí a ono nic. Možná, že se někde ukrývá příběh, který by mě chytil, ale zhruba po polovině jsem to vzdala a knihu odložila, což dělám naprosto vyjímečně.

AndulinaU
19.07.2019 2 z 5

Některé povídky docela dobré, ale celkově nic moc. Asi jsem měla moc velká očekávání, ale rozhodně nebyla naplněna ani trochu. Přišlo mi to dost suchý...

toni-az
08.07.2019 3 z 5

Některé nápady vyloženě dobré, zvláště pak na to, že to psal herec. Nicméně konce, konce, ty mu nejdou. Většinou to utne uprostřed příběhu a kde nic tu nic. I tak to celkem stálo za přečtení, zejména některé povídky.

namornice
17.06.2019 4 z 5

Po všech těch krvácích a dystopických, co jsem v posledních pár týdnech četla to chtělo nějakou oddychovku. A prvotina Toma Hankse se mi líbí moc. Některý povídky víc, některý míň, ale v celku dobrá knížka na odreagování. A psací stroj chci teď ještě víc než předtím.

Opatov
15.06.2019 3 z 5

Povidky s tiskacim strojem nejsou uplne muj salek kavy.

Ales.BD
06.06.2019 2 z 5

Na povídkách je zajímavé jenom to, že je napsal slavný americký herec. Zdá se mi, že se mu nedaří hlavně pointy, čímž myslím, konce vycházející do ztracena. Knihu jsem odložil krátce po polovině, takže je možné, že se někde hlouběji ukrývá nečekaný drahokam, který by všechno napravil, ale silně o tom pochybuji.

Jančislava
27.05.2019 3 z 5

Na knihu jsem se těšila, ale povídky mě trochu zklamaly. Nejsou to povídky u kterých se vám zataji dech, není tam ani aha moment, nejsou strašidelné a ani trochu napínavé. Jsou o "obyčejných" prihodach života. O touhach a pratelstvich, o odhodlání a náhodě. Zvykla jsem si očekávat u knihy nebo povídek, že tam na mě vykoukne nějaké překvapení a proto jsem to podvědomě čekala i zde. Je škoda, že si už nedokážu přečíst příběh aniž by tam musela být tajemná zápletka. Nějaké povídky se mi líbily víc některé min, ale tak to bývá u většiny povidkovych knih.

vera5841
26.05.2019 3 z 5

Pro mě trochu zklamání. Po nadšených reakcích jsem čekala trochu víc. Povídky nenadchnou, ale neurazí, některé jsou povedenější. Trošku jsem se musela nutit knihu dočíst

Kerberos
12.05.2019 3 z 5

Soubor povídek spíš průměrných.Tom Hanks je skvělý herec, ale nevím jestli by kniha vyšla, kdyby ji napsal někdo neznámý.

Poetika_slov
02.05.2019 3 z 5

Sedmnáct povídek se v knize nachází, navzájem se ale neproplétají. Každá z nich je vyjímečná, v každé se totiž odehráva jiná doba i zápletka. Jedno však společné mají, všechny zmiňují o psacím stroji. Sám autor je jejich vášnivým sběratelem, i proto se stal na chvíli spisovatelem, a tiskací stroje mu byly modelem.
Povídky jsou to trochu neobvyklé, z čehož je také cítit, že se jedná autorovy první pokusy se spisovatelským umem. Tudíž je možné, že se někomu nebude líbit či jej nepochopí, ale dle mého názoru, stojí za přečtení, neboť se jedná o zvláštní literární zážitek v podání Toma Hankse, který zaujme.

kikies
28.04.2019 3 z 5

Jak už to u povídkových knih bývá, některé povídky člověku sednou víc, některé méně. Ale obecně mohu říct, že šlo o velice příjemné čtení a že pan Hanks mě příjemně překvapil. O psacích strojích jsem toho také moc nevěděla, takže je to takové ozvláštnění... :-)

Viskupinka
17.04.2019 3 z 5

Některé povídky se mi velmi líbily a stály by za rozpracování do románů nebo filmů. Některé ovšem stály za přeskočení...

Mountaindawe
13.04.2019 4 z 5

Pohodové a nenáročné čítanie. Miestami si človek musel vygoogliť ako spomínaný písací stroj vyzerá, pre ilustráciu.

Hanjimka
11.04.2019 4 z 5

Kratší i delší povídky, které spojuje téma psacích strojů. Ideální na cesty autobusem, vlakem... Nejsem moc povídková, ale tohle se mi líbilo.

annettka1098
10.04.2019 5 z 5

Velmi milá kniha. Četla jsem ji pomalu, denně jednu povídku, abych každou dokázala vstřebat. Jakmile se čte kniha moc rychle, povídky splynou. Kniha mi trochu přiblížila americký život. Každá povídky je prostě vyprávění někoho o části svého života. Kniha je lidská a skutečná. V mnoha případech jsem i Toma Hankse viděla. Naplnilo to mé očekávání a potvrdilo se mi, jak milý člověk Tom Hanks je.

wersl
23.03.2019 3 z 5

Toma Hankse mám skutečně rád, ať už pro jeho charisma či oslnivou hereckou kariéru. Kniha však zůstala daleko za očekáváním a po dočtení posledních řádek mou mysl zaplavila vlna zklamání.

Těžko soudit, zda onen fakt přisuzovat tomu, že se jedná o Hanksonovu prvotinu nebo je na vině nedostatek talentu v oblasti psaného projevu. Osobně si však myslím, že mnohá témata, která kniha obsahuje, by se v rukou zkušenějšího autora zajisté proměnila v poklad. Kupříkladu povídka o fantazmagorickém přeletu nad povrchem země, či nerozlučné přátelství můžů ve zbrani, odehrávajícím se během druhé světové války. Oproti tomu pak některé příběhy působily zcela předvídatelně, troufám si říct až lacině a zří se v nich skutečně jen pramalá šance utkvět větší měrou hluboko v paměti. Třebas hned první příběh, jež pojednává o třech úmorných týdnech muže, coby milence až absurdně akční ženy. Bohužel je nutno ještě podotknouti, že sloupky "Naše město s Hankem Fisetem" mi v celkovém kontextu opravdu nedávaly příliš hlavu ani patu. Jedinou povídkou, která dle mého mínění snese přísnější měřítka, je "minulost je pro nás důležitá" která byla velice milým zpestřením a ve výsledku i překvapením.

Závěr je tedy takový, že kniha přináší spoustu zajímavých myšlenek, jež však ubíjí monotóní vyprávění příběhu bez hlubší zápletky, nečekaných zvratů a emocí ,kterých je skutečně poskromnu nebo snad jen před mým zrakem zůstaly velice dobře skryty. Z potenciálu, který se zde nabízí šlo jistě vytěžit mnohem víc.